Jump to content

Recommended Posts

Posted

Witam

Jestem na etapie planowania aranżacji mojego całkiem nowego malawi. Przez ostatni miesiąc bardzo suminnie przeglądałem forum i i praktycznie cała wiedza, którą posiadłem, pochodzi właśnie stąd. Jednak na jeden aktualnie nurtujący mnie problem nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Zdecydowałem się na tło wewnętrzne, które zamierzam wykonać własnoręcznie. Zamierzam zrobiś osłonę filtra wewnętrznego coś w rodzaju komina, i tu rodzi się pytanie.

Czy w owym kominie mogę ukryć filtr wewnętrzny, wlot filtra zewnętrznego i grzałkę ?

Jeśli tak, to czy wloty obu fitrów mogą być umiejscowione przy dnie a wyloty przy powierzchni ( do zewnętrznego zamierzam podłączyć deszczownicę )?

Tak sobie to wymyśliłem, tylko nie wiem czy to ma sens. (Zastanawiam się nad efektywnością filtrów, skoro oba będą zasysały wodę z niemalże tego samego miejsca).

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie konstruktywne rady.

pozdrawiam

Posted

Na forum jest taki wątek:) Nawet przepiękne grafiki do niego:P


IMO możesz tak zrobić. Osobiście sam wszystko mam w kominie. Wylot zewnętrznego przy powierzchni, wylot wewnętrznego tak na głębokości 1/4 a wloty na dole. "komin" ma dziury na dole także woda "ta sama" do niego nie wpada bo wyloty są na równi z końcem komina. Oczywiście jak najbardziej grzałke także możesz tam wsadzić. Ja mam ją troche przed wylotem zewnętrznego żeby jako tako mieszało tątemperaturę.

  • 4 weeks later...
Posted

Pozwolę się podłączyć do tematu.


Czy zabudowa filtra wew nie wpływa na jego wydajność?

I nie chodzi mi o ilość przepuszczonych litrów wody, ale raczej na zdolność "odławiania" niepotrzebnego szmelcu z akwa ?

Wszakże jakoś go izolujemy od pozostałej części.

Posted
Czy zabudowa filtra wew nie wpływa na jego wydajność?

I..., ale raczej na zdolność "odławiania" niepotrzebnego szmelcu z akwa ?

Wszakże jakoś go izolujemy od pozostałej części.


Oczywiście że tak - dlatego jeżeli juz się na to decydujesz trzeba przemyśleć sprawe cyrkulacji wody w akwa aby syfki były zaganiane w pobliże zasysu filtra i zabudowac go w ten sposób aby jednak mógł wodę z brudem ciągnąć

Posted

Ot właśnie, diabeł tkwi w szczegółach. Jak sobie z tym poradzić, metodą prób i błędów, czy jest jakiś sposób?

Posted

Jedyny sposób jaki znam to chyba pomierzyć wszystko. Zeby wylot z zabudowy miał wyciętą dziurę tam gdzie chcesz umieścić wylot wewnętrznego i byś nie miał problemów z manewrowaniem jak już wsztkie sprzęty tam wcisniesz. To samo dół... odejmij piasek itp by te dziury były w miare duże nie rzucające się w oczy. Innego sposobu chyba nie znam:)

Posted
A na serwisie art:

http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klub ... acego.html


zresztą dokładna budowa tego tła i dyskusja nad rozmieszczeniem osprzetu jest gdzies na forum ale trzeba by przesledzić forumową twórczość "basiora" autoro w/w artikla



Fakt, zanim zbudowałem tło - czytałem jak rozmieścić w akwarium m.in osprzęt - jest to niezmiernie ważne !!

Dzisiaj, po roku funkcjonowania mojego akwarium ( yes! yes! yes ! ) :D

Mogę stwierdzić jednoznacznie - WSZYSTKO DZIAŁA JAK NALEŻY :D


remix711

Czy zabudowa filtra wew nie wpływa na jego wydajność?

I nie chodzi mi o ilość przepuszczonych litrów wody, ale raczej na zdolność "odławiania" niepotrzebnego szmelcu z akwa ?

Wszakże jakoś go izolujemy od pozostałej części.



Oczywiście !!!

"zabudowa filtra wew (...) wpływa na jego wydajność" - ważne, aby umiejętnie i prawidłowo zabudować filtr.

Filtr musi cały czas spełniać swoją rolę, zabudowa nie może być tylko ozdobą w akwarium !

Obudowa filtra musi !! spełniać dwie role :

1- maskować filtr (wizualizacja)

2- w żadnym razie nie może blokować jego podstawowych funkcji (praktyka)


p.s.

to tak na szybko z praktyki :D

Posted

Fakt, zanim zbudowałem tło - czytałem jak rozmieścić w akwarium m.in osprzęt - jest to niezmiernie ważne !!

Dzisiaj, po roku funkcjonowania mojego akwarium ( yes! yes! yes ! ) :D

Mogę stwierdzić jednoznacznie - WSZYSTKO DZIAŁA JAK NALEŻY :D



Skoro osiągnąłeś sukces, czy mógłbyś troszkę precyzyjniej omówić rozmieszczenie wlotu i wylotu kubła, filtra wewnętrznego ( miejsce, wysokość, kierunek) ?

To dla mnie ostatnia szansa na optymalizację mojej wersji rozmieszczenia osprzętu, gdyż właśnie kończę praca nad kominem ( tło udało mi się skończyć ). :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.