Skocz do zawartości

Dobra woda?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

No ale ja uzylem i teraz widzę, ze cokolwiek naleje czy nasikam, to umrze i moja skromna wiedza i intuicja mowi mi, ze trzeba cos zrobic. Pierwsza mysl, to jakies ryby kamikadze wrzucić. Niech nawet je potem pyszczaki zjedzą ;-), potem Yaro mi chodzi po głowie. Potem kolega z Amoniakiem, ale ktos napisal, ze za pozno... I bać tu mądry!


Ja mam obawę, ze po tym co wlałem, cokolwiek teraz dosikam, doleje, ryba dosika i dopryka, to i tak zginie i bedzie wszystko na zero... I powinienem wrzucić pare ryb i ich poobserwowač.

Ale co tu zrobic? Prześpię sie z tym...

Opublikowano

...

AZOO 11in1 SUPER BIO-BACTERIA 250ml - Wielozadaniowy preparat bakteryjny (biostarter), naturalnie rozkłada związki organiczne, amoniak(NH3), azotyny.

Ja tylko przypomne, ze pierwsśe wyniki podalem po tygodniu od wpuszczenia teg cos do akwarium...

Decorativo, wybacz jesli uraziłem. Ale ja naprawde na głowie staje, by było jak najlepiej.



ja już zapomniałem.

ty nie stawaj na głowie tylko ruszaj głową.

Używałem tego ale krótko i bez wyrażnych efektów.

Doszedłem do wniosku że jeśli robi 11 w 1 to każde z tych 11tu robi kiepsko.

Reasumując - rozumuję tak.

dodałeś ten biostarter a po tygodniu nasikałeś i podałeś pierwsze wyniki.

Jak nie trudno dociec każdy z nas optuje za swoją metodą startu bo to opanował a przede wszystkim potwierdził w praktyce - niektórzy wiele razy.

W jednym wszyscy się zgadzamy że za mało amoniaku nasikałeś, róznice są tylko w tym jak go teraz dolać. Każda droga jest dobra ale moja woda amoniakalna najszybsza bo natychmiastowa i dawka precyzyjnie dobrana do stanu obecnego.

Ja bym zrobił tak bo wszystko mam w domu zawczasu i w zapasie - szczególnie te bakterie warto mieć - bo najszybsze i bez 11 róznych pożywek- tylko czyste żywe szczepy chyba z 9 róznych i tlenowych i beztlenowych. Tego biostartera bym nie dawał bo na pewno ma pożywki a tobie już tylko potrzebne są amoniak i nowa porcja szybkich bakterii tlenowych.

więc

1/ wlał bym ampułkę Prodibio Biodigest bo z tych bakterii 11w 1 zostało tylko 0.

2/ podniósł poziom amoniaku z 0,2 do poziomu 0,6 -0,8 mg/l.

Nie wiem ile dokładnie masz wody w akwa ( nie objętość baniaka) ale w piątek to ćwiczyłem.

5 kropli wody amoniakalnej w 150 litrach wody podniosło o 0,2 mg/l to sobie policz z proporcji do swojej wody albo podaj litry to ci przeliczę.

Ostateczny wybór oczywiście należy do ciebie i nie ciskaj się jak ci każdy proponuje inną drogę do celu często szorstko albo z humorem.

Opublikowano
Również nigdy tego nie używałem ani 20 lat temu ani dziś i działało i działa :P


No a ja użyłem, bo nigdzie na Forum nie znalazłem, by nie używać. No i z tego wynika, ze tez działa, bo mi amoniak znika w dwa dni! I co teraz?

Zamiast sie cieszyć, to sie martwię.

Gość pemergency
Opublikowano

Zgadzam się z powyższym wpisem kolegi deccorativo. Ewentualnie pozostaje wylać wodę i zacząć od początku, wybierając metodę startu najbardziej Tobie odpowiadającą, tym razem bez dodatków w postaci turbostarterów ;). Wiele nie stracisz bo życie w Twojej wodzie na chwilę obecną praktycznie nie istnieje...

Opublikowano

Decorativo, dzieki. Nie ciskam sie :) Po prostu kazdy z Was ma racje a wybrać cos trzeba. Ok, pojemność akwarium to 480 l, piachu jest z. 80kg, kamieni nie wiem, powiedzmy ze z 50 kg. To jesli dolewać tej amoniakalnej to ile?

A teraz te bakterie, musze je kupic gdzies w sklepie, bo czasu na ściąganie z Alegro ni ma. Ide spac, w ciagu dnia cos musze postanowić.

Opublikowano

Hmm ... test który przeprowadziłem z nitrivec jednoznacznie wskazał że akurat te bakterie pomagają ale bardziej w gardłowej sprawie niż zwykłym trybie startu baniaka, Myślę ze tutaj jest podobnie wielkie słowa to zwykły marketing. Jednak na pewno nie zaszkodzi gdy je wlejesz. Pamiętaj jednak, że już masz bakterie w filtrze skoro cykl ruszył. Teraz musisz dbać o to co masz a i nie koniecznie dodawać nowe bakterie w płynie ( te ostatnie na pewno mają pożywkę w tym płynie ale zapewne w ilościach które producenci uznali, że będą OK dla tych konkretnych ilości bakterii które razem z nimi połączyli). Wlejesz je do wody to dasz nową dwakę bakterii i pożywkę która zostanie wchłonieta o tyle szybciej o ile więcej masz bakterii. Kupiłeś już więc wlej. Musisz jednak zadbać o populację i tą nową i tą starą po prostu je karmiąc. Wiele osób wpada w hurra optymizm gdy testy na NH4 i NO2 wskazują 0 a NO3 zakiełkuje ... ale to bywa złudne. Czasem populacja jest jeszcze niestabilna i po wpuszczeniu znacznej ilości ryb nie daje rady ... pojawia sie amoniak, ocieranie ryb a u akwarysty wielkie oczy. Dlatego kibicuje Deccorativo aby w sposób qusi naukowy ustalił co i ile przez jakiś czas wlewać. Pozostają mu jednak wg mnie tak jak w każdym dobrym teście jeszcze testy na żywych organizmach. Jeśli po tygodniu jego zabiegów z wodą wpuścimy ryby a po ich wpuszczeniu cykl łagodnie przyjmie naturalnych producentów amoniaku i nie zaburzy się równowaga to będzie to oznaczało, ze bakterii jest wystarczająca ilość. Ryby startowe mają kilka wad a boje sie ich przede wszystkim ze wzgledu na ich życie i możliwość przywleczenia mi czegoś ( gdy chodzi np o gupiki czy platynki ze sklepu ). Dlatego korzystałem z mrożonki i nitrivecu. Polecam Ci to z tej zwykłej przyczyny, że mam to obadane choć wcale nie wskazuje, że ta metoda karmienia jest najlepsza ... dla mnie jest najwygodniejsza i najbardziej zbadana ... no ale ja mam akwarium specyficzne jest wysokie, przykryte ciężkim blatem a otworek do karmienia ryb małych rozmiarów ... no cholerka ciężko trafić tą dawką naturalnego amoniaku :lol:. Tyle lat w branży i nie pojąłem jak wy trafiacie tym moczem :mrgreen:. No nie mogę być przy metodzie konkurentów do końca poważny ... wybaczcie bo mam przy tym jakąś głupawkę :D.

Opublikowano
Decorativo, dzieki. Nie ciskam sie :) Po prostu kazdy z Was ma racje a wybrać cos trzeba. Ok, pojemność akwarium to 480 l, piachu jest z. 80kg, kamieni nie wiem, powiedzmy ze z 50 kg. To jesli dolewać tej amoniakalnej to ile?

A teraz te bakterie, musze je kupic gdzies w sklepie, bo czasu na ściąganie z Alegro ni ma. Ide spac, w ciagu dnia cos musze postanowić.



dodanie amoniaku najważniejsze - bakterie dodasz jak kupisz.

czyli masz ok 350 litrów wody - dolej 10 kropli albo 0,5 ml wody amoniakalnej a po 10 minutach zrób test NH4.- wiesz że kolorek odczytujemy po 15 minutach oczekiwania.?

też idę spać.

Opublikowano
dodanie amoniaku najważniejsze - bakterie dodasz jak kupisz.

czyli masz ok 350 litrów wody - dolej 10 kropli albo 0,5 ml wody amoniakalnej a po 10 minutach zrób test NH4.- wiesz że kolorek odczytujemy po 15 minutach oczekiwania.?

też idę spać.



Decorativo, tak wiem. Jak juz zakrople i zamieszam, to włączam w swoim iPhone timer na 15 min :) Postaram sie znakeźć i kupic dzisiaj wode amońiakalną i bakterie. Dzieki Wam za pomoc.


Harissimi. W sumie mógłbyś położyć sie na tym blacie i wiesz... w te dziurkie wcelować ;-) tylko po co? Ty masz juz akwarium dojrzałe :) ale dla osob ktore to czytają polecam sikanie do kubeczka jednorazowego z odmieżoną i zaznaczona markerem linią oznaczającą 50 ml :) To prostsze i trudno potem nie trafić do akwarium. :)


Słuchajcie, macie racje. Jeszcze nie mam w akwarium ryb, jeszcże bakterie są. Spróbujemy. Do odważnych świat nalezy. Musze tylko wracając z pracy kupic te wode a wczesniej znaleźć sklep chemiczny :) wkroplic wskazaną ilość wody amoniakalnej i potem znalezc bakterie jesli to bedzie potrzebne.


I patrzec na kolorki testów wody :) a wyńiki tu podać :)

Dzieki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.