Jump to content

stelaż do fish room'u


rayan88

Recommended Posts

Witam chciałbym zrobić mini fish room i pytanie czy taki stelaż udźwignie na każdym regale 200l akwarium, oprócz najwyższego piętra? Producent pisze że wtyrzyma 350kg na półke czyli teoretycznie powinno wystarczyc? co Wy na to? W domu nie mam miejsca żeby postawić kolejne duże także myślę o tym??? Są jeszcze 400kg na półkę?

Regał metalowy magazynowy Helios 180x100x45/5P 3Z (4155053803) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img08.allegroimg.pl/photos/400x300/41/55/05/38/4155053803@@AMEPARAM@@08@@AMEPARAM@@41/55/05/38@@AMEPARAM@@4155053803

Link to comment
Share on other sites

Witam chciałbym zrobić mini fish room i pytanie czy taki stelaż udźwignie na każdym regale 200l akwarium, oprócz najwyższego piętra? Producent pisze że wtyrzyma 350kg na półke czyli teoretycznie powinno wystarczyc? co Wy na to? W domu nie mam miejsca żeby postawić kolejne duże także myślę o tym??? Są jeszcze 400kg na półkę?

Regał metalowy magazynowy Helios 180x100x45/5P 3Z (4155053803) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.kolego rozumiem twoją desperację ale to są akwaria i życie w nich a nie jakiś worek ziemniaków czy skrzynka piwa.

Dlatego na tym forum obowiązuje zasada współczynnik bezpieczeństwa x7 (Jak dla liny nośnej w windzie) to samo dla szkła i jego podstawy.

Nie pytaj więc czy wytrzyma bo jak pamiętam to nawet nie jest to cudo skręcone śrubami.

Tu metalowe stelaże pod akwaria są spawane i koniec kropka

Oszczędzisz kilkaset zl a ryzykujesz totalną masakrą szkła i ryb. Czy w ogóle warto ??

Link to comment
Share on other sites

Guest pemergency
Witam chciałbym zrobić mini fish room i pytanie czy taki stelaż udźwignie na każdym regale 200l akwarium, oprócz najwyższego piętra? Producent pisze że wtyrzyma 350kg na półke czyli teoretycznie powinno wystarczyc? co Wy na to? W domu nie mam miejsca żeby postawić kolejne duże także myślę o tym??? Są jeszcze 400kg na półkę?

Regał metalowy magazynowy Helios 180x100x45/5P 3Z (4155053803) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.Zamówiłem coś podobnego nie dawno do schowka ;) 180x80x50 na systemie grzybkowym. Te półki są w stanie dużo wytrzymać, ale nie są stabilne. Gibią się na wszystkie strony, jak nie przytwierdzisz na stałe do ściany. Ich słabym punktem jest miejsce łączenia czterech pionowych szyn (mniej więcej w połowie). Reasumując... stoją na nich skrzynki z narzędziami, ciężki sprzęt, itd, ale w życiu nie postawiłbym na tym akwarium. Ciężko to wytłumaczyć, ale po dotknięciu tego ręką, po prostu wiesz, że nie nadaje się to do celu jaki Ciebie interesuje.

Link to comment
Share on other sites

Podobny stelaż mam w schowku, rzeczywiście sporo można napakować na nie. Jednak stabilność jest porażająco słaba i tak jak pisał Karol trzeba mocować ten stelaż do ściany. Druga sprawa po kilku latach i tak stelaż przekrzywił sie i nie trzyma ani poziomu ani pionu, a na każdej półce nie stoi po 200kg ;-).

Krótko mówiąc jak pisał Heniu pospawaj sobie porządny stelaż, na lata bez ryzyka małej katastrofy domowej.

Link to comment
Share on other sites

no i te płyty - jak nasiąkną wodą to nie będą w ogóle oparciem dla akwarium - na takim stelażu stoją u mnie sadzonki do ogrodu, po kilku tygodniach użytkowania stoi to na słowo honoru ale płyty które przy podlewaniu trochę pomoczyłem wyglądają tragicznie.

Ja też odradzał bym takie coś pod akwaria, lepiej poszukać kątowników, jakiegoś spawacza i zrobić to porządnie.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
Ja proponuję zrobić stelaż z profili metalowych i to ładnie obudować. Wtedy może to mieć fajny wygląd.


A ja ci proponuję zespawać taki stolik i nic nie obudowywać, by nie wyglądało jak stary grzmot nie pasujący do wnętrza. A całe wyposażenie schować w baniaku ( na razie mało widoczny bo pusty i z OW).

b454518d6c11717dm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ale rayanowi nie chodziło o stolik tylko o regał, a to dwie różne rzeczy. Po drugie Twój stolik do czego pasuje w tym salonie ? :D. I jeszcze pod oknem to drugi świetny pomysł.

A kolega chce zrobić kilka akwa na jednym regale gdyż taki ma plan.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.