Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, forum przeglądam już od jakiegoś czasu, obecnie posiadam niewielkie ogólne akwarium o pojemności 60 l, ale zafascynowany rybami z biotopu malawi chciałbym postawić akwarium 150x50x50, niestety jedynym miejscem, które wygospodarowałem/wynegocjowałem ;) znajduje się pod podwieszonym telewizorem. Akwarium chciałem ustawić na zrobionej własnoręcznie szafce z płyty meblowej o grubości 18 mm. Szafka miałaby około 25-30 cm wysokości i na tym poziomie miałby znajdować się blat (18mm) podparty 5 poprzecznymi wzmocnieniami (co 30 cm) i cokołem również z płyty meblowej 18'tki wszystko poskręcane konfirmatami i tu mam kilka pytań:

- czy takie wzmocnienia blatu będą wystarczające, czy też takiej wielkości zbiornik wymaga stelaża z profili metalowych ?

- czy jest możliwość zastosowania cokołu mniejszego o 2-3 cm od brzegów blatu ? (czy też brzegi akwarium muszą znajdować się bezpośrednio nad wzmocnieniami szafki)

- czy jest w ogóle sens stawiać tak nisko akwarium ?


Zakładam że maksymalna wysokość szafki z akwarium i pokrywą osiągnie około 90 cm.

załączam poglądowe obrazki, jak to wszystko miałoby wyglądać.


Proszę o podpowiedzi/sugestie.


Gdybym źle wybrał dział, proszę o przeniesienie tematu do odpowiedniej części forum.

post-13979-14695716605315_thumb.jpg

post-13979-14695716605792_thumb.jpg

Opublikowano

Nie wiem czy odważyłbym się postawić akwa pod tv. Pierwsze że nie będzie można się skupić na tv a drugie że może coś się stać od odparowanej wody. Szafka pod to akwa nie musi być ze stelażu metalowego , może być z płyt ale muszą być zachowane normy odpowiadające sztywności szafki żeby pod ciężarem się nie rozjechała.




[300] Malawi

Opublikowano
Nie wiem czy odważyłbym się postawić akwa pod tv. Pierwsze że nie będzie można się skupić na tv a drugie że może coś się stać od odparowanej wody. Szafka pod to akwa nie musi być ze stelażu metalowego , może być z płyt ale muszą być zachowane normy odpowiadające sztywności szafki żeby pod ciężarem się nie rozjechała.




[300] Malawi



Tv wisiałby co najmniej 10 cm nad poziomem pokrywy, w tylnej części pokrywy od strony ściany wentylatory skierowane na wodę (zapobiegnie to odparowywaniu wody w tamtą stronę) kratka wentylacyjna na wieku w przedniej części lub na froncie pokrywy.


Najbardziej zastanawia mnie kwestia ustawienia zbiornika tak nisko, czy aby przypadkiem siedząc na kanapie nie będę widział praktycznie samego dna akwarium.


Dzięki za zainteresowanie tematem.

Opublikowano

Najbardziej zastanawia mnie kwestia ustawienia zbiornika tak nisko, czy aby przypadkiem siedząc na kanapie nie będę widział praktycznie samego dna akwarium.

Wszystko zależy jaką masz kanapę;) Na pewno chodząc po pokoju nie wiele będziesz widział.
Opublikowano

Moim zdaniem, siedząc na kanapie akwarium powinno być na wysokosci wzroku, nie wiem jakie masz meble ale myślę że szafka o wysokości około 65-70cm każdemu by odpowiadała ;)

Opublikowano

Ja również nie zdecydowałbym się postawić akwarium tak nisko.

Proponowałbym postawić szafkę wysokości min 60cm na niej postawić akwarium a tv powiesić nad akwarium. Tak miało być u mnie jednak ze względu na fakt iż światło padające z dworu świeciłoby przez prawie cały dzień prosto w akwarium zrezygnowałem z takiego ustawienia.

Opublikowano

Niestety rozmieszenie pomieszczeń w mieszkaniu nie pozwala mi postawić takiego akwarium w innym miejscu niż pod tv, a powieszenie telewizora na wysokości 1,5 metra nie wchodzi w grę, natomiast mam jeszcze wnękę o szerokości 100 cm, z kolei tam akwarium mógłbym oglądać jedynie stojąc no i litraż takiego akwarium mniejszy o połowę zakładając, że postawiłbym tam 100x50x50.


Edit: ostatecznie zbiornik się jeszcze skurczył do 150x40x40 (trochę jamnikiem zalatuje, no ale cóż... z kobietami w 9 miesiącu ciąży ciężko coś wynegocjować), pozostaje mi znaleźć szklarza który to poskleja i zamówić formatki na szafkę. Dzięki za uwagi i sugestie.

post-13979-1469571664882_thumb.png

Opublikowano

Jeśli już zdecydowałeś że jednak tam postawisz to musisz tej szafce zapewnić odpowiednią konstrukcję. Muszą być plecy , ściany boczne jak i działowe na to blat i wszystko ładnie poskręcane żeby było sztywne. Jeśli nie wiesz dokładnie jak to mogę przedstawić Ci na rysunku jakoś , chociaż temat już był nie jeden o tym. A co do samego akwa to polecam Ci Przemka Wieczorka. Akwa klei i dowozi pod samą chatę na terenie całej Polski.




[300] Malawi

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Fajnie zaaranżowana szafeczka. Podoba mi się.

Rozumiem, że na zamówienie?

Można prosić o jakieś namiary na stolarza? Jakiego rzędu koszty szafki?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.