Skocz do zawartości

Akwarium 1900 l - 300x98x65 - budowa akwa oraz szaf


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

że wykonanie i poprawne funkcjonowanie drewnianej konstrukcji jest możliwe to wiem bo taką obecnie mam ... ale nie polecam... karzdy ma jakięś tam doświadczenia i o nich piszę

co do wyższośći konstrukcji takiej a takiej to jak z wyższościa Świąt Bożego Narodzenia nad Świetami Wielkiejnocy oba rozwiązania maja plusy i minusy - ja po prostu po doświadczeniach "drewnianych" plecam profil stalowy kiedy mówimy o akwa o takich gabarytach - w dodatku szykuje mi sie postawienie nowego akwa bardzo dużego w pomieszczeniu gdzie będzie kupa zabudowy drewnianej - łącznie z kasetonami podestami itd bedzie to robiła bardzo dobra dobra firma siedząca w "drewnie" od lat i generalnie nie uznająca innych materiałów ale kiedy pszyszło co do bydowy szafki pod akwa po przeanalizowaniu za i przeciw sami stwierdzili ze poszukaja tez "spawacza"

co do innych uwag to piszemy o wadze a taka kantówka 8/8 to może lekka jest ? a w dodatku zabierd dużo więcej miejsca niż profil :wink: ale to tak na marginesie bo nie chodzi mi sprzeczke tylko pokazanie problemu.

Opublikowano

A ja bym chciał, żeby ktoś mnie przekonał, że zbiornik

"głęboki" na 80 cm ma sens. Może przy drapieżnikach, ale

czy jest sensowne obserwowanie non-mbuny przy odległościach

rzędu 70 cm od przeniej szyby?


Ja rozumiem, że daje to przede wszystkim dodatkowy litraż,

czyli większą pojemność liczebną, ale czy nie będzie problemu

z "widzeniem" ryb - a przecież nie każesz im pływać tylko

z przodu.


Wiem po swoich zbiornikach, że te 10 cm więcej wysokości

(mam obydwa 50 cm) nie zaszkodzi, zwłaszcza jeśli masz

gatunki o różnych preferencjach w tym względzie, ale

z drugiej strony już w pięćdziesiątce zrobić cokolwiek na dnie

nie jest łatwo.


Tak, czy inaczej, zazdrość zżera, ja już bym żywcem nie

miał gdzie takiego postawić :-)


Przy okazji - czyj jest największy zbiornik w klubie i jaka

obsada?


Z drugiej strony najbardziej podziwiam tych klubowiczów,

którzy potrafią utrzymać mały zbiornik i ryby w nim w

idealnej kondycji. Jest coś w zasadzie, że im mniejszy

zbiornik, tym większa sztuka. I czasem naprawdę można

mieć więcej satysfakcji z zapewnienia idealnych warunków

jednemu haremikowi jednego małego gatunku, niż wrzucić

miks bez ładu i składu do wanny 500L.


milc

Opublikowano

gdy skończę budowę domu to mój kolejny baniak będzie miał wymiary 400x60x100 i uważam że gdybym dał im jeszcze troszkę szerokości baniaczka to by nie zaszkodziło, niestety drzwi by się nie otwierały bo zachaczały by o róg szafki.

Co do tej dali powiem tylko że w moim akwarium którego mogę oglądać z przodu i krótszego boku podziwianie ryby przez toń wodna z odległości 200 cm też jest ciekawe i ma swój urok, tak ze jak zobaczyłem wymiary 80 cm to też mi się juz to spodobało. A ryby będą mogły pływać nie tylko w lewo i prawo ale i do przodu i do tyłu ;)

co do szafek preferuje szafki z Ytongów a i na naszym forum był temat już poruszany. Wszystkie zalety najmniej wad.

Opublikowano

Jeśli chodzi o szerokość akwa, to przy takiej długości to ubolewam że nie szerokość 100 cm i więcej. Oglądając duże zbiorniki zawsze porażała mnie ich trójwymiarowość wewnątrz,dzięki szerokości można uzyskać głębie, co brakuje zbiornikom długim a wąskim. Te 80 cm szerokości może da, w połączeniu z oświetleniem i ułożeniem skał, choć małą namiastkę głębi.

Opublikowano

w 100 % się z Tobą zgadzam.

akwarium 200x50x50 wygląda dużo słabiej niż 200x60x60 /autopsia/

czym dłuższy zbiornik tym i te proporcje powinny być większe problem tylko się rodzi przy obsłudze takiego kolosa wkładając ręke nie wszędzie dostaniemy.

Opublikowano
  yaro napisał(a):
problem tylko się rodzi przy obsłudze takiego kolosa wkładając ręke nie wszędzie dostaniemy.


dokładnie i też tylko to bym brał pod uwage jako coś na nie bo np u mnie gdzie wysokość akwa wynosi 64 cm a szerokość 58,5 cm to jak coś mam zrobić w okolicach dna przy tylnej szybie to jakies takie ręce mam przykrótkie i miomo że nie mam gabarytów Harisimiego to jednak pigmejem nie jestem

Opublikowano
  milc napisał(a):
A ja bym chciał, żeby ktoś mnie przekonał, że zbiornik

"głęboki" na 80 cm ma sens.



eee tam sam sobie odpowiedziałeś - więcej wody więcej pow mieszkalnej dla ryb itd :D a co do widoków to dobrze widac też, zwłaszcza że zbiorniki z płaską szyba spłycaja głebie - widziałem taki zbiornik 350/100 i te 100 wcale nie powodowało że ryby były mało widoczne przeciez dorosła nonmbuna tez tak średni co najmniej w okolicach 15 cm oscyluje.

Opublikowano
  yaro napisał(a):
gdy skończę budowę domu to mój kolejny baniak będzie miał wymiary 400x60x100

Życzę Ci powodzenia, zwłaszcza finansowego :D bo byłoby swietne akwa i pisze to szczerze bo sam kończę dom a i planowałem akwa o długości 430 jednak gdy dostałem oferty na wykonanie samego szkła to w tym miejscu stana dwa akwa po 215 [mam nadzieję ze jeszte tej zimy] po prostu szyby w standardzie mają rozmiar w zalezności od producenta ale generalnie ok 325 natomiast coś w okolicach 4 metrów też chetnie wyprodukują ale ekstra zamówienie musi ekstra kosztować w dodatku przy takim rozmiarze potrzban jest już klejonka np 2x10mm co dalej podbija cene i w moim przypadku w cenie samego szkła o dł 430 to mam te dwa po 215 z całym osprzetem sumpem wkładami pompami oświetleniem dekoracjami oraz fajna obsadą a i może reszta zostanie.

Opublikowano

kurcze nie liczyłem jeszcze kosztów takiego akwa :/

narazie mam w murze otwór 400 x 70.

nie szukałem jeszcze szyb bo to śpiewka kolejnych dwóch lat, chociaż spać mogę na materacu i myć sie w zimnej wodzie byle mieć juz takie akwa, to rodzina raczej na to nie przystanie :)

Opublikowano
  yaro napisał(a):
kurcze nie liczyłem jeszcze kosztów takiego akwa :/



tak szacunkowo oczywiście bo akrurat jestem na bieżąco a cena "litra" przy tych gabarytach jest podobna bo moje dłusze ale węższe miało być to po przeliczeniu wyszło mi że akwa o wymiarach jakie podawałes wcześniej wykonane z dwóch klejonych 10 mm szyb by kosztowało 16800 + 22%vat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.