Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hydroponika to świetna rzecz. U mnie śmiga bez zarzutu i podmian w ogóle nie muszę robić. Polecam odezwać się do AlexB47. Kto, jak kto, ale on się na tym zna jak kto inny :)

Opublikowano

Alex a może zrobisz jakieś akwa "malawi" i zdasz relacje jakie rośliny wybrać aby prócz tego że działają jeszcze pięknie wyglądały. Przy waszym doświadczeniu zapewne byłby to fajny kwietnik :).

Opublikowano

Ja też miałem kiedyś hydroponikę, w innym biotopie, bo to były pielęgnice Ameryki Centralnej, ale to chyba nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Już teraz nie pamiętam, ale chyba zainspirowany postem Alexa (jednym z pierwszych) postanowiłem sprawdzić jak to działa. Zrobiłem prowizorkę z doniczki balkonowej i odpływów prysznicowych, czy zlewozmywakowych. Straszna prowizorka, ale działało dwa lata.

Generalnie jest to fajna sprawa, ale jest kilka spraw do przemyślenia:

1. Zasada działanie jest prosta, ale żeby to miało ręce i nogi to musi estetycznie wyglądać, a na rynku nie ma raczej gotowych rozwiązań.

2. Też się po jakimś czasie zapycha, więc trzeba przemyśleć jak łatwo to rozebrać, wyjąć rośliny, żeby chociażby poprzycinać im korzenie

3. Ruruki zarastają glonem, turbinka się zapycha więc musi to być w miarę łatwe/wygodne do czyszczenia.

5. Zwiększone parowanie wody całym systemie. Nie piszę, że to źle czy dobrze, ale trzeba o tym pamiętać.

6. Nie zgadzam się z opinią Olobolo w poprzednim poście, że podmianek nie trzeba robić. W naszych biotopach wodoa musi być bogata w minerały, a rośliny je pochłaniają (nie tylko NO3 i PO4). No chyba, że dosypywanie soli co jakiś czas, ale bałbym się o jakieś niedobory.

5. Trzeba zapewnić światło roślinom. Ja miałem akwarium koło okna i to wystarczało w zupełności. Na próbę kupiłem kompletnie wybrakowane rośliny z OBI (aż wstyd, że takie jeszcze sprzedają) i jak mi sie to bujnęło, to aż miło było patrzeć. Nigdy w domu nie miałem tak pięknej paproci :-)


Kiedyś do hydroponiki jeszcze wrócę, cały czas myślę jak ją zaprojektować nad moim baniakiem, ale w tej chwili kluczowym punktem do spełnienia jest dla mnie punkt 1, bo akwarium jest w centralnym miejscu w salonie.

Opublikowano

Nie tylko generalnie, ale absolutnie jest to fajna sprawa.

Ad.1 Leżąc jeszcze w szpitalu zacząłem myśleć o tym i wierz mi, w ciągu roku powinien pojawić się filtr "godny salonów" :).

Ad.2 Zapycha się, prawda. O skutkach napisałem parę dni temu w innym wątku (2 000 l), ale przy obecnej konstrukcji moich filtrów czyszczenie jest bardzo proste.

Ad.3 Glony nigdy nie zaślepią przekroju rurki a konieczność czyszczenia turbinki zależy tylko od skuteczności filtracji mechanicznej filtra i rodzaju pompy. Tu polecam (choć nikt mi za to nie płaci, a szkoda :D) pompy serii New Jet - są nie do zapchania.

Ad.5 Paruje jak cholera, ale za to przestaliśmy zimą używać nawilżaczy powietrza.

Ad.6 ZERO PODMIAN WODY ! To działa, bo nie jest to przecież układ zamknięty, żadne perpetum mobile. Ryby, jak każde inne stwory nie przetwarzają w 100% pokarmu, inaczej niepotrzebne byłyby ani im, ani nam "wyloty" układów pokarmowych. Potem już tylko bakterie, enzymy, drożdże, grzyby i światło, a rośliny tylko na to czekają.

Ad.5 (sorki, zachowuję Twoją chronologię) Bezwarunkowo - nie ma z kim, nie ma seksu, nie ma gdzie - to samo, nie ma minerałów, dwutlenku węgla, wody i światła - nie ma roślin.


Mogę Ci zaprojektować i zbudować filtr, którego nie będziesz się wstydził na środku salonu :D

Opublikowano
Mogę Ci zaprojektować i zbudować filtr, którego nie będziesz się wstydził na środku salonu


W to akurat wierzę, bo widziałem twoje filtry, wyglądały profesjonalnie w porównaniu do mojej doniczki. Prawdę mówiąc myślałem o hydroponice do mojego baniaka już dawno, a potem w ferworze walki z budową i stawianiem baniaka odpuściłem ale chyba do tego wrócę. Odezwę się jak "złapie oddech".

Zastanawiam się tylko czy jakby dać go nie centralnie nad akwarium, ale z boku, to czy powierzchnia 70cmx30cm takiego filtra byłaby wystarczająca dla 1000l baniaka? Czy raczej musiałbym szukac miejsca na dłuże korytko?

Opublikowano

Ech.... hydroponika... aquaponika, czy jak to zwał. Piękna sprawa.


  • Nieprawda - nie trzeba zapewniać światłą :) skrzydłokwiaty rosną w cieniu:)

  • Nieprawda - nie ma problemu z wysysaniem minerałów przez rośliny - stosujesz nawóz vimi, albo inny dobry (Seachem na przykład) - u mnie rośliny z hydroponiki szaleją, a te wodne zarastają mi całe akwarium :) Poziom NO3 mam około 10-20 (ciężko odgadnąć z testu JBL). Wolę, żeby był na takim poziomie, aby nie nawozić azotem.

  • Mój filtr zrobiony przez Alexa wygląda rewelacyjnie. Pokazywałem zdjęcia. Estetyka, estetyka i funkcjonalność. POLECAM :)

  • u mnie się nic nie zapycha:)

  • Nieprawda - u mnie nie ma żadnych glonów :) Skąd mają być, jak fosforany mam poniżej wykrywalności a rośliny im wszystko zabierają :) Woda kryształ. Nigdy nie miałem zakwitu - fakt na początku tłukł wszystko filtr UV. Ale teraz go nie ma od 2 miesięcy.

  • Parowanie - wiadomo - to prawda, ale u mnie w mieszkaniu nie przeszkadza mi to. Wręćz przeciwnie. Było sucho, teraz jest OK.

  • Nie trzeba bać się o niedobory. Nawozy mają wszystko, co potrzeba. Docelowo, jak obsada dużo to tylko ryby mogłyby dostarczać, ale u mnie za dużo roślin. Nigdy nie miałem objawów jakiegokolwiek niedoboru.



eljot. U mnie rosną vallisnerie gigantea jak głupie + Hygrophila. Anubiasa wywaliłem bo mi się znudził i nie pasował do LASU MALAWI :) A w filtrze rośnie skrzydlokwiat. Oprócz hydroponiki, nie mam innego filtra. Jest zielono pod taflą - vallisneria ma juz pewnie z 1.5m albo i więcej :) i nad akwarium :) Skrzydłokwiat ładnie gubi stare i zniszczone liście i wypuszcza nowe. Na jesien kwitnął jak głupi. A już niedługo wiosna. Spodziewam się wielu kwiatów.


Mogę Ci zaprojektować i zbudować filtr, którego nie będziesz się wstydził na środku salonu


Ręczę za to :) Własnie taki zakupiłem u Alexa :)


Czy raczej musiałbym szukac miejsca na dłuże korytko?


U mnie jest na całej długości.

Opublikowano
Nieprawda - nie ma problemu z wysysaniem minerałów przez rośliny - stosujesz nawóz vimi, albo inny dobry


To jest kwestia prirytetów. Ja akwaria roślinne przerabiałem ładnych parę lat i teraz nastawiłem sie na ładne i zdrowe ryby, dlatego żadne nawozy dla roślin nie wchodzą w grę, podobnie jak tuczenie ryb po to tylko, żeby produkowały nawóz.


Poza tym mam sumpa, który będzie sobie nadal pracował, natomiast filtr hydroponiczny miałby za zadanie wyciągać NO3, którego mam i tak już dużo w kranie niestety no i PO4, które najprawdopodobniej w największej ilości dostarczany jest z mrożonek dla mojej obsady mięsożernej.


u mnie się nic nie zapycha

Nieprawda - u mnie nie ma żadnych glonów



Twój filtr jeszcze krótko pracuje. U mnie po dwóch latach (wprawdzie jak pisałem była to prowizorka z doniczki) rurki jeszcze zapchane tez nie były, ale widziałem, że jakieś życie tam się też tworzy i stopniowo zarasta, więc pewnie wkrótce musiałyb być przeczyszczone. Nie wiem, czy to glony, czy coś innego.


Mój filtr zrobiony przez Alexa wygląda rewelacyjnie. Pokazywałem zdjęcia. Estetyka, estetyka i funkcjonalność. POLECAM

Tu się zgadzam, mi tez sie podoba :-)


Mam jeszcze dwie kwestie:

1. Ponieważ mam sumpa, to pomyślałem sobiem że przecież hydroponika może pracować niżej, nie nad powierzchnią akwarium, ale nad powierzchnią sumpa. Taki układ bardziej by mi pasował (chyba) do wystroju salonu. Trzeba by tylko jakoś zabezpieczyć przed przelaniem na wypadek gdyby pompa w sumpie przestała działać.

2. Czy przypadkiem filtr hydroponiczny nie ma tendencji do obniżania pH?

Opublikowano

Hydroponikę możesz umieścić nad sumpem pod warunkiem, że zapewnisz roślinom oświetlenie. Obniżania PH nie stwierdziłem, bo już od dawna przestałem mierzyć a komputerek stoi odłączony. Przy okazji:


Moja szrańcza - YouTube

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.