Skocz do zawartości

Taśmy RGB


artbski

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz prawie wszystko co napisałem poniżej dotyczy także tej propozycji choć to już DIYLED


dobrego oświetlenia dla Malawi Tanganika nie zrobi elektronik bo ci napisze absolutną prawdę tu cytuję z tej oferty


"Alternatywne rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy zbiorników pustynnych ....."


ja pisałem nie o pustyni tylko o łące pod Pacanowem ale może być pustynia.


zamieszczajcie do rozważań tylko te oferty DIYLED gdzie będzie:.

temperatura barwowa 8-12000K + red & blue do wybarwienia a nie koniecznie tysiące lm a już absolutnie nie 6500K

diody umieszczone na widocznym pasku metalu lub MCPCB

widoczny radiator na zewnątrz świetlówki ( zwróćcie uwagę że handlowe mają zewnętrzny radiator tylko mało widoczny )

od razu widoczne uszczelnienie na 150%

od razu widać że akwa24 kuma co jest biegane coś w tym stylu choć od razu nie widzę szczelności bo jeśli tylko wciśnięty pasek plexi - to za mało ale może jak byście wzięli do ręki to można to ocenić albo Pan Andrzej by coś napisał o sprzedawanym produkcie..

http://www.akwarystyczny24.pl/diyled-12000k-18w-p-5139.html


do admin - a może by tak to do nowy temat - "Zdecydowane nie dla świetlówek LED ewentualnie DIYLED"



Z całym szacunkiem decco ale nie mam pojęcia co napisałes. Brak znaków przestankowych. Nie wiedomo kto co mówi. Zdanie - na oko - dwudziestokrotnie złożone. Lista bez wypunktowania i cholera wie co jeszcze.


1) Popraw ten post,

2) Następny taki osiągnie trzecią prędkość kosmiczną lecąc do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się wypowiem.

Zakupiłem 2 metry taśmy RGB na ledach 5050 Epistar w celu zabawy kolorem (ale o tym w moim wątku )

Jeśli chodzi o oświetlenie baniaka tylko taką taśmą to jest to według mojej subiektywnej opini raczej nie wystarczające . Może dla kogoś kto niema wcale oświetlenia to po zamontowaniu takiej taśmy będzie chwilowo zadowolony , jednak ja po zgaszeniu ledów cree i odpaleniu tylko taśmy się uśmiałem. Dwa metry taśmy pobiera 32 waty ledy ustawiłem tak samo na 32 waty i aby światła było tyle samo to bez przesady powinno być taśmy minimum dwa razy więcej a obstawiałbym nawet potrojenie tej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ten sklep i te diody.http://www.artneon.pl/modu-bergmen-led-an-3.html

U siebie w akwarium przerabiałem już taśmy LED i RGB i powiem szczerze te które tu przedstawiam są chyba najlepsze. Te moduły nie są zanurzone w kleju tylko wystają troszkę nad klej a w zwykłych taśmach diody są zanurzone w kleju i po jakimś czasie śniedzieją i żółkną przerabiałem to już kilka razy. Te moduły szczerze polecam. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się wypowiem.

...

Jeśli chodzi o oświetlenie baniaka tylko taką taśmą to jest to według mojej subiektywnej opini raczej nie wystarczające . Może dla kogoś kto niema wcale oświetlenia to po zamontowaniu takiej taśmy będzie chwilowo zadowolony , jednak ja po zgaszeniu ledów cree i odpaleniu tylko taśmy się uśmiałem.

Dwa metry taśmy pobiera 32 waty ledy ustawiłem tak samo na 32 waty i aby światła było tyle samo to bez przesady powinno być taśmy minimum dwa razy więcej a obstawiałbym nawet potrojenie tej ilości.



Zgadzam się z twoimi subiektywnymi odczuciami, potwierdzają je również dane techniczne tych żródeł światła.

Moim zdaniem nie można wprost porównywać 1 wata mocy taśmy RGB do 1 wata mocy białego power leda .

Każdy już rozumie i nie porównuje światła 1W żarówki do 1 W świetlówki czy LED bo z góry wie że różnica w strumieniu światła ogromna.

Potencjał taśm RGB leży w ich łatwości aplikacji oraz regulacji a przede wszystkim w możliwościach tworzenia barw czyli jak piszesz w "zabawie ze światłem" a nie w maksymalizacji lumenów.

Wcześniej pisałem że sprawność świetlna power ledów to ok 18 % to samo wyliczenie dla taśm RGB


1 m taśmy RGB =14,2W wg karty technicznej daje max 900 lumenów czyli

900/14,2 = 63 lm/W podzielić przez idealne 683lm/W = 9%

czyli połowa sprawności power leda - wszystko się zgadza.


Wniosek - trzeba co najmniej dwa razy większej mocy taśmy RGB by dorównała światłem power ledowi.


Dwa razy mniejsza sprawność świetlna taśm RGB wynika z dwu faktów:

1/ w każdej trójce chipów RGB siedzą 3 rezystory które nie świecą a pobierają moc i grzeją taśmę.

2/ sprawność świetlna chipów kolorowych jest niższa niż tej samej mocy ledów białych.


Ja w swoim projekcie połączyłem power ledy by uzyskać odpowiednio wysoki strumień świetlny z taśmą RGB o podwojonej mocy by w sumie uzyskiwać dowolne światło białe w zakresie 3000K do 15000K. Jak do swoich białych Cree dołożysz równie dużo I RÓWNOMIERNE ŚWIATŁA R&B z taśmy to wtedy ją docenisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że żadne taśmy led 5050 nie nadają się kompletnie do oświetlenia zbiornika. Mówię tutaj również o wszystkich dziwnych listwach aluminiowych i szklanych wyposażonych w wyżej wymienioną wklejoną taśmę. Przy taśmie o długości 5m (300 led RGB - 80W), umieszczonej wzdłuż przedniej szyby, na szerokości 10cm światło dociera do jakiś 25cm wysokości zbiornika, później jest już rozpraszane dość konkretnie i wygląda to co najmniej dziwnie. Dla porównania 2 naświetlacze 10W penetrują wodę do samego dna przy wysokości akwarium 50cm. Rozstawione od siebie o 30cm i umieszczone z przodu zbiornika, w centralnej jego części bez problemu oświetlają całe akwarium (z fajnym zaciemnieniem tła). Akwarium o wymiarach 120x50x50. Takimi taśmami led można co najwyżej podświetlić sobie szklaną półkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to bywa na forach opinie skrajnie różniące się od siebie i jak tu podjąć decyzję ...

Należałoby chyba określić punkt wyjścia do dywagacji czyli zapotrzebowanie na oświetlenie.

Czy mógłbym prosić kogoś kompetentnego, aby wypowiedział się na temat zapotrzebowania w światło ryb z biotopu Malawi, bo chodzi przecież najpierw o stworzenie warunków do życia rybom a w dalszej kolejności dla własnych doznań estetycznych.

Proszę o podanie konkretnej mocy światła dla zbiornika 120x50x50.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency
Jak to bywa na forach opinie skrajnie różniące się od siebie i jak tu podjąć decyzję ...

Należałoby chyba określić punkt wyjścia do dywagacji czyli zapotrzebowanie na oświetlenie.

Czy mógłbym prosić kogoś kompetentnego, aby wypowiedział się na temat zapotrzebowania w światło ryb z biotopu Malawi, bo chodzi przecież najpierw o stworzenie warunków do życia rybom a w dalszej kolejności dla własnych doznań estetycznych.

Proszę o podanie konkretnej mocy światła dla zbiornika 120x50x50.



W moim akwa oryginalnie tkwiły świetlówki t5, 2x54W. Później były taśmy rgb, diody cre, a zakończyło się na naświetlaczach led slim 2x 10W, 6000K. Rybą z biotopu Malawi odpowiada praktycznie każde światło o barwie zbliżonej do naturalnego. Jeśli chodzi o natężenie, to nie ma to większego znaczenia. Wszystko od światła bardzo ostrego do bardzo przygaszonego będzie ok. Moim skromnym zdaniem, dobrze jest oświetlić sobie w taki sposób, żeby w akwarium znajdowały się niedoświetlone miejsca przez cały czas świecenia (dajmy rybką możliwość wyboru, w jakich warunkach oświetleniowych chcą przebywać ;-) ). Poniżej fotka naszego forumowego kolegi Luk5007 (dwa naświetlacze led 10w, barwa 6500k - akwa 170x70x55.


dsc0362a.jpg


oraz filmik, akwarium 160x60x60, z włączonym jednym naświetlaczem led 10w


malawi LED 10 W naświetlacz - YouTube



i dla porównania 750LED RGB, taśma 15m = 170W




oraz akwarium 90cmx70cmx40cm oświetlone taśmą 2,5 metra, 150LED = 35W




Jak znajdę chwilę wstawię filmik z swojego baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.