Jump to content

Narurowiec obsługiwany z boku do 714l


Recommended Posts

Pany,

Pozbierałem sporo informacji z forum, ale chciałbym jeszcze skonfrontować mój pomysł na narurowaca i zadać kilka pytań. Filtr będzie obsługiwał akwarium 714l (120x85x70). Całość z elementów 3/4 cala NIBCO Dojście do całej instalacji będę miał od boków dlatego zastanawiam się czy nie zmodyfikować lekko układu (opcja 2), który ułatwiłby mi dojście do korpusów i czy nie zepsuję w ten sposób przepływu.

Kilka pytań:

1. Zdecydowałem się na pompę Grundfos Alpha 2, ale nie wiem czy wybrać 25-40 czy 25-60? Akwarium ma 120 cm długości więc chyba 25-40 wystarczy? Dodatkowo za ruch wody będzie będzie odpowiada falownik.

2. Zwykle na schematach pokazywanych na forum widziałem dużo więcej zaworów niż zaplanowałem na swoim schemacie. Wydaje mi się, że 5 wystarczy.

3. W dwóch pierwszych korpusach będzie wkład sznurkowy. W dwóch kolejnych ceramika, a ostatni chciałem przeznaczyć na Purigen i dać korpus 20" - czy wszędzie dać 10"? Polecicie jakąś dobrą firmę która sprzedaje korpusy? A może na bypass-ie dać korpus 10" na FBF a purigen zainstalować w ostatnim w szeregu?

4. Zastanawiam się jeszcze co zamontować na wylot wody?

5. Jak macie ustawiony obieg w Waszych zbiornikach? Zwykle przy normalnym filtrze mechanicznym jest tak, że ustawia się wylot na tylną szybę. Teraz gdy wlot będę miał na tylnej szybie to wylot wydaje się najsensowniej zamontować po przeciwległej stronie i skierować na przednią szybę?


Opcja 1

GpRf.jpg


Opcja 2

JpRf.jpg

-- dołączony post:

Taki może być?

FILTR WODY 10'' 3/4 uniwersalny korpus narurowy (4263445016) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img04.allegroimg.pl/photos/400x300/42/63/44/50/4263445016@@AMEPARAM@@04@@AMEPARAM@@42/63/44/50@@AMEPARAM@@4263445016

Link to comment
Share on other sites

jesli chcesz puscic purigen w korpusie to musisz to zrobic na bypasie. w innym przypadku w kilka sekund cały znajdzie się w akwarium. On jest MEGA lekki i potrzebuje malutkiego przypływu.

korpus 20" jest idealny do zrobienia FBF (który Ci zreszta polecam).

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc nie widzę żadnej funkcjonalnej różnicy pomiędzy układem 1, a układem 2...

Wydaję mi się że drugi układ jest trochę lepszy,bo można przyczepić korpusy bezpośrednio do pleców ścianki,a przez to będą bardziej stabilne.

-- dołączony post:

Przepraszam pomyłka ,pierwszy układ:D

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj kupiłem rurki, kolanka złączki itd. Projekt nabrał trochę bardziej realnych kształtów i mam mniej zawijasów - ciśnienie z pompy jest skierowane bezpośrednio na korpusy. Wygląda to tak jak poniżej i rozmiary szafki są bardziej realne.


Powiedzcie mi czy do korpus z układem można bezpośrednio połączyć po prostu złączką wkrętną? Nie mam zamiaru montować kraniki za i przed każdym korpusem o nie widzę sensu takiego rozwiązania.ZwRf.jpg

Link to comment
Share on other sites

ten układ jest do niczego :)

1) fbf w 10" korpusie słabo mi sie sprawdzał - da się (niektórzy tak maja) ale łatwo wszytko wydmuchać i mało piachu wchodzi :P

2) purigen na jednym torze, a piasek na drugim - w rezultacie w ciagu pierwszych paru minut wydmuchasz do akwarium albo piach albo purigen. A najprawdopodobniej oba na raz :) Nie wierzę aby udało Ci się ustawić tak oba wyjscia na raz aby wszystko dobrze działało. A na 100% nie uda Ci się to na długo. A jesli się uda jakims cudem to przepływ bedzie zaledwie pare litrów na minutę.


Nie mozesz miec na obu torach mediów które wymagają tłumienia przepływu...

Link to comment
Share on other sites

Czyli dać FBF i Purigen na jednym, a ceramikę na drugim ramieniu? Na pewno 20" jest lepsze ale cena powyżej 100 PLN chyba nie jest warta świeczki. Co do Purigenu to przecież można włożyć tam Purigen w siatce, która zapobiega wymywaniu złoża. Mam teraz taki w kubełku.

Link to comment
Share on other sites

wg mnie te nie, bo przepływ który ruszy piasek wypłucze purigen. A przepływ dobry dla purigenu bedzie za słaby na ruszenie piachu.

Nie uzywałem tych 2 miediów jednocześnie więc nie kojarze żadnych pewnych rozwiązań. Wydaje mi się jednak, że do ich jednoczesnego użycia musisz mieć 2 sekcje - w jednej fbf z bajpasem, a w drugiej purigen ze swoim własnym bajpasem.

Link to comment
Share on other sites

To może tak :D

Tylko czy kiedy bajpas na purigen spotka się z bajpasem FBF zaraz przy wlocie gdzie łączy się rurka idąca od ceramiki nie zrobi się cofka i woda zacznie płynąć w odwrotnym kierunku?


nyRf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.