Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam jako że to mój pierwszy post na forum witam wszystkich forumowiczów.

Akwarium w domu jest już kilka lat ale dopiero od niedawna zagościły w nim pysie.

Obsada:

5x Pseudotropheus saulosi

6x Melanochromis cyaneorhabdos-Maingano


Wymiary:

akwarium 100x40x50 200l

Oświetlenie:

1x30w Aquastar Sylvania

diody led niebieskie jako oświetlenie nocne

Filtracja:

JBL E900 filtr narurowy jako prefiltr wypełniony ceramiką

HW-302 wypełniony 2 kosze grys koralowy 1 ceramika

grzałka 75w temp 26*c

podłoże piasek kwarcowy około 20kg

skały nie znam nazw

h2c5.th.jpg

hh5m.th.jpg


Krytyka mile widziana

Opublikowano

Przede wszystkim witamy serdecznie na forum :) Ogólnie dość spoko.Mam jednak parę sugestii i jeżeli się nie mylę to koledzy to potwierdzą :


po 1. jeden kubełek dałbym jako biolog i całkowicie wyłożył ceramiką i grysem a przed nim dałbym prefiltr z narurowca zaś drugi zrobił jako mechanik


po 2. w narurowcu jako prefiltr dałbym wkład sznurkowy bądź piankowy zamiast ceramiki (ją do kubła biologa)


i po 3. to tylko kwestia gustu ;) troszkę brak mi wyższych skałek w twoim układzie lecz tak jak pisałem to rzecz indywidualna


Powodzenia w hodowli.

Pozdrawiam Łukasz

Opublikowano

Cześć,

jestem pod wielkim wrażeniem dobrze dobranej obsady, bo to u początkujących malawistów rzadkość.


Proponuję jeden kubeł zapchać maksymalnie ceramiką (HW, gdyż lepiej go za często nie otwierać) a JBL'a ładujesz gąbką i watą jako mechanika. Delikatny prefiltr w postaci gąbki na rurce ssącej, gdyż prefiltr z narurowca znacznie obniży Ci przepływ, a tego w mechaniku nie chcemy. Mechanik ma Ci dmuchać jak ta lala.


Wystrój mi się bardzo nie podoba, ale to moje indywidualne zdanie.


Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Opublikowano

Witam i dziękuje za rady na pewno zastosuje się co do nich odnośnie skał nie mogłem znaleźć czegoś stojącego i na tyle ładnego żeby zgrało się z resztą skał co do filtrów Hw jest załadowany grysem i ceramiką całkowicie a JBL oryginalne wypełnienia do filtra narurowego postanowiłem nasypać ceramiki ze względu na przepływ filtr sznurkowy i pianowy przetestowałem i po około tygodniu zacząłem odczuwać spadek przepływu wybrałem mniejsze zło tak mi się wydaje ale to jeszcze będę testował.

Dziękuje i pozdrawiam

Opublikowano

tylko korpus narurowy nie spełnia wstępnego założenia oczyszczania wody mechanicznie. Bo po to się go montuje, by rzadziej zaglądać do samego kubła. A pchanie do niego ekstra ceramiki jest bez sensu, bo ta i tak jest już w kuble.


Z JBL zrobiłbym tak jak pisze Waszek, opróżnić ze wszystkiego. Do jednego kosza dać oryginalną gąbkę, do drugiego albo gęstszą gąbkę albo watę, lub mate z waty i tyle. Na rurę ssącą nie dałbym gąbki, bo już będzie się rzucać w akwarium w oczy, a tego pewnie chciałeś uniknąć uruchamiając dwa kubły.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Bardzo ładne - jak mówili przedmówcy aż się prosi o wyższe skały (ryby nie będą

trzymały się tak kurczowo dna). W 200l wiele nie zwojujesz ale jest naprawdę fajnie :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.