Skocz do zawartości

wady i zalety filtracji narurowej


grzegorz77

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście nie mierzyłem wydajności narurowca, ale kolega mający najnowszą alfe2 która na bieżąco ma możliwość podawania przepływności w m3 podał mi wyniki. Z czystymi sznurkami wynosiła ona około między 2200 - 2400l/h , po tygodniu z przybrudzonymi sznurkami wynik oscyluje w granicach 1300-1500l/h.

I to wszystko przy poborze na 3 biegu 18W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi mi o to że kubły pod względem rzeczywistego poboru prądu i przepływu zostały przez was sprawdzone,natomiast narurowce sprawdzane są pod tym względem dużo rzadziej.Mnie na przykład nasunęło się takie pytanie.Jeżeli pompa klasy B bierze na pierwszym biegu ponad 30W ale podaje przepływ około 1000l/h to w przypadku pomp energooszczędnych już zbytnio nie mogę znaleźć stosunku poboru prądu do przepływu dotyczących pierwszego biegu gdzie biorą od 5 do7W.I może się okazać że podobny przepływ do pompy klasy B na pierwszym biegu,pompa klasy A uzyskuje dopiero na drugim biegu gdzie pobór waha się w granicach od 14 do ponad 20W.Mimo to jest bardziej energooszczędna od pomp klasy B,no ale ta różnica w poborze prądu już nie jest taka szokująca.To tak jak z samochodami które na 100 km spalają ok.4-5l,a praktyka pokazuje że jednak trochę trzeba dodać:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektronikiem ani hydraulikiem itp. ale pompy te energooszczędne mają podobne parametry wydajności do biegu jak te prądożerne.

Na dole masz link do pdf , gdzie na dole jest wykres dla pompy alpha2 25-40 i z niego wynika, że na pierwszym biegu przepływ na podnoszeniu do wysokości około 0,7cm wynosi 800-1000l/h więc jak na 7W to wynik świetny. Analogicznie dla 2 biegu 2000l/h i 3 biegu 2400l.


http://cbs.grundfos.com/export/sites/dk.grundfos.cbs/GPL_Poland/downloads/Download_Files/Downloads_GPL_ALPHA2_leaflet.pdf.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy starego typu mają całkowicie inną konstrukcję silnika niż pompy nowego typu i stąd ich energooszczędność (w przeciwieństwie do kubełkowych gdzie masz cewkę i magnes stały jako wirnik). Dodatkowo Alpha 2 ma kilka ustawień pracy, tu masz kartę katalogową. http://pl.grundfos.com/content/dam/GPL/product%20brochures/ALPHA2_broszura_luty2013(3).pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy starego typu mają więcej wat czyli mogą podnieść wodę na większą wysokość analogicznie mogą przepchnąć więcej wody przez zapchane korpusy. Jeżeli robił bym taką instalację wybrał bym pompę starego typu. Nigdy pompa alpha 2 nie przepchnie tyle wody co stary model. Różnica w budowie polega na tym że stare pompy mają łopatki pompy na jednej osi z silnikiem a nowe pompy obracają łopatkami pompy przez pole magnetyczne (wirnik nie ma połączenia z silnikiem). Jeżeli użyjesz przewodów 16/22 będziesz miał przepływ około 2500 l przy czystych korpusach (jeżeli użyjesz mocniejszej pompy), w krótkim czasie korpusy się zanieczyszczą i znacznie spadnie przepływ wody. Większy przepływ wody można uzyskać na korpusach i rurach 3/4 cala. Używałem jednego korpusu, przy użyciu kilku przepływ będzie zapewne mniejszy. Mam taką pompę (starego typu) podłączoną do dużego kubła który nie stawia takiego oporu jak instalacja narurowa a i tak z biegiem czasu przepływ spada. Nie zgodzę się z tym że instalacja ta nie ma wad, bo znaczny spadek przepływu to dla mnie istotny minus tego rozwiązania. To moje zdanie i zapewne nie zgodzą się ze mną osoby które mają tą instalacje podpartą o stałą wymianę wody. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a znacie cokolwiek co nie posiada wad?

bo ja przy każdej wymienię przynajmniej kilka


I od tego jest właśnie ten wątek żeby wymieniać wady i zalety tego układu.A jak poczytasz wcześniej to większość wymieniała tu same zalety tej filtracji z powiedzmy niewielkimi nieudogodnieniami które można wręcz pominąć przy ogromie zalet narurowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze yaro że jest to zły sposób filtracji z ogromną ilością wad, opisałem tylko dlaczego nie stosuję tego rozwiązania. Ktoś napisał że wymienia wkłady raz w tygodniu, czy jest to zaleta czy wada ? Będąc na miesięcznej delegacji miał bym obawy co do tego systemu i uznałem że dla mnie to wada (co nie oznacza że jest to wadą dla wszystkich). W moim przypadku lepiej sprawdza się kubeł do którego nie muszę zaglądać raz w tygodniu, czy ma wady ? ma ale to nie ten temat .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.