Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Jesli moge sie wtrace.Z zak4yciem jest dobty pomysl i gabka pierwsza oby byla nawet krotsza od nakrycia smietnika.Wtedy super zbiero gore.Mam juz 2000 i poziomy sa rowne jak w akwa.Kaseta oczywiscie szczelna.


Seba moim zdaniem nie ma znaczenia czy tą komorę śmieciową zakryjesz czy nie i tak skimmer będzie działał. Jak masz wąski odmulacz to bez zakrycia wyczyścisz śmieciową także bez wyjmowania 1 gąbki.

Przecież górą ci śmiecie z powietrza nie wpadają.

Raven jestem zmartwiony że nie masz przy 2000l/h spadku poziomu w komorze pompy - to zły znak.

Gąbki i ceramika muszą przy tak silnym przepływie stawiać opór wodzie - co musi spowodować różnicę poziomów. U mnie sam Matrix 2l obniżył poziom o 2-3 cm przy 2000l/h i czyściutkiej gąbce. Czysta gąbka nawet 10cm gruba puszcza całą wodę ale ceramika już nie. Raczej szukaj gdzieś nieszczelności. Z tym że niewielkie nie mają w ogóle znaczenia.


Raven twój wkład w rozwój budowy kaseciaka jest gdzie indziej.

Rozwiązałeś idealnie kaseciak do 112.

W OGÓLE NIE ZAJMUJE ANI CENTYMETRA POWIERZCHNI DNA A JEDNOCZEŚNIE STWARZA DODATKOWĄ KRYJÓWKĘ.

Każdy samiec alfa w baniaku zrezygnuje z dotychczasowej i zajmie tą pod kaseciakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba moim zdaniem nie ma znaczenia czy tą komorę śmieciową zakryjesz czy nie i tak skimmer będzie działał. Jak masz wąski odmulacz to bez zakrycia wyczyścisz śmieciową także bez wyjmowania 1 gąbki.

W pełni się z tym zgadzam,z czysto inżynieryjnego punktu widzenia skoro posiadasz wolną "komorę śmieciową" nie ma sensu jej zamykać,a ściankę za która znajdować się będą gąbki dałbym na całej długości a nie poniżej ząbków skimmera,zawsze masz większa powierzchnię z gąbkami.Na mój chłopski rozum to skimmer to taka sama kratka jak ta która wyciąłeś na dole tylko ma zbierać syf z powierzchni wody,więc jeżeli na dole nic nie kombinowałeś to czemu masz to robić u góry,sens przycinania gąbki poniżej poziomu ząbków skimmera ma znaczenie gdy gąbka przylega bezpośrednio do ścianki.I tez uważam że gdzieś musisz mieć nieszczelność skoro w komorze w której jest tak mocna pompa nie obniżył się nic poziom wody,nawet przy czystych gąbkach.Poprawcie mnie jak się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieszczelność to chyba u Ravena a nie u mnie. U mnie poziom wody niższy niż w akwarium o jakieś 3cm.

Zdjęcia dla potomnych nowego kaseciaka z wymiarami oraz potrzebnymi do wykonania narzędziami:

Ps. Dojdzie jeszcze prowadnica pomiędzy gąbki w drugiej komorze (ale dopiero jak przyjadą kurierem).

StXf.jpg

TtXf.jpg

VtXf.jpg

WtXf.jpg

XtXf.jpg

YtXf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie mylilem sie:)Pozamiatalo mi baniaczek i mam 2-3 cm nizej poziom.Czyli wszystko gra.2000 i 1000 na przekatnej robi robote.Bedzie filmik na czasie.Musze poszukac innego rozwiazania.Peszyl czy jak to sie zwie mnie nie zadowala.Wydaje mi sie ze te karby zwalniaja przeplyw.Czy aquael moze lezec na plecach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie mylilem sie:)Pozamiatalo mi baniaczek i mam 2-3 cm nizej poziom.Czyli wszystko gra.2000 i 1000 na przekatnej robi robote.Bedzie filmik na czasie.Musze poszukac innego rozwiazania.Peszyl czy jak to sie zwie mnie nie zadowala.Wydaje mi sie ze te karby zwalniaja przeplyw.Czy aquael moze lezec na plecach?


No to mnie uspokoiłeś z tym poziomem wody w komorze pompy.

Oczywiście karby na peszelu spowalniają nieco ale unikaj jak ognia kolanek pod kątem prostym i załamanych węży. Mimo że pompa może leżeć na plecach to nie daj tam kolanka.

Mnie najlepiej dmuchało jak na wylot z AqC2000 założyłem taki 3/4" wąż ogrodowy i wyprowadziłem dużym łukiem nad całym filtrem ( to ten pierwszy film na YT ) ale wtedy jest wysoko nad baniakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz miec gdziekolwiek chcesz ten wylot swosujac przyssawke obejmujaca waz.Jestem mile zaskoczony dzialaniem aquaela.Rybkom chyba sie podoba prawie rwaca woda.Nurzance juz mi wszystkie wymylo:(Chyba pora odstawic zieleninke.Pora chyba zakupic czarne pcv.W budowie nie zmienie ani milimetra z obecnej wersji,no chyba ze podciagne troche nizej(cmod dna) zasys,bo kupki leza a nie ruszy ich i dorobie drugi jak Sebastian.

-- dołączony post:

Peszel sie odksztalcil do naturalnych rozmiarow i 50 l wody na podlodze:(

Przykrylem szklem i juz go nic nie ruszy.

Poprawilem zasys na podobny do Sebastiana i powiem ze teraz mniej smieci omija zasys.Jednak racje miales.Teraz spokojnie tego kaseciaka moge wkladac do 375(oczywiscie kiedy mi baniak urosnie) i da rade.Nawet mysle ze z zapasem.Wymiata kupki nawet z pod grot...jest wir.Dzieki panowie ze zaszczepiliscie u mnie dusze majsterkowicza w materii Diy.

-- dołączony post:

Oto filmik.

Woda mleko bo jak zwykle...rece moczylem.

[ame]

[/ame]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie trochę za głośno chodzi pompa.Ja mam akwarium w pokoju w którym śpię,a więc musi być naprawdę cicho.

-- dołączony post:

I takie pytanie do bardziej doświadczonych.Jaka waszym zdaniem może być minimalna wielkość(szer.x wys.x dł.) strefy gdzie znajdują się gąbki dla 200l akwarium?Bo to że dla 2-setki wystarczy litr matrixu to wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie trochę za głośno chodzi pompa.Ja mam akwarium w pokoju w którym śpię,a więc musi być naprawdę cicho.

-- dołączony post:

I takie pytanie do bardziej doświadczonych.Jaka waszym zdaniem może być minimalna wielkość(szer.x wys.x dł.) strefy gdzie znajdują się gąbki dla 200l akwarium?Bo to że dla 2-setki wystarczy litr matrixu to wiem.



Pompy w kaseciaku chodzą na ogół ciszej niż np w kuble bo są nie obciążone. Tam tłumi obudowa kubła i szafka u Ravena nic.

Ja robię na baniak dzieloną pokrywę z wkomponowanym oświetleniem LED RGB COB więc będę miał bardzo cicho bo już jest dobrze.Nie mam wielkiego doświadczenia w wyborze pomp ale Aquarel Circulator 2000 jest stosunkowo tani choć ma spore wibracje i nie jest cichutki, ale w kaseciaku swoimi ok 30W robi jak pisze Raven - roślinki wyrywa.

Pewno inne drogie pompy są cichsze - tu nie wiem i liczę na wasze podpowiedzi.

Wiem że znacznie ciszej i z małymi wibracjami pracują dwa Hydory Pico Evo 1200 ale trzeba je przełożyć gąbką i złapać gumką recepturką bo słychać delikatne stukanie jak się stykają. Ja taki tandem oceniam na 5+ bo razem faktyczny wypływ 1800l/h i 14W


Wsadziłem też chińczyka jakiego miałem w śmieciach- HJ1122. podobno 1400l/h 18W

To jest masakra - pracuje jak młot pneumatyczny ale kosztował chyba z 30 zł.

Innych doświadczeń nie mam ale korci mnie by spróbować tego co zrobił Seba i teraz ma korek w ściance kaseciaka

Dać pompę jvp101B na poziomie lustra wody.

Co o tym sądzisz Grzegorz?

Jeśli chodzi o gąbki to jak napisał Seba minimum grubości :

prefiltr 2cm czarna ppi30 ( mam wrażenie że Raven ma ppi20)

główna 5 cm ppi45


Ja konsekwentnie stosuję inne większe grubości nie dlatego że lepiej czyści bo i 5cm wystarcza co widać u Seby ale litrów gąbek więcej a nie walczę o każdy centymetr - robię stale 32cm długości całkowitej. Łapa w każdą komorę wchodzi a i tak mały jest.

Dziś kleiłem nowy który ma zastąpić ten wielki modelowy.

Gąbki w układzie razem prefiltr czarna ppi30 tylko 1cm i główna niebieska ppi45 10cm.

Tak wygląda moja ostatnia wersja.

c9ab11125ac75ac0m.jpgea27965a11842527m.jpg



Jak widzicie dno z płytki gresowej podwójnie - teraz tonie jak kamień.

nie wklejone jeszcze skimmer i brak gąbki prefiltra.

Za gąbką jest komora chemii siedzi tam 1 litrowy blok absorbera azotanów NO3 na Purolire A520E - koszt 33zł Hydor Pico250 + litr A520E - 38 zł + 17 zł zawór +3zł rura kanalizacyjna

Na dnie komory pompy i ceramiki wkleiłem płetwę by worek z ceramiką nie opadał na dno. Wtedy ceramika blokuje mały 4-5cm przepływ dolny. Z płetwą worek wisi 1-2cm nad dnem a woda wpływa swobodnie pod całe złoże ceramiki.

To co jest w worku to poziom 2litrów Matrixa. Na swojej amerykańskiej stronie producent podaje że 500ml Matrixa wystarcza na baniak 50 galonów ( 200 litrów) więc ten kaseciak jest do baniaczka 800 litrów i to z naddatkiem bo jakby podali nie prawdę to by ich farmerzy procesami zasypali. Dlatego też dla Purigenu podają 6 m-cy a Eljot już 4 rok regeneruje.


Peszel na wypływ jest dobry i bardzo tani choć karby nieco spowalniają ale bez względu na promień zagięcia ma stałe fi nie załamuje się

Już raz pisałem i po przygodzie Ravena powtarzam.

Peszel wstępnie formujemy jak ma być i łuki polewamy wrzątkiem.

Zapamięta kształt i nie da się wyprostować chyba że znowu wrzątek.

Takie proste a tak podłoga zalana.

U mnie peszele nawet nie drgną.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.