Jump to content

Zakładanie baniaka 430l i prośba o pomoc/rady


dev14

Recommended Posts

Witam szanowne grono akwarystów.


Postanowiłem założyć drugi zbiornik z Malawi. Pierwszy który posiadam to 240l roślinny/ogólny.


Zakupiłem akwarium używane firmy Akvastabli - duński producent w oprawie ramowej(alum) z szafką na stelażach (alum) z nogami ( po środku dodatkowe dwie) o wymiarach zewn. 130x55x60. Jakie moje było zaskoczenie gdy akwarium dotarło i okazało się że dno w nim nie jest niczym podparte a całość opiera się na zasadzie rama na ramę, a cała szyba jest wisząca.

Szperałem po internecie ale jakoś nie udało mi się znaleźć info na temat takiego wykonania i jak takie dno można obciążyć. Wszystko jest oryginał i nie ma miejsca nawet jakby się chciało dołożyć podstawę pod tą szybę dolną ( przerobić całą szafkę z ramą by trzeba by było z dopasowaną na milimetry płytą -opcja nie opłacalna). Grubości szkła dna nie znam bo ciężko to jakoś sensownie pomierzyć , chyba że zrobiła to firma z szkła hartowanego/antywłamaniowego ?


Zatem może ktoś spotkał się z takim lub podobnym akwarium, rozumie obłożyć to tylko piaskiem jak do ogólnego ale + skałki robi to niezły ciężar jak na nie podpartą niczym szybę ( prócz ramy na całej powierzchni rzecz jasna podpartej w 6 punktach).


W akwarium dołożyłem dodatkową warstwę silikonu ( akwarystyczny soudal) + zalane jest w piwnicy samą wodą pod gorę ( nie cieknie i się trzyma 2 tyg.).


Teraz kolejno chciałbym zrobić to akwarium by naprawdę cieszyło oko. Filtr zewnętrzny Dupla przelewowy (biolog) + wkłady na gąbkę ( coś ala sump) posiadam , do tego dokupię drugi cichy biolog zewnętrzny,

Grzałkę też Dupla przewodowa ( kabelki po dnie puszczone) z cyfrowym reg. temp. posiadam.


Chodzi mi o wystrój ile kg. piasku potrzeba na takie dno + ile teoretycznie kg. kamyków trzeba by zbudować groty + by to wyglądało. Jakie kamyki najbardziej są polecane ?


Jeżeli chodzi o obsadę szczerze przyznam się nie miałem do czynienia z tymi rybami zatem zdam się na wasze wypowiedzi. Chciałbym 2 max 3 gatunki które cieszą oko swoimi barwami. Oraz w jakiej ilości można zarybić taki zbiornik.


Pozdrawiam i dziękuje bardzo za podpowiedzi z góry

Krzysiek


Ps. Załęcze kilka fotek jak to wygląda.

post-14335-14695715477723_thumb.jpg

post-14335-14695715482257_thumb.jpg

post-14335-14695715486413_thumb.jpg

post-14335-14695715490699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witaj

Ładne to twoje akwarium, taki sam zbiornik na takim samym stelażu stoi u mojego znajomego zalane i z piachem. Myślę że nie musisz się obawiać bo wygląda to na dobrą robotę. Jeżeli chodzi o (wiszącą szybę) to mam to samo w moim zbiorniku który ma 2 metry i nic się nie dzieje.

Link to comment
Share on other sites

dzięki bardzo za tą odpowiedź, akwarium z tego co mi wiadomo było zasypane ok 15cm żwiru. Z ciekawości ile kg kamyków + piasek w swoim masz oraz jak gruba szyba o jakich wymiarach. Akwarium można powiedzieć że kupiłem w bardzo dobrej okazji od kogoś co się kompletnie na tym nie zna. Akwarium + szafka + filtr eihem + filtr zew. drugi Dupla + butla CO2 reduktor sztuk 2, licznik babli dyfuzor zewnętrzny do CO2 + elektro zawór + komputer do ph + grzałka 300 w kablowa z zewnętrznym termometrem co nią steruje + węże, i cała reszta + lampy odblysnikowe ala hqi _ wszystko firmowe z Dupla za zawrotną cenę 380 zł ;)

Link to comment
Share on other sites

Super zestaw, możesz zaczynać zabawę w Malawi. Moje akwarium ma dno 200x50 cm szyba 12 lub 13. Fachowiec który wklejał szyby ważył 120 kg chodził po dnie mojego zbiornika aby wygnieść silikon, nie obawiam się o pęknięcie. Piasku mam niewiele gdyż na dnie leży ruszt a kamloty to puste moduły. Polecam poczytać o modułach na forum.

pozdrawiam

http://www.akwarystyczny24.pl/kalkulator-podloza-do-akwarium.html?aquatype=1&calctype=1

Link to comment
Share on other sites

Heh i jakie to proste jak rozjaśni dobra duszka o co chodzi, poczytam poczytam na pewno.

Nie spieszy mi się z postawieniem tego na silę na już, gdyż póki co roślinny baniaczek też oko cieszy. Chcę złożyć akwa tak by wyglądało a nie wymagało nieustannych poprawek.

Co do osprzętu co2 + drugi filtr Eheim Classic 2017 podłączony do Malawi odpada za to roślinki go z chęcią zaadoptowały :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam ponownie.

Test szczelności akwarium ukończony, dziś zmierzyłem szybki, 8mm boki oraz 15(albo 16) mm dno.

Pytanie zatem czy przy dnie 15mm ( nie zbrojona bo siateczki nie widać) można ją obciążyć ~50kg kamyków ( na styropianie 2cm na całości) oraz ~ 45-50kg piasku).

Do tego dochodzi lub jak kto woli odchodzi ciężar w postaci tła z 3cm styropianu zrobionego na bazie pianki i cx5 ( które powstaje powoli jak jest czas)


Zastanawiam się coraz bardziej nad 2 opcjami by spać spokojnie. Albo zepsuć trochę wygląd i wstawić między ramkę i akwa płytę wiórową wodoszczelną z frezowanymi bokami pod ramkę tak by szyba była z 2mm od płyty i na to piankę podłogową pod panele 3-4mm ( +dodatkowa podpórka z reg. wysokością środkiem), lub sprzedać akwarium i kupić ciut większe klejone z stolikiem.


Co byście doradzili lub czy można mieć spokojny sen przy szybie 15mm z obciążeniem ok. 100kg + woda.


Edit płyta dorobiona pod spód z perii wodoodpornej ( płyta jak i obróbka za darmo w swoim warsztacie stolarskim). Teraz jej tylko wykończenie i wstawienie pianki 2mm między szkło a płytę. Zatem akwa jest teraz ramowe z "podpartym dnem)


I pytanie drugie ( przepraszam za jakość foto) czy zbyt chaotycznie kamole ułożone jak na pierwszy raz , albo wszystko do poprawki.


Pozdrawiam

Krzysiek

post-14335-14695715590951_thumb.jpg

post-14335-14695715595659_thumb.jpg

post-14335-14695715599677_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.