Jump to content

akwarium nad grzejnikiem co?


Darek73

Recommended Posts

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Chcialbym uruchomić akwarium malawi. Akwarium chcialbym mieć w salonie. Niestety jedyne miejsce dostepne na to akwarium jest na ścianie nad dużym grzejnikiem co. Co myslicie o takim miejscu? W zimie grzejnik oczywiscie grzeje moze niezbyt mocno ale zawsze. W pokoju panuje temp okolo 21*C. Niestety inne miejsce w tym pokoju nie jest mozliwe. co myslicie o takim miejscu? Szukać innego w innym pomieszczeniu?

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowanie lepiej dla wydatków że jest grzejnik niż gdyby miało go nie być , ja mam zbiornik przy schodach a tam nie było grzejnika więć zrobiłem go w samym akwarium z podłaczeniem do co.

Jest jeszcze kwestia samego ogrzewania , jeśli grzejnik nie jest wyraźnie większy od zbiornika a ten stoi dość blisko grzejnika to zakłuci cyrkulację powietrza i skuteczność ogrzewania w tym pomieszczeniu spadnie .

Link to comment
Share on other sites

Akwarium miało by stać nad grzejnikiem. Musiał bym zrobić półkę o odpowiedniej szerokości ale myślę nie szerzej niż 30-35cm. Długość mogłaby być 200cm. Wysokosc dowolna.


Darku ta szerokość ciut za mała -tak 45cm pozwoli jakieś tło i kamienie wstawić a nie wyłącznie płaskie łupki.

Zbiornik 200cmx45cmx50H będzie ważył ok 400kg!!!!! więc ściana musi być pewna a nie cieniutka działowa. Półka zaś bardzo solidna i solidnie na wspornikach do ściany zamocowana.

Ciekaw jestem jak rozwiążesz filtrację tego "wiszącego żywego telewizora" - proponuję ci panel filtracyjny, bo typowy filtr kubełkowy stojący obok grzejnika to nie ozdoba, a pęk grubych węży idących do akwa dopełni niesmak, nawet jak szafkę postawisz obok grzejnika.

Nie wiem na ile grzejnik odstaje od ściany i jak wysoko od podłogi jest zamocowany ale może metalowy stolik pod akwa z 5tą nogą za grzejnikiem pozwoli uniknąć brzydkich wsporników na ścianie.

Jeśli cię to zainteresowało to pisz na PW bo to szczegóły tylko twojego akwa

Link to comment
Share on other sites

Co do filtracji to myslalem o systemie narurowym ale umieszczonym w korków i około 15 m dalej ale nie wiem czy pompa to pociągnie.

oczywiscie ściana jest nośną ale i tak dałbym dodatkowe wsporniki nogi aby uzyskać stabilność.

ci do szerokości akwa to wiecej bylo by za dużo nad tym grzejnikiem.


mam jeszcze inna opcje ale w korytarzu i tu mogę dać szafkę oraz szerokość 45cm. Wada tej lokalizacji to brak możliwości ogladania rybek z fotela.


rozważam obie te lokalizacje. Zbieram wasze za i przeciw.

będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Filtracja oddalona o 15m od akwarium oznacza moim zdaniem znaczną stratę ciepła , doprowadzenie i powrót wody to już 30m, przepływ zakładam powyżej 1000l na godzinę oznacza że będziesz miał oprócz filtracji chłodzenie wody, czyli te straty będą większe niż zysk z bliskiej odległości do grzejnika. Oczywiście są takie dni w roku że może to być ogrzewanie jeśli w pokoju jest możliwa latem temperatura >26 stopni.Wydaje się że nawet izolacja termiczna przewodów nie da dobrego efektu. Każda pompa obiegowa poradzi sobie z taką odległością.

Link to comment
Share on other sites

Raczej w pokoju nie przekraczam 22*c nawet latem (izolacja termiczna domu swoje robi). Kolo grzejnika raczej nie mam miejsca na filtracje wiec stad ten pomysl o umieszczeniu filtrowania w innym pomieszczeniu. Co tez ulatwi serwisowanie tego ukladu.


jak na razie to oprócz wizualnych efektow tego ustawienia same minusy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.