Skocz do zawartości

Co myslicie o takich parametrach kranówki ?


adek8383

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z uwagi na to ze jestem w trakcie przygotowywania mojego pierwszego Malawi 125l ,

chcialbym zapytac was czy moja woda z kranu bedzie ok ?. Wodę testowałem paskami 5w1 firmy Api. Dla porównania podam tez parametry z mojego mniejszego ogolnego 54l które działa niecały rok.


woda z kranu.


GH - 180

KH - 240 ( koniec skali )

PH - 6- 6,5

No2 - 0

No3 - 0-20 ( tak pomiedzy )


działajace akwarium


GH - 180

KH - 240

PH - 7,5

No2 - 0

No3 - 40-50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki pomiaru twardości i pH są co najmniej dziwaczne. Nawet biorąc pod uwagę,że pomyliłeś się o 10x :) np. GH =18, KH=24 to i tak takie niskie pH byłoby trudne do uzyskania.Zwykle w kranie jest nawet więcej niż w działającym akwarium bez dodatkowych zabiegów podnoszenia tww. Nie ufałbym testom paskowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w kranie nie może byc kwaśna , z tego co czytałem to wodociągi nawet specjalnie podwyższają pH wody ( w tej chwili nie pamięta jaki był tego cel). A wartości kh i GH to jakieś jaja Ci powychodziły ;-) !! Testy kropelkowe koniecznie potrzebne będą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość wody wodociągowej określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2010. Według niego pH wody wodociągowej powinno znajdować się w przedziale 6,5-9,5. Twardość natomiast często podawana jest, nie w stopniach niemieckich, ale w mgCaCo3/l i tutaj poziom 180 jest u kolegi jak najbardziej prawidłowy ( dopuszczalny 60-500) Co nie zmienia faktu, że nie spotkałem się z testami akwarystycznymi podającymi twardość w tych jednostkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staszek mi nie chodziło o to że woda kwaśna nie moze płynąc w kranie tylko, że przy kH 24 nie bedzie taką bo bufor to spacyfikuje.


Aarset - cżłowiek uczy sie całe życie ;), faktycznie ten test 5 w 1 jest podawany w innej skali :shock: . Nie spotkałem się z nim jeszcze. Ktoś wie jak to sie przelicza ile to stopni niemieckich te 240 stopni francuskich, mam to gdzieś w ksiażce ale jestem na wyjeździe ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki znalazłem przelicznik na stopnie niemieckie.


Skala twardości wody mg CaCO3/l /stopnie niemieckie

bardzo miękka 0-85 / 0-5

miękka 85-170 / 5-10

średnio twarda 170-340 / 10-20

twarda 340-510 / 20-30

bardzo twarda > 510 / >30


Znalazłem dokładny przelicznik -- 1° d=17,8 mg/l CaCO3

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Cześć. Tak, akwarium w salonie, sporo światła. W każdym razie dzięki za info    Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi.
    • Ja mam podobne "dekoracje" średnio co 5 dni. Nie wiem dlaczego. Tak już jest. Delikatnie usuwam to czyscikiem do szyb. A nieraz wkładam rękę i pałacami nożna to usunąć. Ryby nawet lubią jak im grzebie w domu. Można kogoś pogłaskać. 
    • Taki urok piachu w malawce zwłaszcza przy mbunie. Rozgarnij przy podmiance i tyle. Za jakiś czas będziesz miał to samo 😃  
    • Możesz śmiało rozgarnąć ten "garb".  Wydaje się , że masz grubą warstwę piachu. 1-2 cm w zupełności wystarczy. Z biegiem czasu piasku ubywa ale zawsze można dodać jak już=ż będzie zbyt mało.
    • Cześć. Czy na tę stronę akwarium pada światło słoneczne? Możesz spróbować jakby zetrzeć w dół to zielone, wsuwając ostrożnie np. plastikową kartę do samego dna. Ostrożnie, by nie porysować szkła.
    • Hej.  W moim akwarium ryby przesunęły piach i powstała dosyć gryba warstwa a w niej sporo biologii. Nie jest to warstwa śmierdząca. Jak odrobinę poruszę, to nic nie czuć, więc mam nadzieję, że to jest "dobra warstwa". Estetycznie to wygląda średnio. Czy powinienem ten piach ruszyć i przesunąć, czy lepiej tej warstwy nie ruszać? Parmetry wody są OK (testy kropelkowe). Mam wysyp okrzemek, ale po prostu usuwam je z szyb regularnie.  Z góry dzięki za odpowiedź.  
    • Sporo zmian w obsadzie. Zrobiłem pierwszą redukcję od wpuszczenia ryb ponad rok temu. Oddałem jeden harem L. Perlmutt 1+3 (został drugi, 1+5), 3 samce C. Hara i 1 samca M. Msobo Magunga. W sumie poszło 9 ryb z 30. Przybyło za to stado I. Sprengerae 1+4. Ryby są sporo większe od reszty (mają 9-12 cm), ale zachowują się bardzo łagodnie, przynajmniej na razie. 😏 Wiem, niektórzy powiedzą, że za dużo gatunków (4) na 400 litrowe akwarium - ale za kilka miesięcy będę zapewne odławiał kolejne wybarwiające się samce Hary i Msobo, bo już widać, że jest ich zdecydowanie więcej, niż samic. Przynajmniej kolejne 5-6 ryb będzie do oddania, więc myślę, że ilościowo będzie OK. Pozdrawiam Bartka @HodowlaPyszczakówToruń, jeśli tu zagląda, bo to do niego poszły moje dotychczasowe ryby, od niego mam też rdzawe. 👍
    • Hej. Wcale nie musi tak być, że śledzie, poniżej masz trzy zrobione na szybko zdjęcia samiczki (9 cm) rdzawego, którego stada stałem się posiadaczem od wczoraj. 😉 samice mają ładny, jednolicie rdzawy/brązowy kolor, ciekawe uzupełnienie np. żółtego. 👍
    • @pulpetDzięki. A co się stało z rdzawymi, o których pisałeś jakiś czas temu w innym temacie?  Od Maingano, Demassoni i wszystkich Melanochromisów wolę trzymać się z daleka, już kiedy zaczynałem z Mbuną osiem lat temu miały opinię bandziorów. Pewnie doświadczeni hodowcy potrafią z nich wyciągnąć co najlepsze, ja się do nich nie zaliczam. 🤓 Jak pisałem, akwarium ma być dekoracyjne, ale przerybienie, vel. zupa rybna nie jest dla mnie opcją, bo wygląda nienaturalnie. Wolę mieć mniej gatunków, jeśli trzeba. Z internetowego riserczu wyszło mi coś takiego: Pseudotropheus sp. "acei" Labidochromis caeruleus Iodotrophus sprengerae (samice jako śledzie) + jakieś giętozęby antykoncepcyjne Kolorystycznie niebiesko-żółte z domieszką rudego, temperamentowo chyba najspokojniejsze na co można liczyć z pyszczaków (ofkors gwarancji nie ma), żywieniowo kompatybilne. Kompletna nuda dla wyjadaczy, ale na pierwsze Malawi po latach chyba przejdzie?  EDIT: Zawadziłem dziś przy okazji o LFS, regularnie mają Acei i yellowki, rdzawe się zdarzają. Ekipa i tak pojawi się dopiero w listopadzie, ale dobrze wiedzieć że są dostępne jakby coś. 
    • U mnie w 400 litrach fajnie funkcjonuje zestawienie Matriaclima Estherae Minos Reef i Pseudotrofeus cyaneorhabdos (Maingano). Jak poszukasz esterek w różnych morfach, to można całkiem fajny efekt uzyskać.  U mnie trochę trwało,  zanim się ułożyła obsada, bo niektóre osobniki się nawzajem nie tolerowaly. Zarówno samce jak i samice zrobiły sobie selekcję i został układ 2/5. Dla Maigano musi być dobra aranżacja, wtedy są spokojne w miarę. W źle poukładanych zbiornikach wstepuje w nie demon😜. Czyli kupa gruzu z mnóstwem zakamarków. Do tego na upartego dołożył bym Acei Luwala, chociaż wg mnie one fajnie działają od 200 cm długości. Ale kilka lat miałem w 160 cm i jakoś było. Acei rzadko wchodzą w interakcje z innymi gatunkami, a wewnątrz gatunku raczej na układ z jednym samcem bym liczył. Nigdy mi się nie udało utrzymać kilku dorosłych samców. Wybijały się z czasem  i zostawał najsilniejszy. Gatunki dość popularne, więc pewnie do zdobycia.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.