Skocz do zawartości

parametry mojej wody...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam

moje nowe akwarium to aludecor 240 l o długości 120 cm, filtr zewnętrzny aquael unimax 250 będzie zasypany ceramiką wstawiłem też sterylizator as-9W+ wewnętrzny aquael turbo 1500


zasypane 30 kg grysiuku i dodane z 15 kg skał wapiennych.

startowało 4 tygodnie temu.


pierwsze pomiary były wykonane 11.03 test zoolek, temperatura wody początkowo 27 od 21.03.2014 obniżona do 25 stopni

parametry wody:

11.03.2014

ph - 7,8

NO2- 0,025

NO3-5


19.03.2014

ph - 7,8

NO2- 0,1

NO3-5


zrobiona podmiana wody 10 % i wpuszczone 5 startowych gupików;)


21.03.2014

ph - 7,8

NO2- 0,75

NO3-5


22.03.2014

ph - 7,8

NO2- 0,5

NO3-5

NO3-0


co o tym myślicie? bo się na tym zupełnie nie znam

gupiki harcują jak opentane ale czas na wpuszczenie prawdziwej obsady


można już wpuszczać?

Opublikowano

Oczywiście, że nie można. Przy takim stężeniu NO2 pyszczaki się potrują.

Musisz czekać na spadek NO2 do zera, dopiero wtedy możesz wpuszczać obsadę.


NO2 spada, czyli cykl się powoli zamyka. Bardzo możliwe, że za kilka dni NO2 będzie wynosiło 0.


Napisz jeszcze jakimi testami badasz wodę. Pytam, bo dziwi mnie tak niskie NO3, które w końcowej fazie dojrzewania powinno rosnąć.

Opublikowano

test zoolek - kropelkowy, polskiej firmy


ZOOLEK AQUASET TEST 9w1 NO3 NH3 PH PO4 NO2 GH-KH (4015539751) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img06.allegroimg.pl/photos/400x300/40/15/53/97/4015539751@@AMEPARAM@@06@@AMEPARAM@@40/15/53/97@@AMEPARAM@@4015539751



o takie coś;)

Opublikowano

NO2 spada, ale do czasu gdy test nie będzie zupełnie żółty.(NO2 = 0,00 mg/l) nic do akwarium nie wpuszczaj. Dodatkowo, gdy NO2 spadnie do 0 zbadaj NO3. To powinno zdecydowanie skoczyć. Wtedy zbijasz NO3 podmianą wody i możesz wpuszczać ryby.

Opublikowano

Jeśli NO2 zaczęło spadać, to maksymalnie tydzień i powinno spaść do zera.


Poziom NO2 0,5 mg/l gupikom na pewno na dłuższą metę szkodzi, ale bezproblemu miesiąc albo nawet dwa sobie poradzą. Gupiki są bardzo odpornymi rybami(poza endlera i może rzadkimi odmianami) i nie musisz się nimi przejmować. Możesz nawet ograniczyć im karmienie, to trochę glonu poskubią sobie o ile taki już się pojawia.



Pamiętaj aby wyłowić je przed wpuszczenie pyszczaków, bo gupik może nie przetrwać ataku pyszczaka, nawet młdodego.

Opublikowano

Pomiary z dzis sa identyczne jak wczoraj...

Wczoraj dodalem jeszcze raz bakterii. Filtry na maxa chodza, dodatkowo kurtyna powietrzna 80 cm z pompka aqael apr 300. Swialo palilo sie ok 14 godzin.

ph- 7,8

NO2- 0,5

NO3- 5

NH3- 0


Czy napewno wszystko oki? Dalej mam czekac? Czy proces stanal?

Opublikowano

Nie wiem co za bakterie dolewasz. Jeśli są z pożywką to mogą na obecnym etapie wydłużyć czas do zarybienia.(pożywka to najczęściej amoniak, który zostanie przerobiony na NO2, które to chcesz jak najszybciej osiągnąć zerowe)


Nie pal światła dłużej niż 10-12h, nie wiem czy wiesz, ale bakterie nitryfikacyjne najlepiej się rozwijają w przyciemnionych miejscach.(nie jest to zachęta do nieoświetlania zbiornika) Napowietrzanie na pewno na obecną chwilę nie zaszkodzi, ale zanim wpuścisz ryby lepiej z niego nie korzystaj - może stresować ryby, na dodatek niepotrzebnie hałasuje.


Do zaopatrzenia wody w tlen wystarczy deszczownica, albo wylot filtra skierowany po skosie w górę, tak aby poruszał taflą wody.



Na Twoim miejscu nie ruszałbym już nic w tym akwarium, ewentualnie dolewał bakterii bez pożywek(Prodibio Biodigest itp.) i czekał. NO2 wkońcu zacznie spadać, o ile już nie zaczęło. A od tego momentu do zarybienia już niedługo.

Opublikowano

Mało informacji co do tych bakterii, ale jeden z forumowiczów startował zbiornik na tym preparacie(link) i na podstawie jego doświadczeń można stwierdzić że faktycznie są to bakterie bez pożywki.


Możesz stosować ten preparat i na pewno nie zaszkodzi, a może przyspieszyć proces. Zostawiłbym trochę tego preparatu i wlał w dzień wpuszczenia obsady.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.