Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ciąg dalszy.

Co do obsady to jeszcze w fazie planowania, chciałbym mieć około 40-50 pyszczaków

ad.1

profil spodni 40x40x3mm (profil = rura prostokątna)

kątowniki 30x30x3 pionowe

kątowniki poziome górne 30x50x3

profile wzmacniające blache 30x30x3

2. szafka i obudowa

szafka kolor żółty kolor zwykła płyta meblowa, słupki podwójna płyta, wszystko porządnie poskręcane. Obudowa ( kolor brązowy ) płyta meblowa z naturalną okleiną

3. pokrywa akwarium

szkielet metalowy z profila 50x30x3, stójka z blachy 2mm, szkielet górny z kątownika 25x25x2. przykrywa to stryrodur grubość 3cm.

Plan jest taki że pokrywa będzie szczelna na ile to możliwe, tzn. praktycznie nie będzie przepływu powietrza przez pokrywe. Robię tak z powodu wilgoci która tak czy siak wydobywałaby się w dużej ilości z akwarium a tego chce uniknąć. Wymiana powietrza będzie na zasadzie mini wentylacji mechanicznej do pralni w piwnicy, szczegóły w punkcie odnośnie istalacji. Ciemniejsze fragmenty styroduru będą ściągane, jaśniejsze wklejone na stałe.

Szkielet pokrywy po wklejeniu szyb i włożeniu tła strukturalnego będzie przykręcony do ramy zbiornika i całość uszczelniona silikonem tak że poziom wody będzie równy dolnej krawędzi szkieletu, chodzi o to żeby patrząc na szybę nie widzieć lini lustra wody.

4.oświeltenie

planuje dać trzy ( na wizualizacji symboliczne czarne walce ) żarówki led w oprawach takie jak

http://allegro.pl/zarowka-gu10-24-led-2835-smd-4w-420lm-ciepla-gw-24-i3771935224.html

pytanie czy to wystarczy i jaki da to efekt, moim celem jest uzyskanie w miarę naturalnych warunków oświeltenia. Pytanie kolejne jak najtaniej i najprościej uzyskać efekt zmierzchu.

Cdn.

post-14488-14695715841854_thumb.jpg

post-14488-14695715843726_thumb.jpg

post-14488-14695715845866_thumb.jpg

post-14488-14695715850456_thumb.jpg

post-14488-14695715887984_thumb.jpg

post-14488-14695715890883_thumb.jpg

Opublikowano

Projekt zacny. Ale odnośnie oświetlenia to te trzy żaróweczki dadzą mierny efekt. Chyba , że lubisz mega ciemne akwaria. One mają tylko 420lm i barwę 3000k takimi żarówkami to można jakieś nano oświetlić. Proponuję abyś przejrzał forum i popatrz na lampy zrobione na diodach cree. Koszty większe, ale oświetlenie jest mega.

Opublikowano
planuje dać trzy ( na wizualizacji symboliczne czarne walce ) żarówki led w oprawach takie jak

http://allegro.pl/zarowka-gu10-24-le...771935224.html



Zapomnij , że Ci to wystarczy w takim baniaku !!

Ja w tej chwili mam w 200l(100x40x50) mam 4 takie żarówki i jest na styk. Pisałem CI wcześniej w co powinieneś iść i czego szukać ! I ta barwa 3000K - to nie jest naturalne , no chyba że interesuje cię temperatura zachodzącego lub wschodzącego słońca ;-) !

Opublikowano

Mam aktualnie belkę z ledami - barwa 6500K i jakieś 3000lm, oraz t5 9000k (jbl ultra solar natur) 1250lm...oczywiście lepiej wypada ta druga :)

W mojej ocenie jest to najlepsza barwa- naturalnie testowałem inne...od ww 6500 do nienaturalnego (w mojej ocenie) 18000k.

polecam lekturę działu z oświetleniem na długie zimowe wieczory, bo wątków i tematów jest masa.

Opublikowano

Przy głebokości 70cm bedziesz potrzebował sporo swiatła aby dobić sie do dna.

Jesli juz koniecznie chcesz iść w stronę oszczedności to patrz na zimne zarówki. Światło i tak bedzie żółte (ale aż tak nie koszmarnie) i będzie go więcej (zimne sa mocniejsze nawet o 40lm/W).


Obawiam się tylko, że twoje oszczednosci na oświetleniu będą tylko pozorne. Wydasz raz, nie bedzie ci sie podobac, wydasz drugi raz, wciąż bedzie słabo. Zapłacisz raz, a solidnie bedzie dobrze. Oszczedności na oświetleniu często się tak kończą. Większość moich kompromisów kończyła się dodakowym wydatkiem.


Przy takiej wannie wg mnie musisz celowac w minimum 3000lm i budując uwzględnij, że później prawdopodobnie dodasz drugie tyle. Więc w projekcie zostaw miejsce itp itd.


Pod pokrywą musisz miec wentylację bo woda zmasakruje moduły. ALbo muszą być w szczelnych zamknięciach.

Przy prawie metrze szerokości ledy muszą byc w 2 rzędach inaczej będziesz miał ~1/3 zbiornika ciemną.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Z żarówek kompaktowych są takie o barwie 6500 K np. świetnie pholipsowe Genie, ale to się słabo nadaje bo maja małą moc świetlną. Przy twoich gabarytach żeby ryby było uczciwie widać proponowałbym HQI albo faktycznie większy zestaw powerledów,ale to tanie nie będzie.

Opublikowano

Z całym szacunkiek dla pomysłu i projektu, jednak przy takim olbrzymim zbiorniku już na samym początku planujesz szukać radykalnych oszczedności . Według mnie nie jest to możliwe , zbiornik i tak i tak będzie kosztował kilka kawałków coś wiem na ten temat ( świeża sprawa ) :-) . Pozatym jeśli chcesz energo oszczędne wyposarzenie to koszty na start praktycznie się podwajają , i tak jak pisze Sir_Yaro :-) będziesz wydawał kase dwa razy , jeśli pójdziesz w kierunku tylko oszczędności.

Jednak mimo wszystko kibicuje :-)

Opublikowano

Jeżeli chcesz podnieść temperaturę barwową światła , a pewnie będzie to konieczne to ledy 6500K warto pomieszać z ledami blue z założonym do nich regulatorem i w ten sposób uzyskasz zadawalające ciebie światełko. No chyba, że rzeczywiście 6500K Ci styknie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.