Skocz do zawartości

PIERWSZE KROKI i pytania


lary

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie


jestem tu nowy. W krótkim czasie planuje założyć akwarium typu Malawi. 240l.

Na początku starałem się przeczytać wszystkie posty, ale być może coś przeoczyłem.

Gdyby moje pytania były już zadane i miały już odpowiedzi w innych wątkach, proszę o ich wskazanie :)


Generalnie na początek mam 3 pytania "strategiczne":


1) mam szafkę w korytarzu, w której będzie stało akwarium; szafka jest tak ustawiona, że akwarium będzie widoczne z 2 stron (z tyłu od strony korytarza i z przodu od salonu) -> czyli nie będzie możliwe umieszczenie tła -> i teraz pytanie: czy ktoś ma jakieś doświadczenia z takim ustawieniem akwarium, czy są jakieś metody na takie zaplanowanie akwarium, aby z obu stron było ono "atrakcyjne"? generalnie wydaje mi sie dość wąskie, aby przedzielić je jakimiś skałami..


2) ponieważ szafka ma wymiar, w który idealnie pasuje 120x40x50 zastanawiam sie nad kupnem czegos gotowego (np: http://tinyurl.com/nwya927 i teraz pytanie: wiele naczytałem się, że przy tym wymiarze przydałyby się wzmocnienia; to akwarium ich nie ma -> czy to faktycznie jest problem, czy spokojnie takie bez wzmocnien tez da rade? No chyba, ze ktoś jest w stanie podać minamiary na kogoś w Warszawie, kto może mieć w ofercie dobrej jakości akwaria;


3) no i kwestia dodatkowa: ile takie akwarium, na gotowo moze ważyc (planuje do środka sporo kamieni;)


Będę wdzięczny za Wasza fachowe opinie i pomoc.

l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1) Masz rację - ciężko to będzie zaplanować tak aby z obu stron było atrakcyjne. Ja kiedyś miałem podobny pomysł, ale po pierwszych przymiarkach zrezygnowałem, chociaż moje akwarium jest szerokie na 50cm. Możesz popróbować "na sucho" - bez zalewania wodą poustawiać skałki i ocenić jaki będzie efekt. Jak będzie Ci odpowiadało to tak zostawisz, a jeżeli nie znajdziesz inne miejsce gdzie akwarium ustawisz dłuższym bokiem do ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,


Widzę, że już otrzymałeś odpowiedzi na swoje pytania.

Jednak przypomniało mi się że jeden z naszych kolegów już miał podobne akwarium widoczne z dwóch stron. Jest to użytkownik firefighter1 i tu masz link do jego tematu, może Ci coś pomoże http://forum.klub-malawi.pl/200l-100x40x50-t19620p2.html


Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za wskazówki!


stan76

linke poprawilem, nie wiem co to za firma.. zainteresowałem się bo jest blisko miejsca gdzie mieszkam; wszelkie sugestie gdzie ew. w Wawie moge sie rozejrzeć za dobrej jakości baniakiem, beda pomocne.. ew.wskazanie adresów sklepów..

bo nie chcialbym, zeby my te 200 litrow wycieklo na podloge:)

wiec wole zdac się na Wasze podpowiedzi, w co warto zainwestowac..

a tak btw. to jakie u Ciebie są skałki? bo bardzo mi się taki typ podoba..


co do ciężaru, mam szafke wzmocniona rurkami kwadratowymi, wiec mam nadzieje, ze da rade.. zreszta sama szafka jest masywna, wiec mam nadzieje, ze wytrzyma.. na poczatku, po zzamontowaniu, robilem test na 210 kilo, i bylo oK, wiec mam nadzieje, ze bedzie dobrze..


greghor niestety co do ustawienia szafki, protopadle do sciany jestem skazany.. mebel jest na wymiar i de facto jest ze sciana złaczony, wiec nie mam co kombinowac..


Krzysiek2301.. dzieki za przyklad, poczytam, i zobacze co ew mozna z tematem wykombinowac.. wstepnie mialem pomysl taki, zeby troche przysiac nad "obrobka" skal, i tak jest poprozlupywac, zeby byly wysokie, ale waskie.. wtedy moze udaloby mi sie postawic na srodku w miare scianke oddzielajaca obie strony od siebie...



dzieki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan dobrze piszę z ceną tego akwarium przesadzili ! Przemek zrobi Ci te szkło taniej i wykonanie na pewno będzie dużo lepsze ;) też polecam firmę akwariumszczecin.pl Mam jeszcze jedną sugestię, przemyśl dobrze zakup akwarium ze szkła OW. Zastanów się czy warto ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemyśl dobrze zakup akwarium ze szkła OW. Zastanów się czy warto ? :)


Zawsze warto:) Tylko nie całe akwarium:) ja kupuje z OW na frontach.


Twoje wymiary są tak standardowe, ze masa ludzi ma takie akwaria, moze masz szanse od kogoś odkupić? Ja taki sam kupiłem niedawno za 100zł tyle, ze float ale już mi teraz różnicy nie robi. Jakbym OW kupował to nie mógłbym mieć tylu akwariów. Generalnie standardem dla akwariów od 120cm długości są wzmocnienia wzdłużne. W linku widzę ich nie dali. Moze założyli sobie, ze skoro dadza szybe 10 to nie muszą i do tego OW ale jeśli OW dali od 10 tzn, ze moze to być chińskie OW co tym bardziej swiadczy o tym, ze ten zbiornik z linku jest nic nie wart bo przy chińskim OW różnice widać dopiero od szkła 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki jeszcze raz..


a jak Panowie Wasze doświadczenia z transportem akwarium? Bo jakby nie patrzyć Szczecin jest duży kawałek od Warszawy; więc odbiór osobisty odpada, bo wtedy bym na paliwko nieźle musiał "beknąć":)


Nie mieliście obaw ani jakichś przygód?


l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.