Skocz do zawartości

Jaka obsada?


Zibi

Rekomendowane odpowiedzi

Widzisz Hari... powiem potocznie- 'co kraj to obyczaj'.

W akwarium jest podobnie. Nie mamy 100% pewnosci które rozwiązanie będzie lepsze, Twoje, czy moje... W kazdym akwa walka o dominacje moze wyjsc inaczej. W jednym akwarium na 3 samce jeden moze być tylko wpełni wybarwiony i terroryzowac 2 pozostałe. Moga równie dobrze wybarwić sie tak samo 2 samce, a ten trzeci lekko odstawać od nich. Co się dzieje, jeśli podzielą między sobą 2 rewirki? Gdy tylko jakaś samica wpłynie w poblize rewiru? Wiadomo co sie dzieje. Samców jest 2, a i wiadomo ze ten trzeci chopak tez chcialby pozyc :wink: wiec jesli ma okazje to cisnie w samiczke. I te 3 samce na 5 samic teoretycznie bylo by spoko. Jednak pozostając przy swoim dołozył bym te 2 samiczki. Nie więcej.

A co do tego meczenia nadal pozostaje przy swoim... widziałem juz kilka gat labidochrmisów w akwarium, widziałem jak wygladaja samice, nasłuchałem sie sporo równiez o wyczynach samczyków.. Np. L. zebroides u kolegi wejderozmo. Samice meczone ciągłymi zalotami, zaganianiem i wycieńczone inkubacjami wyglądały naprawde na ledwo zipiące.. pomimo bardzo dobrych warunków w akwarium i bogatej diecie pokarmowej.


Ale tak jak pisałem różne koleje los moze zgotować..

Co z tego ze damy te 3 samczyki, jak wśród nich trafi sie taki kozak, że swoich dwóch konkurentow odesle do krainy wiecznej spiruliny ? :P

A przeciez takie scenariusze nie są czymś rzadkim...

Teoria teorią i gdybanie gdybaniem.. natomiast w praktyce moze wyjsc zupełnie co innego.. coś, o czym nawet nie myslelismy będzie sprawdzało się z powodzeniem :wink:

Jak zawsze tylko moje zdanie :P


Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ 3 na 5 IMHO się sprawdzi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby mieć np 6 samic. Zreszta i tak kupujący te rybki powinien kupić około 10-12 sztuk młodych ryb tego gatunku a wtedy sytuacja w baniaku sama pokaże czy da sie zrobić układ 3 na 7, czy 2 na 5 czy 1 na 4. Jedno jest dla mnie bezdyskuysyjne próbował bym układu z 3 samcami bo są naprawde śliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po przeczytaniu sporej ilości postów wybrałem sie na zakupy pyszczaków, w tym celu odwiedziłem dwie hurtownie. Nie mieli dokładnie tego co chciałem ale zaproponowali inne gatunki. Problem był w rozróżnieniu płci u w większości gatunków (ryby sa młode, maja ok 3-4cm) a o to rezultat zakupów:

Metriaclime red/red - 1+4

Pseudotropheus acei - 5 szt (problem z płcią)

Protomelas steveni Tajwan 2+3 (z tym miałem dylemat ale żona sie uparła ze go chce no i tez był problem z płcią)

Labidochromis caeruleus - 5 szt (problem z płcią)


do tego chciałem dorzucić jeszcze "delfinka" ale sa jeszcze za młode ( maja ok 2 cm), ale teraz sie zastanawiam czy jeszcze je dodać. Co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Protomelas steveni Tajwan 2+3



Troche male akwa jak na Protomelasy


do tego chciałem dorzucić jeszcze "delfinka" ale sa jeszcze za młode ( maja ok 2 cm)


"Delfinki" calkowicie odpadaja :) chyba ze dokleisz te 60-80cm dlugosci ;)



Za małe poniwaz Protomelas steveni rosna za duze czy to ze potrzebuja duzo wiecej miejsca?

Porównujac rozmiary poszczególnych gatunków to jej wymiary sa mniejsze od Pseudotropheus acei 14-15cm, max 18cm, Metriaclime red/red ok 12cm, Labidochromis caeruleus ok 8-10cm a Protomelas steveni osiagaja rozmiar ok 14 cm.


Jak pisałem wczesniej chciałbym obrac hodowle metoda kontrolowanego przerybienia opisana

http://www.malawi.pl/index1p.html.

Z czasem jak sie rybki rozrosna moznazawsze przezucic do innego zbiornika :), ktory juz jest w planie (bedzie to zbiornik ok 700l :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
czy moge mieć w akwarium 112l yellowki i labidochromis zebroides tak czy nie???????


nikt ci nie zabroni ale dobrze im nie bedzie. imo takie akwa duzo lepiej by sie prezentowalo jako jednogatunkowe a i rybkom bylo by lepiej. w archiwum znajdziesz mnostwo informacji na ten temat


pzdr

jas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.