Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


Jako że jest to mój drugi post na tym forum zacznę od przywitania się i kilku słowach o mnie.


A zatem witam wszystkich


Z akwarystyką związany jestem od 13 roku życia w akwariach miałem m.in SA, krewetki - 6 zbiorników, Muszlowce, Palety, Rafę ... a potem rozstałem się z akwa na jakiś czas bo były studia, ślub, praca i budowa ...


... i na tym etapie wiedzieliśmy (z Żoną :) ) że będziemy mieli ładne duże akwarium (żona nie wiedziała ze będzie aż takie duże :D)... jak się okazało jego najlepsze ułożenie wypadło jako ściana pomiędzy kuchnią a salonem. Co ciekawe to wysokość akwarium dobrałem tak że w kuchni będę miał widok na akwarium z pozycji siedzącej przy stole a w salonie - jako że jest obniżony - wygodniejsza będzie pozycja stojąca.

IMG_8920.JPG


W trakcie budowy zrobiłem już gniazda z zabezpieczeniem różnicowym, przygotowałem odpływ wody w garażu tuż pod akwarium (rury z wody użytkowej też biegną w tym miejscu), zrobiłem także obudowę z łazienkowych płyt karton-gips (zielonym do wnętrza).

IMG_8919.JPGIMG_8924.JPG


I tu pojawia się kilka pytań (zaznaczam że przeszukałem to forum wzdłuż i szerz - odpowiedzi albo nie znalazłem albo były dla mnie nie wystarczające):


1) Po świętach będę przygotowywał otwory pod wodę i odpływ do garażu ... i tu pytanie - jaką wodę - ciepłą czy zimną - używacie do podmiany w instalacjach z sump'em - muszę wiedzieć czy ciągnąć dwie rury (ciepła i zimna - czyli jakiś rodzaj mieszania wody) czy tylko jedną (zimną)


2) Jak często sięgacie do komina - odkręcanie śrubunków, czyszczenie rur - u mnie komin będzie po stronie ściany (jedynej - będzie on usytuowany centralnie na krótkiej szybie) i mogę mieć do niego utrudniony dostęp - martwię się że może mi to utrudnić dostęp do komina.


3)Wymiary mojego akwarium to 200x70 cm - te już są stałe i nie podlegają dyskusji (przygotowana obudowa łącząca się z kuchnią) natomiast pytanie dotyczy wysokości - planowałem 70 cm (tak aby akwarium było jak najbardziej uniwersalne - teraz będzie malawi ale kiedyś może coś innego) - i tu pytanie - czy nie będzie to utrudniało prac związanych z czynnościami pielęgnacyjnymi w akwarium - słowem czy wystarczy długość ręki do przeciwległej krawędzi dna (czy trzeba będzie trochę zanurkować ;) )


Przez okres świąteczno-noworoczny zamierzam przygotować kompletny projekt akwarium, zatem będę miał jeszcze dziesiątki pytań - dzięki za wyrozumiałość i życzę wesołych świąt.

Opublikowano

1. leje prosto z kanalizy zimną. 4x dziennie dolewam po 10-15l wody.

2. siegam dość czesto aby cos z tamtąd wyciagnac. przewaznie smieci lub narybek. rur nie czyszcze. srubunków nie tykam. 900l wody na podłodze do macania nie zachęca... :P

Ja bym pomyślał tak: Co jesli z powodu jakiegos babola albo dowolnej sytuacji losowej bede musiał wyciagac cos z dna komina 1-2x na tydzien. I zrobił bym taki dostęp aby w wersji minimum koniecznosc grzebania nie wywoływała we mnie ataków wściekłości. Po pięciu akwariach doszedłem do wniosku, że prawa marphy'ego w akwarystyce też działaja...


3. Ja mam 55cm. Do tego 15cm korona czyli 70cm. Minus ~3cm piasek. Mam 180cm wzrostu. Przy dnie mam stale 2-3cm zielony pasek z glonów. Aby tam szybe wyczyscic musze stawac na 40cm podwyzszeniu albo na 20cm sie strasznie wyginac. Po 2m mam dość, a po 3 jestem wykończony (bede przerabiał koronę).

Jesli nie masz min 2m wzrostu i wygodnego stopnia z obu stron to bym powaznie rozważył zmniejszenie o 5 lub 10cm. Albo z założenia czyszczenie szyb będziesz uskuteczniał jakąś "nie ręczną" metodą. Wtedy mozną spokojnie dodać jeszcze 10cm... :)


Najlepiej zbuduj makiete (same ramki) i umiesc na odpowiedniej wysokosci. Poswiecisz na to godzine lub dwie ale moze ci tyłek uratować. ja gdybym nie zrobił makiety to przy wnoszeniu mojej wanny miałbym koszmar...

Opublikowano

Witam


Ciekawy projekt się zapowiada .

Co do ciągłej podmiany to ja doprowadziłem do akwarium ciepłą i zimną , i będę podmieniał ciepłą ( lepiej podgrzać gazem jak prądem ) ale tylko w przypadku jeśli mamy zasobnik na ciepłą wodę ogrzewany gazem lub jakiś innym paliwem stałym , bo jeśli wodę podgrzewasz prądem to nie będzie to miało znaczenia czy podgrzejesz wodę w zasobniku czy w akwarium.


Tu masz moje rozwiązanie:

Opublikowano

Dzięki za odpowiedzi.


Co do ciągłej podmiany to ja doprowadziłem do akwarium ciepłą i zimną , i będę podmieniał ciepłą ( lepiej podgrzać gazem jak prądem )


Zatem doprowadzę i ciepłą i zimną


Ja mam 55cm. Do tego 15cm korona czyli 70cm. Minus ~3cm piasek. Mam 180cm wzrostu. Przy dnie mam stale 2-3cm zielony pasek z glonów. Aby tam szybe wyczyscic musze stawac na 40cm podwyzszeniu albo na 20cm sie strasznie wyginac. Po 2m mam dość, a po 3 jestem wykończony (bede przerabiał koronę).


Chyba jednak zostanę przy 70cm, chociaż nie będę miał korony to dochodzi mi profil C60 zatem wyjdzie 76 cm, natomiast odejdzie styropian i piasek jakieś 6 cm (lubię dużo piachu).


Z zewnątrz akwarium będzie przykrywały płyty karton gips od góry (żeby nie było widać tafli i wzmocnień) i od dołu (żeby nie było widać glonów w piasku) po 4 cm.


Pytanie:

Z jakich profili macie wykonane stelaże pod akwarium tej wielkości ? Muszę wiedzieć w jakiej odległości od krawędzi powinienem wiercić aby zostało mi jak najwięcej miejsca na sump itp ...

Opublikowano

Chyba jednak zostanę przy 70cm, chociaż nie będę miał korony to dochodzi mi profil C60 zatem wyjdzie 76 cm, natomiast odejdzie styropian i piasek jakieś 6 cm (lubię dużo piachu).


Z zewnątrz akwarium będzie przykrywały płyty karton gips od góry (żeby nie było widać tafli i wzmocnień) i od dołu (żeby nie było widać glonów w piasku) po 4 cm.


nie bardzo rozumiem co napisałes ale postaraj sie upewnić czy sięgniesz wygodnie do dna. Pamietaj tez ze pyszczaki maja gdzies to jak usypałes piasek. zupełnie nie zdziwię sie jak ci tak przekopia wszysko, ze pomiedzy najwyższym punktem z piachu a najniższym będziesz miał 10cm różnicy.



Pytanie:

Z jakich profili macie wykonane stelaże pod akwarium tej wielkości ? Muszę wiedzieć w jakiej odległości od krawędzi powinienem wiercić aby zostało mi jak najwięcej miejsca na sump itp ...



nie mam profili. Mam 4 nogi z gazobetonu (12 bloczków), a na tym blat o grubości 3cm. Znacznie taniej (nogi <50zł, blat ~150zł) i samemu można to zrobić bez specjalnego problemu. Perez mnie zainspirował :)

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A ja proponuję jeszcze dorobić ogrzewanie z Centralnego Ogrzewania

Jesteś na takim etapie, że możesz spokojnie takie wykonać - oszczędności duże :-)

Opublikowano
A ja proponuję jeszcze dorobić ogrzewanie z Centralnego Ogrzewania

Już dawno o tym myślałem - mam nawet zrobione dodatkowe wyjście na kolektorze ale jest problem bo mam w całym domu ogrzewanie podłogowe - temp 40oC - i aby uzyskać moc ok 400W musiałbym zmieścić w sumpie ok 20 mb rury - a to nie możliwe - poza tym kocioł gazowy musiałby chodzić cały rok


Zrobiłem projekt sumpa:

sump.png

Sump o wymiarach 90x60x45 Komory odpowiednio od prawej:

Gąbki, wata, (filtr mech) - 14 cm (30l)

Kermazyt, ceramika (biolog) 22 cm (53l)

Przedszkole - 10 cm piachu + rośliny - 20 cm (48l)

Komora pompy, grzałki (kiedyś może odpieniacza - rafa będzie jak wygram w totka :)) 30 cm (70l) - w ścianie będzie otwór i pompa zewnętrzna do CO


Projekt akwa:

akwarium.png

wymiary 200x70x70 trzy szyby optiwhite - dwie duże i jedna mała.

Komin ustawiony centralnie na boku od strony ściany.

Stelaż stalowy


Mam kilka pytań:

- Czy szkło macie postawione bezpośrednio na stelażu czy macie między np płytę mdf lub blat ?

- Jaki system rur polecacie - w tych z marketów budowlanych jest wszystko prócz śrubunków

- Czy śrubunki z innych systemów można kleić z białymi rurami do wody ?

- Jakieś podpowiedzi co do sumpa ? (do obliczeń przyjąłem spiętrzenie w akwa 4 cm)

Opublikowano

-mata, gąbka - cokolwiek aby proste

-nibco lub klejone do zimnej wody. Tanie i można łatwo dopasować do reszty przez np. przejście z gwintu plastikowego na jakąś mufkę. Metalowe zawory są znacznie tańsze

-poszukaj tematów na forum, o sumpach było wiele

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.