Skocz do zawartości

Blok absorbera azotanów NO3 na Purolite A520E


Rekomendowane odpowiedzi

A jesteś w stanie zaproponować rozwiązanie takie przy którym Twoim zdaniem powinno to chodzić.


Opisz wszystko gdzie to będzie stało/leżało,daj fotki , długości wężyków 1/4" i co to wreszcie ma napędzać czy trójnik z filtra zewnętrznego czy oddzielna pompka.

Wszystko to na moje pw a nie tu bo to jest naprawianie błędów a nie temat główny. Blok w wersji zewnętrznej wolno stojący w szafce obok kubła został dokładnie tu opisany.


henryk.mag@gmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również uruchomiłem absorber lecz nie wiem dlaczego na wypływie według testu wychodzi mi ku mojej rozpaczy NO3-50 i tyle samo w akwarium może ktoś jest w stanie podać mi przyczynę.Przepływ ustawiany na 10l/h aktualnie zmniejszyłem na 4/h sam nie wiem czy zostawić tak czy wrócić do poprzedniego. Na pewno złoże nie zapełniło się jeszcze,pozostałe parametry wody Ph-7.6;PO4-0.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co rozpaczać tylko szukać przyczyny.


Pewnik - jeśli przeciskamy przez złoże Purolite A520E wodę z NO3 to na wylocie musi być ich mniej.


Powodem odmiennego stanu może być:


1/ to nie jest Purolite A520E a ty nie robiłeś formowania wstępnego

2/ test jest do bani np. Zoolek NO3 i pokazuje co chce.

3/ złoże jest napełnione NO3 bo nie oczekuj że zmieni kolor - pozostanie białe.


Pierwsze mało prawdopodobne ale na pozostałe dokładnie opisz.

Od kiedy pracuje jakie było NO3 na starcie czy tam było NO3 -160 mg/l jak pisałeś w pw?:confused: a jakie jest teraz to wiemy -50 mg/l jakie masz NO3 w kranówie kiedy i ile podmieniałeś. ile litrów wody w systemie baniaka.

Chodzi mi o zrobienie bilansu azotanów w baniaku i w bloku absorbera.

Kolega zbudował blok na dwu szeregowo korpusach liniowych 2,5" w technice szybkozłączek i wężyka z osmozy. Szczelność pewna ale regeneracja złoża solanką chyba będzie trudna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy robiłem firmy JBL;złoże pracuje od 22.05.2015r.zrobiłem błąd i nie zmierzyłem NO3 w baniaku przed uruchomieniem złoża w dniu dzisiejszym robiliśmy test i wyszło w baniaku jak i na wylocie NO3-50,zbiornik 700 litrów.Regeneracja będzie bardzo prosta zastosowałem dwa trójniki robiąc dwie oddzielne instalacje kiedy przyjdzie czas do regeneracji zaworkami zamknę jedną a solankę puszczę drugą nitką w załączeniu przedstawiam fotki mam nadzieję,że będzie widać o co mi chodzi,na jednej z nich widać,iż złoże zmienia kolor czyli wydaje mi się,że działa a jak Wy myślicie?

post-9262-14695722469963_thumb.jpg

post-9262-1469572247462_thumb.jpg

post-9262-14695722478786_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miom zdaniem mamy do czynienia z punktem 3.


Jeśli przez złoże przez 3 dni płynęło 10l/h to przeszła cała woda z baniaka czyli ok 700l.

Jeśli miała na starcie czego nie zmierzyłeś NO3 tak ok 80 mg/l to po 500 litrach złoże napełniło się pochłaniając ok 40000 mg NO3 bo taką może zgromadzić 1 litr Purolite.


Więc od doby złoże jest zapchane na amen.

Trzeba regenerować solanką ze soli tabletkowej no i kupić test NO3 Saliferta lub JBLa ale nie Zooleka nawet jak jest w zoologu za rogiem.

Nie masz kolego żadnego pecha tylko zaazotowany baniak na amen a wody dużo.

Teraz po regeneracji pozostało nadal z 20000 mg NO3 więc znowu szybko się zapcha ale już po dwu regeneracjach masz luzik.

Wróć do tych 10l/h a nawet poluzuj złoże i ustaw 20l/h bo wody dużo w systemie.

Ta zmiana koloru żywicy to tylko brudy z wody. Purolite to nie Purigen i nie zmienia barwy wraz z zapchaniem azotanami - stale jest biały choć z czasem robi się czerwony w pobliżu wlotu wody a całe szarzeje od wychwyconych brudów z wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
cześć,

Sprawdzał ktoś jakie jest pH na wyjściu z absorbera w stosunku do akwarium?

Chodzi mi oczywiście o dokładne pomiary, najlepiej ph-metrem.

Post 338 http://forum.klub-malawi.pl/blok-absorbera-azotanow-no3-purolite-a520e-t23348p34.html Coś tam badałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blok absorbera mam i ja :)

Blok wykonany został z pojemnika 2 litrowego o budowie cylindrycznej, którego przeznaczeniem jest przechowywanie produktów żywnościowych - sypkich (Plast Team - Stockholm).






Powiedz jeszcze jaki jest w absorberze przepływ przez złoże tzn. z której strony jest wlot a z której wylot wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.