Jump to content

Filtracja wew. i zew. 240L


scandinavia

Recommended Posts

Witam

Akwarium: 240L Aquael w panoramie

filtracja:

TetraTec 1200

Eheim Aquaball 130


Pytanie:


Do tej pory miałem:

-filtr zewnętrzny z prefiltrem (pomijająć środek), wlot usytuowany w 1/2 wysokości akwarium, wylot: deszczownica (przedłużona na całe akwarium, nad powierzchnią wody skierowana w dół)


-filtr wewnętrzny: duża drobno ziarnista gąbka, nurt na szybę tylną (bez możliwości regulowania wysokości strumienia), gąbka ok 3-5cm od dna (na innym filtrze niż ten Eheim)


Z tego co przeczytałem, mało estetycznie (i faktycznie te bomelki z deszczownicy rozprowadzane przez nurt dawały straszną burze) chciałem "coś" zmienić. Wzorowałem się tym co zobaczyłem na zdjęciach kilku os z klubu.


Postanowiłem:

Wlot do zewnętrznego zostawić z prefiltrem ale wylot: bez deszczownicy, woda wylatuje bezpośrednio z kolanka do wody poruszając taflę wody (pytanie: czy przez ruch wody - marszczenie się tafli, woda jest odpowiednio natleniana?


Wylot z filtra wewnętrznego też jest ustawiony ku górze (zrezygnowałem z aquaclear'a 301 na rzecz eheima bo ten ma regulowaną dysze). Czy w takim przypadku ustawić wewnętrzny na skałki, żeby je przepłukiwał z syfu (a troszkę ich mam, nie powiem) a tylko wewnętrzny zostawić ok 1,2-2cm pod taflą żeby dawał nurt i poruszał taflę.


dzięki ;]


ps. za ew. błędy przepraszam, podkreśla mi wszystko na czerwono

Link to comment
Share on other sites

(pytanie: czy przez ruch wody - marszczenie się tafli, woda jest odpowiednio natleniana?


.....tak!!

Jeżeli wyloty masz po przeciwnych stronach ( a zakładam ,że tak masz) to możesz zrobić w ten sposób ,że wylot z zewnętrznego dajesz do gry kierujące lekko na tylną szybę ( jednocześnie łamie napowietrzając wodę) A wylot z zewnętrznego lekko w dól i na przednią szybę!!! Ale to jest tylko moja sugestia!! Musisz sprawdzić metodą prób i błędów obserwując czy odchody ,brud zalega czy jest ściągany do filtrów..A musisz jeszcze wziąć pod uwagę to czy przy takim ustawieniu kamienie i inne przeszkody nie blokują Ci przepływu wody a co z tym się wiąże odchodów!! Po prostuj próbuj!!

-- dołączony post:

-filtr zewnętrzny z prefiltrem (pomijająć środek), wlot usytuowany w 1/2


..a ten wlot też możesz dać niżej !!

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Po 24h zaobserwowałem:


Na akwarium patrzy się z przyjemnością. Dacie wiarę, bombelki zniknęły ;)

Nie ma wreszcie tego szumu (chociaż byłem przyzwyczajony mając go nad głową 24h) od deszczownicy.


Przy karmieniu przyzwyczaiłem się do wyłączania filtrów, żeby nie było nurtu. Dziś kontrolnie zrobiłem to na 2h.


Co zaobserwowałem na MINUS:


Natlenianie w przypadku deszczownicy musiało być jednak "wydajniejsze" bo po 2h pyszczaki oddychały "głęboko/głębiej" niż zwykle obserwuję. Takich obserwacji nie notowałem do tej pory nawet w przypadku 4h przerwy prądu przy napowietrzaniu deszczownicą z góry.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.