Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Po parumiesięcznej przerwie związanej ze zmianą mieszkania chcę ponownie przenieść obsadę do docelowego baniaka 430l. Do chwili obecnej ryby musiały zmieścić się w mniejszym akwarium pracującym na filtrze kubełkowym. Przed przeprowadzką w akwarium funkcjonował już kaseciak na pompie co gundfos 25-60. Pełnił funkcję tylko mechaniczną. Biologia była w korpusach narurowych pod akwarium. To w czym niedomagał mój poprzedni kaseciak to zbyt częste zapychanie gąbki i potrzeba czyszczenia co tydzień. Przy pompie, która dawała około 2500l/h jednostronny kaseciak z gąbką 35x10x5 45ppi zbyt często wymagał czyszczenia. Po restarcie zamierzam zbudować nowego kaseciaka napędzanego jebao dc3000. Tutaj moje pytanie czy w teorii będzie to funkcjonować? Kaseta ma być 35cm szer. x 13cm głęb. x 40cm wys. Zasysy mają być dwustronnie po każdej stronie gąbka 40x12x5 45ppi. Liczę na to, że podwojona powierzchnia gąbki wydajnie wpłynie na częstotliwośc czyszczenia. W komorze pompy ma zmieścić się jeszcze 2L matrixu, który do tej pory miałem w korpusach. Komora pompy miałaby w przybliżeniu 9L pojemności. po odliczeniu matrixa zostanie jakieś 7L. Mam takie obawy czy pompa, którą planuję nie wyrzuci za szybko tych 7L i nie osuszy komory. Zależy mi akurat na takim napędzie z uwagi na możliwość regulacji i funkcję feed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Sam obecnie używam tej pompy więc postaram się pomóc. U mnie kaseciak ma wymiary 33x10x30h. Komora pompy to 20cm a gąbka 10x5x30h. Czyszczę co tydzień bo Jebao dc3000 na najwyższym biegu zaciąga po tym czasie powietrze. Jeśli zrobisz wlot dwustronny to nie masz się o co martwić. Jak będziesz miał jakiś gotowy projekt to wrzuć go tu i ocenimy jeszcze ale uważam, że nie ma co zbytnio kombinować bo sam doszedłem do wniosku, że im prostszy kaseciak tym lepszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał jakiś gotowy projekt to wrzuć go tu i ocenimy jeszcze ale uważam, że nie ma co zbytnio kombinować bo sam doszedłem do wniosku, że im prostszy kaseciak tym lepszy ;)


Filtr ma być właśnie jak najprostszy. Tak jak na rysunku. Czerwony - boczne wloty, niebieski - gąbka 45ppi 5cm, brązowy -matrix, zielony - pompa dc3000. Powinno być ok?


<a  href=3b18e3fd4b42dd35med.jpg' alt='3b18e3fd4b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apper ale wymodziłeś karykaturę kaseciaka.

namaluj linię między górą czerwonej kreski a przelotem do komory pompy.

Woda zawsze płynie po najmniejszych oporach i po najkrótszej drodze


tylko ta część dolna gąbki poniżej tej namalowanej kreski będzie filtrowała reszta gąbki będzie się tylko moczyła w akwarium.;)

Zrób kolego oficjalną wersję 6.0 lub 7.0 to i pompę Jebao DCT4000 wsadzisz i powietrza nie będzie zaciągać na max siku.

Gąbka ma pracować cała powierzchnią czołową a nie fragmencikiem wtedy i czyścić wystarczy raz na miesiąc choć zawsze powtarzam by gąbki czyścić jak najczęściej bo tylko wtedy wyrzucamy syf z akwarium . Jak on siedzi w gąbce to co prawda go nie widać w wodzie ale Humus z DOC wali i zgnilizna załamuje biologię więc NO2 wykrywalne a NO3 nie wiedzieć czemu bardzo wysokie.

Nie umiem tu wklejać plików w pdf bo bym wam wkleił super kaseciak 7.0 ( poziome gąbki) dwustronny kolegi Krzysia z KMT który zbudował to co ty apper schrzaniłeś. - tylko się nie obrażaj za słowa prawdy. Napisz na pW swój adres mailowy to ci podeślę fotorelację z budowy i profesjonalny rysunek -dokumentację.


Seba zobacz to na KMT bo ty możesz - mogę ci podesłać zdjęcia i ten pdf bo Krzysztof mnie to podesłał - a ty wkleisz tu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.