Skocz do zawartości

akwarium nad grzejnikiem co?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Chcialbym uruchomić akwarium malawi. Akwarium chcialbym mieć w salonie. Niestety jedyne miejsce dostepne na to akwarium jest na ścianie nad dużym grzejnikiem co. Co myslicie o takim miejscu? W zimie grzejnik oczywiscie grzeje moze niezbyt mocno ale zawsze. W pokoju panuje temp okolo 21*C. Niestety inne miejsce w tym pokoju nie jest mozliwe. co myslicie o takim miejscu? Szukać innego w innym pomieszczeniu?

Opublikowano

Zdecydowanie lepiej dla wydatków że jest grzejnik niż gdyby miało go nie być , ja mam zbiornik przy schodach a tam nie było grzejnika więć zrobiłem go w samym akwarium z podłaczeniem do co.

Jest jeszcze kwestia samego ogrzewania , jeśli grzejnik nie jest wyraźnie większy od zbiornika a ten stoi dość blisko grzejnika to zakłuci cyrkulację powietrza i skuteczność ogrzewania w tym pomieszczeniu spadnie .

Opublikowano

Moje jedne z akwarii stoi przy grzejniku, do wlotu z mechanika mam podłączony gumowy przewód owinięty wokół rury z centralnego, i powrót do akwa, daje to około +2 stopni. w akwa :)

Opublikowano

Akwarium miało by stać nad grzejnikiem. Musiał bym zrobić półkę o odpowiedniej szerokości ale myślę nie szerzej niż 30-35cm. Długość mogłaby być 200cm. Wysokosc dowolna.

Opublikowano
  Darek73 napisał(a):
Akwarium miało by stać nad grzejnikiem. Musiał bym zrobić półkę o odpowiedniej szerokości ale myślę nie szerzej niż 30-35cm. Długość mogłaby być 200cm. Wysokosc dowolna.


Darku ta szerokość ciut za mała -tak 45cm pozwoli jakieś tło i kamienie wstawić a nie wyłącznie płaskie łupki.

Zbiornik 200cmx45cmx50H będzie ważył ok 400kg!!!!! więc ściana musi być pewna a nie cieniutka działowa. Półka zaś bardzo solidna i solidnie na wspornikach do ściany zamocowana.

Ciekaw jestem jak rozwiążesz filtrację tego "wiszącego żywego telewizora" - proponuję ci panel filtracyjny, bo typowy filtr kubełkowy stojący obok grzejnika to nie ozdoba, a pęk grubych węży idących do akwa dopełni niesmak, nawet jak szafkę postawisz obok grzejnika.

Nie wiem na ile grzejnik odstaje od ściany i jak wysoko od podłogi jest zamocowany ale może metalowy stolik pod akwa z 5tą nogą za grzejnikiem pozwoli uniknąć brzydkich wsporników na ścianie.

Jeśli cię to zainteresowało to pisz na PW bo to szczegóły tylko twojego akwa

Opublikowano

Co do filtracji to myslalem o systemie narurowym ale umieszczonym w korków i około 15 m dalej ale nie wiem czy pompa to pociągnie.

oczywiscie ściana jest nośną ale i tak dałbym dodatkowe wsporniki nogi aby uzyskać stabilność.

ci do szerokości akwa to wiecej bylo by za dużo nad tym grzejnikiem.


mam jeszcze inna opcje ale w korytarzu i tu mogę dać szafkę oraz szerokość 45cm. Wada tej lokalizacji to brak możliwości ogladania rybek z fotela.


rozważam obie te lokalizacje. Zbieram wasze za i przeciw.

będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Opublikowano

Filtracja oddalona o 15m od akwarium oznacza moim zdaniem znaczną stratę ciepła , doprowadzenie i powrót wody to już 30m, przepływ zakładam powyżej 1000l na godzinę oznacza że będziesz miał oprócz filtracji chłodzenie wody, czyli te straty będą większe niż zysk z bliskiej odległości do grzejnika. Oczywiście są takie dni w roku że może to być ogrzewanie jeśli w pokoju jest możliwa latem temperatura >26 stopni.Wydaje się że nawet izolacja termiczna przewodów nie da dobrego efektu. Każda pompa obiegowa poradzi sobie z taką odległością.

Opublikowano

Raczej w pokoju nie przekraczam 22*c nawet latem (izolacja termiczna domu swoje robi). Kolo grzejnika raczej nie mam miejsca na filtracje wiec stad ten pomysl o umieszczeniu filtrowania w innym pomieszczeniu. Co tez ulatwi serwisowanie tego ukladu.


jak na razie to oprócz wizualnych efektow tego ustawienia same minusy.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.