Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Gosiu jestem pod wrażeniem twojej roboty. Wyszło ekstra-superaśnie:D

Projekt jest przemyślany co do każdego szczegółu.

Po pierwsze mam trzy kaseciaki a zmieniałem jeden i  tylko raz - i to jeden a minęło 2 lata od tego pierwszego z przeżroczystej plexy o wymiarach stodoły z 14toma litrami złoża ceramicznego na malutki z czarnej pcv.

Powiem więcej - jeszcze nigdy nie było potrzeby jeżdzić kasetą po baniaku od prawa do lewa. Patrzysz gdzie po ustawieniu kamieni jest najbardziej zasłonięte miejsce gdzie wejdzie kaseta i by jego konstrukcja była max daleko od szyby przedniej i tam wstawiasz a pod to ustawienie  ustawiasz cyrkulację . Jak po wielu próbach cyrkulację  wreszcie ustawisz że porusza taflą wody a jednocześnie zgarnia gówienka prosto w zasys kasety to już nic więcej nie potrzeba przesuwać i jeżdzić.

Tak zostaje aż do zmiany baniaka na większy czego ci życzę,  a nawet jak to nam się nie podoba co u mnie chodzi tyle czasu to komplet formatek z nowym tłem kosztuje max 70zł - klej Gosi na pewno został :D no i wprawa oraz choroba kasetowa:o.

Tak mają wszyscy co skleili swój pierwszy .

Skimmer  wytniesz już po tym jak zobaczysz gdzie gromadzi się film bakteryjny jak cyrklacja będzie optymalnie ustawiona .

Jedno wycięcie 0,5-1cm do komory pompy na głębokość 1cm poniżej lustra wody.

Gosiu do 240l grzałka 200W to świat i ludzie sprzedaj na olx te dwie z Gold a kup LiteTech 200w masz na allegro

bo regulacja jest na wierzchu poza baniakiem.

http://allegro.pl/grzalka-tytanowa-200w-lifetech-z-termostatem-sea-i5390239045.html

 

Przyklej ten kaseciak do tła od samej lewej krawędzi tła by ci ryby nie wpływały w szczelinę i po włożeniu rusztu zasyp złożem ze starego kubła tak 0,5-0,7l tylko na to pompa i przyklejaj na soudal all fix turbo do tylnej szyby w kilku punktach.

Zostaw sobie w komorze pompy miejsce na TMBT w przyszłości.

Plezi zwrócił uwagę na pewną cienkość - jak włożyć blok jak wzmocnienia do końca obu bocznych szyb.

Proste - wyjmujesz gąbkę tam jest wtedy więcej niż 75x75 mm więc wpuszczasz blok do pustej komory gąbki i wraz z grzałką wsuwasz blok na swoje miejsce a potem wkładasz gąbkę.  Blok 1l Purolite w 240l to minimum 2 miesiące pracy bez regeneracji więc nie jest to upierdliwe częste wyjmowanie.

Opublikowano

Bez Ciebie, Heniu, nic by się nie udało. Jeszcze raz wielkie dzięki ?

Wszystko co piszesz brzmi bardzo logicznie. Sama już nie wiem co robić. Chociaż bardziej skłaniam się ku temu, aby zintegrować wszystko z tłem. Miejsce, które mam przeznaczone na kasetę jest za większym kamieniem, więc myślę że fajnie się za nim schowa. 

No nic dzisiaj mam czas na przemyślenie wszystkiego ?

Opublikowano

Upewnij się, że włożysz przez wzmocnienie także pompę, 5cm to wbrew pozorom całkiem spore ograniczenie, a wyjmowanie złoża ręcyma po garsteczce... hmmm no cóż będzie troszkę roboty :) *

Jeszcze jedno małe pytanko - czy Ty masz wzmocnienie dookoła akwarium ? czy tylko wzdłużne ale od boku do boku.

 

* Obecnie mam kaseciaka na stałe i strasznie mnie to martwi, musiałem zrobić odpowiednio większą komorę biologii aby swobodnie wyjmować pod wzmocnieniem 7cm pompę, a problem złoża został rozwiązany w sposób banalny, zamówiłem w domu rosół z zaznaczeniem, że chcę tą siateczkę plastikową po włoszczyźnie (troszkę było ciężko bo teraz świeże warzywa na bazarze i moja Ola niechętnie chciała gotowca paczkowanego, ale się udało). zmieściło się tam 2l lawy wulkanicznej, powstał taki podłużny baton, który włożyłem do komory i rozcapierzyłem na dnie aby jak najbardziej przylegał do ścian kaseciaka. W środku było tylko 0,5l zasiedlonego złoża a 1,5l to surówka ze sklepu. No2 urosło w momencie kulminacyjnym tylko do wartości 0,1 a po dwóch tygodniach jest już w normie i waha się pomiędzy 0,05 a 0,025. Także patent działa, zobaczmy jeszcze jak z zapychaniem oczek, bo tu Henio mnie straszył, ale też doszliśmy do tego, że on używał worka po ziemniakach, on ma troszkę inny materiał niż ten od włoszczyzny.

Także sugeruję taki patent dać.

Opublikowano
2 minuty temu, Pleziorro napisał:

Także sugeruję taki patent dać.

Dzięki wielkie za pomysł ?. Właśnie tak nad tym myślałam w co by to złoże wrzucić, żeby ułatwić sobie wyjmowanie. Myślałam o siatce do prania bielizny (ma dosyć spore oczka, ale nie na tyle duże żeby złoże uciekało). Ale patent z włoszczyzną mi się podoba ?

Wzmocnienie mam tylko przód i tył (od boku do boku), ale na bocznych szybach nie ma. Trochę się boję, że może być jednak problem z wyjęciem pompy.

Podoba mi się jeszcze pomysł koleżanki suricade. A i tak potrzebuje zamówić jeszcze jedną formatkę na boczną ścianę akwa, o której zapomniałam przy poprzednim zamówieniu. Dlatego nie wiem czy nie skusić się jednak na oddzielenie kaseciaka od tła. Nie mam zamiaru jakoś nim jeździć po akwarium, ale chyba lepiej bym się czuła mając świadomość, że mam do niego dostęp.

Opublikowano

U mnie też była jedna wersja stojąca, obecnie jeden kaseciak stoi na płaskim kamieniu a od góry ma haczyk jak u Adamusa :)

Patentów osadzenia ustrojstwa jest tak wiele jak wiele głów :) także na pewno coś wymyślisz, aby nie kleić go na stałe do tła.

Opublikowano
3 minuty temu, Pleziorro napisał:

Patentów osadzenia ustrojstwa jest tak wiele jak wiele głów :) także na pewno coś wymyślisz, aby nie kleić go na stałe do tła.

Ja jestem umysł techniczny, więc w razie czego coś się wymyśli ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.