Skocz do zawartości

wady i zalety filtracji narurowej


grzegorz77

Rekomendowane odpowiedzi

Natomiast zapewne kolega zauważył że wszelakie dane oraz obliczenia w folderach podawane są dla budownictwa a nie akwarystyki.Jednak troszkę inne warunki panują w obiegu wody w ogrzewaniu centralnym(inne opory,inna temperatura wody itp),niż w obiegu wody w narurowcu.


Nie zmienia to nadal faktu i to miałem na myśli, że efektywność pompy starego typu i nowego typu jest tak sama (chodzi mi o ilość przepływającej wody na każdym z biegów).

Pompy CO są to pompy pchające , a nie zasysające ( no może w jakimś małym stopniu) więc tyle Ci przepompuję wody ile przedostanie się przez sznurki. Skoro pompa 25-40 według specyfikacji jest w stanie przepchać 2400l/h i nie wiele mniej przepycha z czystymi sznurkami i wkładami biologicznymi za pompą to w/w przeszkody nie maja wielkiego wpływu na jej efektywność. Oczywiście kiedy sznurki zosatają zabrudzone parametry spadają ale nadal nie do wartości beznadziejnych. No chyba, że ktoś uznaje przepływność z zabrudzoną mechaniką 1400l/h za takową ( tutaj juz nic nie poradzę ).

Wracając do narurowca do akwarium 200l. Każdy ma inny pogląd na tą sprawę. Z mojego punktu widzenia nie widzę jakiejś upierdliwości czy problemu w postawieniu narurowca. I jak by mnie ktos kiedykolwiek pytał jaka filtracja do 200l to zapytam wpierw czy ma dwie lewe ręce jak tak no to porządny kubeł z prefiltrem , ale jak nie no to śmiało niech stawia narurowca. Ponieważ , ma przy 22W najlepszą z możliwych filtracje mechaniczną i biologiczną plus silny strumień wylatujący będzie mu mieszał wode w akwarium bez zbędnych falowników.

To tyle w tym temacie ode mnie , niech każdy wybierze co dla niego dobre, a co nie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszych zbiornikach pompa nie przepycha wody przez zabrudzone sznurki, bo te znajdują się przed pompą.

No dokładnie ! Dlatego napisałem że tyle przepchają ile przejdzie przez sznurki więc skoro czysty sznurek 100mic. jest wstanie przepuścić około 1500l/h to dwa korpusy ułożone równolegle przepuszczą 3000l/h stąd pompa 25-40 pracuje na pełnej mocy około 2400l/h(przepływności). Zapychaja sie sznurki to i spada przepłwyność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AKWARIUM 200L PO ZMIANACH

Oświetlenie 4 x 3,5W led 6500K

filtracja JBL 1501 +prefiltr hw603 , pompa 700l/h +hw603

falownik 2 x 2500l/h


To jest sprzęt jaki zamontowałeś w swojej dwusetce,przynajmniej tak napisałeś.Jakoś nie dostrzegłem tu narurowca.Co do pomp to gdzie kolega ma napisane przy pompach energooszczędnych stosunek przepływu do poboru mocy?Ja jakoś nie znalazłem.Co innego to wysokość podnoszenia,a co innego przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się tłumaczę z mojego sprzętu, który został dawno zmieniony. W tej chwili jest JBL1501 z prefiltrem narurowym plus falownik ale nie do końca jestem z tego zadowolony. Czemu nie narurowiec, ano dlatego, że nie mam miejsca pod szafką i już nigdy nie kupie szafki tylko będę robił ramę pod akwarium. Właśnie pod instalacje narurowe itp.. Właśnie teraz 200l dostaje laczka i będzie stawiane akwarium 120x60x60 z filtracją narurową. \

Wracając do 200l to gdybym wtedy znał filtracje narurową to wżyciu nigdy bym nie kupił szafki i postawił bym narurowca bez mrugnięcia oka. Montując go w obecnej 500l i widząc ,praktykując samemu jak to pracuje to oczy mi się otworzyły jakie jest to świetne i wydajne urządzenie.


Co do pomp to gdzie kolega ma napisane przy pompach energooszczędnych stosunek przepływu do poboru mocy?Ja jakoś nie znalazłem.Co innego to wysokość podnoszenia,a co innego przepływ.


Kolego przypatrz się dobrze na wykres alfa2 i jest tam na wykresie jak byk , że przy podnoszeniu na wysokość 0,7-1,0 metra ( a taka nas interesuje) przepływ jest w granicach 2400l/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie powinien on brzmieć ,,wady i zalety filtracji narurowej,, a WADY FILTRACJI NARUROWEJ ponieważ kolega grzegorz przez cały temat próbuje udowodnić niższość instalacji narurowych

Gdybyś czytał uważnie to pewno byś doczytał,że specjalnie podjąłem się szukania wad tej filtracji,bo inaczej ten wątek nazywałby się "zalety filtracji narurowej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przypatrz się dobrze na wykres alfa2 i jest tam na wykresie jak byk , że przy podnoszeniu na wysokość 0,7-1,0 metra ( a taka nas interesuje) przepływ jest w granicach 2400l/h.

Ja mam czasami takie wrażenie że kolega uważnie nie czyta.Wyraźnie pisałem o stosunek przepływu do poboru mocy,a kolega mi pisze o stosunku przepływu do wysokości podnoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomp to gdzie kolega ma napisane przy pompach energooszczędnych stosunek przepływu do poboru mocy?Ja jakoś nie znalazłem.Co innego to wysokość podnoszenia,a co innego przepływ.


Odniosłem się do tego co tu napisałeś. Jest też jak byk napisane wsio na tym wykresie czyli praca na 1,2,3 biegu co chyba samo przez się oznacza pobór 7,14,22W. Bo co by sie nie działo to na tych biega pobierają tyle prądu. Więc skoro na 3 biegu przy podnoszeniu na wysokość 0,7-1,0metra przepływ jest 2400l/h to pobiera ona 22W. I analogicznie będzie z innymi biegami.

No ale myślałem, że to jest jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.