Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zakładam ,że filtr będzie można czyścić rzadziej od klasycznego układu (pompa będzie zawsze w wodzie),jednak mam wrażenie ,że

filterek będzie działał gorzej bo przez gąbki pionowe wodę będzie przeciskał tylko napór wody z akwarium.

Jest jakiś błąd w takim myśleniu

.



Chyba czeka nas następny Szablon tym razem dwie wersje kaseciaka:D

Kolego po pierwsze to co prezentujesz to nie jest kaseciak bo to nie jest filtr grawitacyjny więc nie ma błędu w twoim myśleniu. Podobne rozwiązanie ale bez błędów chyba ma spiochu tylko u niego jest wielka gąbka na wierzchu.

Pompa jak w każdym kuble będzie ssała wodę przez całą wysokość tej drugiej gąbki ( po licho ona -nie wiem) i jak w każdym kuble przytkanie gąbek zwolni przepływ.

W prawidłowo zaprojektowanym kaseciaku wystarcza jedna gąbka ppi45 gruba na 3-5cm , za to jest miejsce na grzałkę lub kilka i co najistotniejsze jest złoże biologiczne z cała filtracją biologiczną jak węgiel, zeolit, polimery . Immanentną cechą kaseciaka jest to że bez względu na zapchania wszystkich mediów po drodze wody pompa zawsze pracuje na maxa ile fabryka dała - bez zwalniania przepływu, tylko poziom wody w komorze pompy się zmienia. Jest to istota filtracji grawitacyjnej.

Gąbki w kaseciaku są po to by je bez cudaczenia co tydzień płukać by syfu się pozbyć.

Ryby nie lubią tygodniami a nawet miesiącami pływać w śiuśkach i gówienkach wepchanych w gąbki. W kubłach to problem bo tanie przeciekają tu nic nie przecieka , wyjmujesz łatwo więc tylko trzeba podstawowe czynności robić dla dobra ryb - w kaseciaku nawet pompy się nie wyłącza a czyszczenie gąbki z waleniem o płot:D ( Seba) lub o wannę -jak ja to 5 minut raz na tydzień poświęcone dla akwarium. Takie jest moje zdanie na temat czyszczenia filtrów.

Bezobsługowe akwarium to tylko Jezioro Malawi;)

Opublikowano
Chyba czeka nas następny Szablon tym razem dwie wersje kaseciaka:D


Nie będzie :D Dałem szkic pod dyskusję,żeby nie popełnić błędu.Jak wspominałem swoje filtry kleję ze szkła i wklejam,więc błąd kosztowałby mnie demolkę akwarium.

W prawidłowo zaprojektowanym kaseciaku wystarcza jedna gąbka ppi45 gruba na 3-5cm , za to jest miejsce na grzałkę lub kilka i co najistotniejsze jest złoże biologiczne z cała filtracją biologiczną jak węgiel, zeolit, polimery . Immanentną cechą kaseciaka jest to że bez względu na zapchania wszystkich mediów po drodze wody pompa zawsze pracuje na maxa ile fabryka dała - bez zwalniania przepływu, tylko poziom wody w komorze pompy się zmienia.

To wszystko mam w swoich szklanych "wklejakach" - są jak kaseciaki.Chciałem spróbować czegoś innego bo w swoim LT filtr czyszczę co miesiac-półtora ,a chciałem rzadziej. LT potrzebuje filtra tylko do mieszania wody, nawet wsad biologiczny nie jest potrzebny

Wiec jak nie trzeba dłubać to po co się męczyć :D


.Swoje filtry sklejam maksymalnie malutkie,najmniejszy ma 12cmx5,5cm,wysokość =wysokości akwarium i w tych gabarytach muszę wszystko zmieścić, i nie czyścić filtra zbyt często.

To moje ostatnie "dzieło" w akwarium 25l - wszystko co potrzeba w środku + skimer

Wklejam ,bo cos mało tutaj gotowych realizacji udokumentowanych :)


post-15563-14695724533218_thumb.jpg

post-15563-14695724534496_thumb.jpg

Opublikowano

mtoole chyba pomyliły ci się fora.

Jesteś na forum Malawi a nie na forum LT vel Diana więc te twoje szklane cudaki 12x5cm raczej dla nas nie są żadnym udokumentowaniem tylko zaśmiecają temat.

Zrób zwykły hamburg przez całą szerokość tego baniaka 25l i gąbkę będziesz czyścił raz na rok albo dwa.

Opublikowano

Myślałem ,ze to jest wątek o filtrach wewnętrznych spełniających rolę kombajnu,więc nie wiem o co się sadzisz.Piszę na temat.Nie wklejam tu zdjęć swoich szkieł tylko fotki filtra jak z tematu.

te twoje szklane cudaki 12x5cm raczej dla nas nie są żadnym udokumentowaniem

Te szklane cudaki spełniają swoją rolę w moich akwariach i nie ma znaczenia czy są do 25 czy 1000 litrów.Zasada jest ta sama.

Wyjaśnienie ,że robię te filtry do akwariów innego typu to jakieś faux pas.

Masz problem z tym,że nie robię filtrów z pvc ,czy że w ogóle śmiałem się wypowiedzieć na forum Malawi.Czy może masz problem ...ot tak dla zasady?

Opublikowano

Deccorativo co to za różnica do jakiego akwarium kolega wsadzi tego kasecieka. Najważniejsze to chyba żeby trzymał się tematu a kaseciak spełniał swoją rolę czy będzie z pcv, szkła czy innego materiału. Jeśli nie chcesz lub nie możesz mu pomóc to się nie wypowiadaj a nuż inni może na jego pomyśle skorzystają lub mu pomogą.


Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
Deccorativo co to za różnica do jakiego akwarium kolega wsadzi tego kasecieka.


Nie mam żadnych problemów z kaseciakiem - mam dwa dla Tanga i Malawi a nie do LT.

Jak Andrzej Wałb wyjaśni ci zasady obowiązujące w tamtym ekosystemie to sam dojdziesz do wniosku że to pudełko 12x5,5cm na dwu gąbkach z przepływem wody w tym w jednej przez jej wysokość a więc oceniam na ok 10l/h nijak nie pasuje do Malawi. Nawet jak będzie ze szkła czy złotej blachy wykonane.

Temat dobrnął niemal do 800 postów i jest w nim z setka projektów.

Doświadczony Malawista nie musi tego wszystkiego czytać bo sam dobrze wie jaka pompa, gąbki, jakie złoża itp dać. Niektórzy robią już piątą swoją wersję kaseciaka.

Ja pisałem ten temat a szczególnie ostatni post widząc młodzianka:D który przeczytał to wszystko:shock: czacha mu się gotuje:shock: :shock: i już zapomniał jak było na początku :confused: - by na koniec dowiedzieć się że wystarczy wkleić w rogu baniaka 1000l szklane pudełeczko 12x5,5 cm i Malawi lata jak ta lala. Tak jest to napisane - niestety. Z korespondencji na pw jasno to wynika.

Młodzianek:D nie wie co to Malawi a tym bardziej jakieś LT.

Jak wielu z was przy innych biotopach przypomniałem że to forum Malawi - jak żle to przepraszam i nie dyskutuję.

I tak z waszą pomocą zaproponuję szablony kaseciaków w wersjach 6.0 i 7.0 dla trzech wielkości baniaków i nie zacznę od baniaka 25l.;) ani nie skończę na 1000l - prawda Seba?:D sam czekam na twoje efekty:shock:

Opublikowano
I tak z waszą pomocą zaproponuję szablony kaseciaków w wersjach 6.0 i 7.0 dla trzech wielkości baniaków i nie zacznę od baniaka 25l.;) ani nie skończę na 1000l

Szablony koniecznie potrzebne. Po przebrnięciu przez wątek można tylko zgłupieć. Na szczęście chętnie wszystko wyjaśniasz przez PW za co dziekuję.

Opublikowano

Jako rasowy Mlodziak :D który przebrnal cały wątek filtrów kasetowych (i nie tylko ten) od dechy do dechy potwierdzam : SZABLONY NA FORUM powinny być osobnym działem bez komentowania a tylko z odnośniki do wątku gdzie temat rozwijał się. Takie kompendium finalnych wersji :)


Składam zatem wniosek formalny do operatorów;)

Opublikowano

Faktycznie Heniu będzie trzeba opracować jakiś szablon kaseciaków. Powiedzmy po 2-3 typy na dany litraż. Ja mogę przygotować po jednym, Ty po drugim i ktoś trzeci na ochotnika. Porównamy na PW obgadamy zmiany i skleimy jeden wątek zamknięty na dyskusję. Tutaj to już jest epopeja i nikt przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie wyciągnąć z tego wątku nic konkretnego bo co dwie strony wszystko się zmienia. Wersje finalne powstały i działają ale mało kto już ma siłę i chęć to opisywać.

Opublikowano

Ją mogę opisać, zrobić szkic , fotki swojego naroznego z gąbkami w poziomie i bardzo dobrze działającym skimerem. Mogę też nagrać filmik jak działa.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Myślę , że @Bartek_DeBartkowi chodziło o ich agresję. Miałem stado Demasoni w akwa700 litrowym z dwoma czy też trzema gatunkami.  Były spokojne to znaczy nie agresywne wobec innych ryb. Jedne z piękniejszych ryb w moim akwarium. To , że były spokojne to miało na to wpływ kilka czynników: wielkość akwarium , reszta obsady , aranżacja. Pewnie o to chodziło Bartkowi , że jak będzie je miał  "mało doświadczony " akwarysta z naszym biotopem to mogą być problemy gdy nie dochowa wspomnianych warunków. Ale jeżeli będzie je miał jednogatunkowo ( to jest moje zdanie ) to da spokojnie rade. Ktoś powyżej napisał , że są delikatne. Z tym akurat się nie zgodzę ale każdy może mieć i ma swoje obserwacje. Dodam tylko , że w ówczesnym składzie była to najczęściej i bez kontroli rozmnażająca się ryba. Bartku..sorry , że wystąpiłem w charakterze Twojego mecenasa  . Pozwoliłem sobie wrzucić zdjęcie jednego z osobników Dmasoni z mojego akwarium:    
    • @ironcladKrótka odpowiedź. Nie zachwieje na tyle aby coś stało się rybom.  Biologie już masz w jednej Ikoli.  Możesz dodać ampułkę  lub dwie prodibio biodigest. Kupisz u Michała ( w Trzmielu).
    • @jarasdzięki za informacje w takim razie wyleczę się z mdok, a zrobię mbunarium oparte na 1 gatunku z non mbuny czyli: 1) Protomelas steveni taiwan reef  2) Pseudotropheus acei luwala lub itungi jakaś większa grupa  3) Metriaclima fainzilberi maison reef  4) Maingano lub perlmutt lub rdzawy
    • Moi mili potrzebuję porady krótkiej i treściwej na  niżej zamieszczony temat do rzeczy. Mam obecnie 2 kubły Sunsun 304 i ikola 600maxx chcę zastąpić sunsun drugą Ikola drugą ikole już mam w domu i teraz sunsun ma być oddany kumplowi ale zażyczył sobie cały z wkładem filtr pracuje już ponad miesiąc jeden i drugi pytanie czy jak pójdę na skróty do drugiej ikoli włożę nową ceramikę,matrix i purigen mocno to zachwieje biologią w akwarium akcja ma być szybka, dlaczego chcę wymienić Ikola ciągnie 17W czyli 2 zużyją tyle co jeden sunsun on tacha 34 Warty i tylko dlatego chcę wymienić sam filtr jest ok pompuje zdrowo i po miesiącu zrobił się znośny w zamkniętej szawce można spać przy nim dzięki za pomoc 
    • @Bartek_De dawaj tutaj swoją opinię odnośnie Chindongo Demasoni  W sensie dlaczego wg Ciebie nie jest polecany dla osób rozpoczynających przygodę z Malawi? Może powstanie w tym wątku jakaś lista gatunków, na które początkujący Malawiści powinni zwrócić uwagę  
    • Cześć wszystkim   Inny wątek na forum zachęcił mnie do rozpoczęcia tego tematu. Utarło się, że pewne gatunki malawijskich pielęgnic nie są polecane dla początkujących malawistów. Ciekawi mnie skąd taka opinia się wzięła i czym jest spowodowana. Zakładam, że jeśli ktoś rozpoczyna dopiero przygodę z akwarystyką jako taką i na pierwszy baniak wybrał właśnie biotop jeziora Malawi, to niektóre gatunki mogą być problematyczne. Mam na myśli bardziej bezmyślne łączenie niektórych gatunków z innymi czy to pod kątem diety, czy zachowania. Czy natomiast jakiś gatunek może być nie polecany dla osoby, która ma już jakąś świadomość akwarysty i wie co to jest cykl azotowy, wie że do zbiornika 100l nie wpuszcza się dużych ryb albo dużo ryb, poczytał trochę o wymaganiach poszczególnych gatunków ale wcześniej nie miał do czynienia akurat z biotopem Malawi? @Bartek_De nie chciałem zaśmiecać tamtego wątku, a pomyślałem, że może wyjdzie z tego ciekawa dyskusja  
    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.