Skocz do zawartości

Moje pierwsze 200L


meny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich


Akwariami zajmuje się już jakiś czas:) do tej pory miałem same roślinniaki aż przyszedł czas na malawi.


Dysponuje baniakiem 200L niestety nie mam możliwości w tej chwili na większy zbiornik;/


Mam pytanie odnośnie filtracji, mam JBL e900 i HW302 w roślinnym JBL szedł tylko z keramzytem jako bilog HW miałem 50/50 mechanik i trochę ceramiki, dodatkowo miałem kaskadę jako mechanika. Czy w malawi starczą 2 kubły jeden tak jak miałem jako biolog i HW jako mechanik? Czy polecacie stosować jeszcze jakąś turbinę lub kaskadę jako mechanika?


Co do wystroju do PCV na tło zamówione a kamole ze składu ogrodniczego będą:)


Obsada Metriaclima sp. msobo "Magunga" 3+1

oraz

Cynotilapia afra "Cobue" 3+1


Co sądzicie o takiej obsadzie?


Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mam pytanie odnośnie filtracji, mam JBL e900 i HW302 w roślinnym JBL szedł tylko z keramzytem jako bilog HW miałem 50/50 mechanik i trochę ceramiki, dodatkowo miałem kaskadę jako mechanika. Czy w malawi starczą 2 kubły jeden tak jak miałem jako biolog i HW jako mechanik?



W zupełności to wystarczy w malawce ! Daj tylko prefiltry na zasys i ,,świat i ludzie". Żadnej juz prądożernej turbinki nie dawaj.

Obsada tak jak burbon kid pisał lub dałbym maingano 1+4 i afra cobwe 1+4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zupełności to wystarczy w malawce ! Daj tylko prefiltry na zasys i ,,świat i ludzie". Żadnej juz prądożernej turbinki nie dawaj.

Obsada tak jak burbon kid pisał lub dałbym maingano 1+4 i afra cobwe 1+4



Dzięki za odpowiedź, niestety prefiltry to tak średnio przynajmniej przy JBL, miałem do tej pory zrobione na wylocie z e900 z filtra narurowego zrobiony dyfuzor co2 wszystko było bez wkładu no i... bardzo osłabiało to wydajność e900... myślę że zrobie mechanikę w HW302 czyszczona co 2mc no i biologie z keramzytem w jbl:)


Obsada w takim bądź razie:

afra cobwe 1+4

oraz Pseudotropheus Saulosi 2+4?? czy tak może być?


Co do oświetlenia teraz prułem 120W;) mam świetlówy


Sylvania GroLux

Sylvania AquaStar

Juwel Day Lite

Sylvania LuxLine Plus.


Czy coś z tego się nada? Myślę że 30W styknie na całość:)


Mała zajawka ułożenia kamoli

t8p1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosto i sensownie, i kryjówki są i wygląda to dość proporcjonalnie i dobre wykorzystanie miejsca. Kupa kamieni po prostu :) Mnie się podoba,głownie przez te okrąglaki - są naturalne.Chociaż mam wrażenie,że zmienisz to jeszcze wiele razy.


No i zmieniłem:)


bmiz.jpg


Akwarium zalane, bakterie dodane, filtry uruchomione, syfek ze starego zbiornika dostarczony:)


W moim sklepie mogę złożyć zamówionko i koleś przywiezie mi 10szt saulosi młode cena ok 45zł za pakiet, jak podrosną mogę oddać co mi zostanie, co o tym sądzicie?


I jaka dietka dla maluchów? Jakieś konkretne firmy?


pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że po jakimś czasie, (jak pysie zaczną kopać)po lewej stronie może dojść do katastrofy .Proponował bym ,podeprzeć ten lewy wystający, jeszcze jakimś kamieniem.Rozważył bym też obrócenie go o 180 stopni.Na zdjęciu widać że góra jest większa od dołu.Ale to moje zdanie.


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
    • Kurcze wy się więcej zastanawiacie nad przepływem niż nad rybami... wiecie,  że te ryby to mają w du**e wasze problemy...
    • 1. Podnoszenie 30 tyś l/h wody o _jeden_ metr to moc ok. 82 W (bez uwzględnienia strat w związku z wydajnością pompy). Moduły to bardziej energooszczędne rozwiązanie - nie ma tego podnoszenia. Duży moduł w części za filarem + kilka pomp i sump ze wszystkimi komplikacjami nie nie potrzebny. 2. 16 cm - wejdzie np. Jebao dcp 20000. 2 - 4 sztuki? ? Wg moich obserwacji sprawność jest większa przy niższych obrotach. 3. Ryba 20 cm zanieczyszcza wodę, jak 5 sztuk po 10 cm.... Jedna 30 cm - jak 12 szt po 10 cm.  
    • Racja, po prostu kasa, czy też moda wymuszona oszczędnościami właśnie. Zobaczymy, kogo nie odstraszą koszty zakupu dużego zbiornika, sprzętu i rachunków za prąd, ten będzie szukał rozwiązań w zasilaniu np. kaseciaka falownikiem. Chyba sam tak zrobię do planowanego dużego akwarium. Przewiduję nową odsłonę obumarłego wątku o filtrze kasetowym, choć jest tam co czytać, ponad 1800 postów. 😄 Byle było co do tego akwarium wpuścić, nie za horrendalne pieniądze...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.