Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


Mam problem z sinicami i zacząłem dociekać dlaczego...


Otóż sprawa ma się następująco: Po starcie zbiornika no3 wahało się w granicach 10-25 (początkowo testy paskowe jbl potem kropelki sera, po zakupie sera oba pokazywały jednakowo teraz paski pokazują 10 a kropelki 0).


Po jednym zaciemnieniu pojawiły się czarne glony które są chętnie skubane przez zwierzaki i wtedy zaobserwowałem spadek no3 chociaż dopiero teraz skojarzyłem, że sera pokazywał 0 a paski 10 albo 25.


Przed chwilą zrobiłem pomiar NO3 - 0 (Sera) oraz PO4 - niewykrywalne (jbl kropelki). Stosunek NO3/PO4 wg tabeli (nie pamiętam nazwy) potwierdza, że sinice mają dobre warunki do wzrostu.


Wniosek jaki się nasuwa to podnieść NO3 i tu mam pytanie jak to najlepiej zrobić. Nie chcę robić pochopnych czy nerwowych ruchów ale możliwości są takie:


- wyczyścić glony z kamieni

- nie podmieniać wody

- dać więcej ryb (obecna obsada to 9 sztuk małych saulosi i rdzawych 4-6 cm)


Ryby rosną, mają się dobrze, jedną z saulosi podejrzewam o inkubowanie ikry, samiec się ładnie wybarwia.


Co sądzicie?


Michał

Opublikowano
  Kalbar napisał(a):
Wg mnie o ile dobrze odczytuję tabelę to jestem gdzieś w polu po lewej stronie a chciałbym przejść do pola po prawej stronie


kolego należy ci się medal - rozwiązałeś problem ZAMKNIĘCIA CYKLU AZOTOWEGO W MALAWCE !!!!!

zanim podpowiem co wlać do baniaka by NO3 było nawet i - 150mg/l

najpierw wyjaśnijmy co z tym NO3 = 0 na co także zwrócił uwagę stan. Też uważam że to nieprawdopodobne bez specjalnych działań. w twoim przypadku bardziej bym wierzył testom paskowym ;)

Opisz jakie masz wyposażenie i co siedzi w filtrach? czy stała podmiana, hydroponika, purigen, denitrator czy inny chemiczy shit.

Opublikowano

Podmiana wodą RO, filtr zewnętrzny JBL E900 w koszach grys ogrodniczy o dwóch granulacjach.


Falownik JVP-100 i głowica atman 500l/h


Jak mówiłem podejrzewam zakwit glonów o powód spadku NO3.

Opublikowano
  Kalbar napisał(a):
Podmiana wodą RO, filtr zewnętrzny JBL E900 w koszach grys ogrodniczy o dwóch granulacjach.


Falownik JVP-100 i głowica atman 500l/h


Jak mówiłem podejrzewam zakwit glonów o powód spadku NO3.



czyli robisz stałą lub okresową podmianę wodą RO ? jak duża jest ta podmiana - szczegółowo i jakie w związku z tą podmianą masz pH a szczególnie KH i GH ?

A JUŻ MYŚLAŁEM ŻE MAMY NOWEGO NOBLISTĘ.

Opublikowano

Podmieniam ~10% dwa razy w tygodniu. PH waha się od 7-7,5 (zależy czy dodam sodę do podmianek). Twardości raczej niskie mierzone paskami GH~3* KH~6*


Decorativo bardzo dziękuję, że chcesz i próbujesz mi pomóc ale uszczypliwości nie są na miejscu.

Opublikowano
  Kalbar napisał(a):
Podmieniam ~10% dwa razy w tygodniu. PH waha się od 7-7,5 (zależy czy dodam sodę do podmianek). Twardości raczej niskie mierzone paskami GH~3* KH~6*


Decorativo bardzo dziękuję, że chcesz i próbujesz mi pomóc ale uszczypliwości nie są na miejscu.



to nie żadne uszczypliwości tylko zainteresowanie.

Tak moje jak i zapewniam wszystkich kolegów z tego forum - jak mieć NO3 = 0 w baniaku z dziesiątką pyszczaków.?

Nie napisałeś jak to osiągasz więc stąd moja dociekliwość .

Jeśli odebrałeś to jako uszczypliwości to sorry.

Mam także instalację RO i wiem że ta woda ma pH ok 6 a twardości KH i GH = 0 więc w tym stanie nie nadaje się do Malawi. Dodatek sody wyjaśnia twoje parametry ale soda oczyszczona to nie jeden wodorowęglan sodu ale dodatkowo jeszcze kilka chemicznych związków. Pomiar twardości paskami nie daję prawdziwych wyników.

Rozważ zakup specjalistycznej soli do Malawi lub Tanganiki z mikroelementami, buforowaniem pH i kompleksem witamin.

Trochę drożej ale na pewno lepiej niż soda spożywcza.

Przynajmniej ja tak robię.

Opublikowano

Jakieś rośliny w akwarium? Dodawałeś jakiś bakterii?


Lejesz czyste RO bez jakichkolwiek soli? Niech ktoś mnie poprawi jeśli się mylę, ale wydaje się, że woda z RO bez minerałów może narobić bałaganu.... Więc pewnie i sinicom też jakoś pomóc.

Opublikowano
  gregotsw napisał(a):
Jakieś rośliny w akwarium? Dodawałeś jakiś bakterii?


Lejesz czyste RO bez jakichkolwiek soli? Niech ktoś mnie poprawi jeśli się mylę, ale wydaje się, że woda z RO bez minerałów może narobić bałaganu.... Więc pewnie i sinicom też jakoś pomóc.


nic nie trzeba poprawiać - masz absolutną rację.

ja szybko z takiej wersji podmian zrezygnowałem choć też mam RO. Na początku wydawało mnie się że jak użyję wody demi to będzie luksus dla malawki, ale szybko zrezygnowałem .

Ani właściwe pH ani tym bardziej właściwe twardości wody. Przy tak niskiej twardości bardzo trudno powstrzymać silne wahania pH - a to jest fatalne dla ryb.

Na szczęście kolega robi często ale małe 10% podmianki, ale KH i GH i tak ma nie z Malawi tylko z Amazonii roślinnej.

kolego nie walcz o te NO3 = 0 tylko daj kranówę a nie RO i wszystko się wyrówna a jak pisze kolega i słusznie glony też się ustabilizują.

Jak dobrze utrafisz to wyjdą piękne zielone na skałach przy wylocie z filtrów.

powodzenia

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.