Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Gosiu jestem pod wrażeniem twojej roboty. Wyszło ekstra-superaśnie:D

Projekt jest przemyślany co do każdego szczegółu.

Po pierwsze mam trzy kaseciaki a zmieniałem jeden i  tylko raz - i to jeden a minęło 2 lata od tego pierwszego z przeżroczystej plexy o wymiarach stodoły z 14toma litrami złoża ceramicznego na malutki z czarnej pcv.

Powiem więcej - jeszcze nigdy nie było potrzeby jeżdzić kasetą po baniaku od prawa do lewa. Patrzysz gdzie po ustawieniu kamieni jest najbardziej zasłonięte miejsce gdzie wejdzie kaseta i by jego konstrukcja była max daleko od szyby przedniej i tam wstawiasz a pod to ustawienie  ustawiasz cyrkulację . Jak po wielu próbach cyrkulację  wreszcie ustawisz że porusza taflą wody a jednocześnie zgarnia gówienka prosto w zasys kasety to już nic więcej nie potrzeba przesuwać i jeżdzić.

Tak zostaje aż do zmiany baniaka na większy czego ci życzę,  a nawet jak to nam się nie podoba co u mnie chodzi tyle czasu to komplet formatek z nowym tłem kosztuje max 70zł - klej Gosi na pewno został :D no i wprawa oraz choroba kasetowa:o.

Tak mają wszyscy co skleili swój pierwszy .

Skimmer  wytniesz już po tym jak zobaczysz gdzie gromadzi się film bakteryjny jak cyrklacja będzie optymalnie ustawiona .

Jedno wycięcie 0,5-1cm do komory pompy na głębokość 1cm poniżej lustra wody.

Gosiu do 240l grzałka 200W to świat i ludzie sprzedaj na olx te dwie z Gold a kup LiteTech 200w masz na allegro

bo regulacja jest na wierzchu poza baniakiem.

http://allegro.pl/grzalka-tytanowa-200w-lifetech-z-termostatem-sea-i5390239045.html

 

Przyklej ten kaseciak do tła od samej lewej krawędzi tła by ci ryby nie wpływały w szczelinę i po włożeniu rusztu zasyp złożem ze starego kubła tak 0,5-0,7l tylko na to pompa i przyklejaj na soudal all fix turbo do tylnej szyby w kilku punktach.

Zostaw sobie w komorze pompy miejsce na TMBT w przyszłości.

Plezi zwrócił uwagę na pewną cienkość - jak włożyć blok jak wzmocnienia do końca obu bocznych szyb.

Proste - wyjmujesz gąbkę tam jest wtedy więcej niż 75x75 mm więc wpuszczasz blok do pustej komory gąbki i wraz z grzałką wsuwasz blok na swoje miejsce a potem wkładasz gąbkę.  Blok 1l Purolite w 240l to minimum 2 miesiące pracy bez regeneracji więc nie jest to upierdliwe częste wyjmowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez Ciebie, Heniu, nic by się nie udało. Jeszcze raz wielkie dzięki ?

Wszystko co piszesz brzmi bardzo logicznie. Sama już nie wiem co robić. Chociaż bardziej skłaniam się ku temu, aby zintegrować wszystko z tłem. Miejsce, które mam przeznaczone na kasetę jest za większym kamieniem, więc myślę że fajnie się za nim schowa. 

No nic dzisiaj mam czas na przemyślenie wszystkiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upewnij się, że włożysz przez wzmocnienie także pompę, 5cm to wbrew pozorom całkiem spore ograniczenie, a wyjmowanie złoża ręcyma po garsteczce... hmmm no cóż będzie troszkę roboty :) *

Jeszcze jedno małe pytanko - czy Ty masz wzmocnienie dookoła akwarium ? czy tylko wzdłużne ale od boku do boku.

 

* Obecnie mam kaseciaka na stałe i strasznie mnie to martwi, musiałem zrobić odpowiednio większą komorę biologii aby swobodnie wyjmować pod wzmocnieniem 7cm pompę, a problem złoża został rozwiązany w sposób banalny, zamówiłem w domu rosół z zaznaczeniem, że chcę tą siateczkę plastikową po włoszczyźnie (troszkę było ciężko bo teraz świeże warzywa na bazarze i moja Ola niechętnie chciała gotowca paczkowanego, ale się udało). zmieściło się tam 2l lawy wulkanicznej, powstał taki podłużny baton, który włożyłem do komory i rozcapierzyłem na dnie aby jak najbardziej przylegał do ścian kaseciaka. W środku było tylko 0,5l zasiedlonego złoża a 1,5l to surówka ze sklepu. No2 urosło w momencie kulminacyjnym tylko do wartości 0,1 a po dwóch tygodniach jest już w normie i waha się pomiędzy 0,05 a 0,025. Także patent działa, zobaczmy jeszcze jak z zapychaniem oczek, bo tu Henio mnie straszył, ale też doszliśmy do tego, że on używał worka po ziemniakach, on ma troszkę inny materiał niż ten od włoszczyzny.

Także sugeruję taki patent dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pleziorro napisał:

Także sugeruję taki patent dać.

Dzięki wielkie za pomysł ?. Właśnie tak nad tym myślałam w co by to złoże wrzucić, żeby ułatwić sobie wyjmowanie. Myślałam o siatce do prania bielizny (ma dosyć spore oczka, ale nie na tyle duże żeby złoże uciekało). Ale patent z włoszczyzną mi się podoba ?

Wzmocnienie mam tylko przód i tył (od boku do boku), ale na bocznych szybach nie ma. Trochę się boję, że może być jednak problem z wyjęciem pompy.

Podoba mi się jeszcze pomysł koleżanki suricade. A i tak potrzebuje zamówić jeszcze jedną formatkę na boczną ścianę akwa, o której zapomniałam przy poprzednim zamówieniu. Dlatego nie wiem czy nie skusić się jednak na oddzielenie kaseciaka od tła. Nie mam zamiaru jakoś nim jeździć po akwarium, ale chyba lepiej bym się czuła mając świadomość, że mam do niego dostęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też była jedna wersja stojąca, obecnie jeden kaseciak stoi na płaskim kamieniu a od góry ma haczyk jak u Adamusa :)

Patentów osadzenia ustrojstwa jest tak wiele jak wiele głów :) także na pewno coś wymyślisz, aby nie kleić go na stałe do tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, dawno tam nie byłem...   A jakieś składy kamienia, ogrodnicze? Na plaży to raczej otoczaki znajdziesz.
    • Jeśli Od Nową dalej zarządza Maurycy to prawie tak jakbym nigdy nie wyjeżdżał.   Z kamieniami jest wesoło, dobijam się do dwóch kamieniołomów ale na razie mnie totalnie olewają. Opcja B, pojechać na plażę i tam szukać, opcja C pojechać w góry. W Glendalough jest stary kamieniołom, można sobie nabrać granitu do woli, ale do kamieniołomu od parkingu są 3 kilometry piechotą w jedną stronę. 🤣 
    • A, jeśli kleiłeś na piankę, to powinno być OK, zawsze coś. Szkoda by było pracy, gdyby miało Ci połamać łączenia. To tło jest dość mocno wyporne, ale i sztywne, jak dobrze przygnieciesz kamieniami, powinno być OK. 👍 Pozdrawiam krajana również, ja prawie całe życie na os. Młodych, ale blisko bydgoskiego, a od kilku lat na początku Bielan, przy Od Nowie. 😉
    • No i musiał kurde wyłapać. 🤣  Kupno w budowlanym czystego silikonu w kraju, w którym ciągle pada* jest nierealne, każden jeden ma fungicydy, czyli do akwa się nie nadaje. Moduły tła są na dnie na wcisk i piankę a docelowo na gruzowisko, które je dociśnie.  *W sumie to zabawne, pochodzę z Mokrego  potem Złotoria i róg Bydgoskiego i Rybaków, dopiero teraz wyłapałem skąd jesteś, pozdrawiam kolegę krzyżaka. 😀
    • Bez obaw, to będzie bardzo wytrzymałe; kamieni na tej piance nie będziesz wieszał. 😜 Wycinając piankę, postaraj się zachować linie załomów tła przy łączeniach, wtedy będzie bardziej naturalnie wyglądało - ale i tak najważniejszy będzie właściwy dobór/zmieszanie farb. Na dno, które zrobiłeś z tła można nasypać trochę piasku, moim zdaniem da to ciekawy efekt sypkiego podłoża "wywianego" na tyle, że odsłoniło kamienie. 👍 I tylko się upewnię: przykleiłeś moduły tła na dno? 🥸
    • Dzięki @TomekT Tło na filtr ładnie zakryło dziurę, w tamtym kącie będzie pewnie największe gruzowisko, więc najbardziej zakryję te łączenia kamieniami.   Potem przyszedł czas na piankę i jej docinanie. Póki co wygląda mocno nienaturalnie, bo jest jak od linijki. Wolałem nie dawać zbyt dużo pianki na pionowe łączenia, bo nie wiem czy pod ciężarem betonu, którym będę je pacykował nie wezmą i się nie urwą. Dół spróbuję zamaskować jakimiś płaskimi kamieniami opartymi o tło. W kilku miejscach ściąłem piankę do zera, żeby maskowała tylko samo łączenie, mam nadzieję że po zabetonowaniu będzie wyglądać ok.      
    • Panie, nie tak źle - zerknij w mój wątek, kamieni mam mniej, ale większe. 😉 A poważnie pisząc - OK, po prostu na jednym zdjęciu wygląda na hałdę. 😜
    • Dziękuję, że napisałeś, iż sprawia wrażenie, że kamienie są usypane - hihi cały tydzień je układałem, z myślą, aby zrobić groty jak największe. Tu np. na fotce (gdzie btw widać zasys ), od tego małego kamyka do ścianki tła jest ponad 30 cm. Za kamieniami zostawiłem taką pustą przestrzeń 10-15 cm. Tło ma na dole tylko 3-4cm, a górą robi się taki  pseudo nawis skalny, bo tu na forum przeczytałem, ze dno jest święte... Pewnie bę∂ę grzebać jeszcze choć też patrzę coby się stało, jak rybcie zaczną kopać... sprawdzałem stabilność konstrukcji.
    • Wiem kombinuję, sam do końca nie wiem, ale i w tym cały urok   Staram się dużo czytać, pytać itp. Dziękuję. Byłem w Aquahaus-gaus. koło Frankfurtu nad Menem w maju i po wizycie mam kocioł w głowie. Spędziłem tak cały dzień prawie i wiem jedno, że wszystkiego co chciałbym mieć się nie da.
    • Tak to moje pierwsze Malawi. (choć od 20 lat o tym myślę, a nie miałem warunków). Chce kupić młode ryby, tak jak piszesz, ale pytanie zadałem z myślą, że może jest jakiś argument, którego nie znam za drugą opcją.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.