Skocz do zawartości

Wszystko jest źle :O


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wyglada na to, że moje akwarium to totalna katastrofa, nie chce mi sie tłumaczyć, ale jest jak jest i trzeba to zmienic.


Otóż ryby pływaja od jakiegoś czasu (od ok 2msc) u góry zbiornika.


Zbadałam parametry wody, ekhm! nigdy tego nie robiłam (za komentarz pieknie dziekuję )

I jest tak:

NO2 - 0

NO3 - 250-500

GH - 21 d

KH - 6 d

PH 6,4

wyglada na to, że jest kiepsko.


Co do akwarium to:

pojemnośc 240l

podłoże: piasek kwarcowy, kamienie (nie wiem jakie)

ryby: Pseudotropheus saulosi szt 2, Pyszczak Johnstoni, Haplochromis obliquidens szt 10, papuzie szt 2 i 2 jakiś niewybarwione. Papuzich chętnie bym sie pozbyła.

Wiek akwa: 1 rok

Pokarm: ichtio-vit wieloskładnikowy, raz dziennie

Filtr zewnetrzny JHW-302.

Podmiany wody: nigdy tego nie robiłam


Prosiłabym o pomoc a nie krytykę. Że jest źle to już wiem, że to moja wina też.

I prosze łopatologicznie, bo jak znam fora akwarystyczne ( a zdążyłam już troche poczytać) to nic z tego nie zrozumiem.


kanus

Opublikowano

1. Testy paskowe? Na początek kup kropelkowe No3

2. ZACZNIJ ROBIĆ PODMIANY!!!!!! Dziś 50% wody, pojutrze 50% wody i zbadaj poziom No3.

3. Zmień rybkom pokarm, kup np. omega, osi, naturefood

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Na dzien dzisiajszy nie kupie juz innych testów, kupiłam już te i wiecej kasy na ten cel nie mam. Muszą te wystarczyc, choc czytałam, że moga być mało wiarygodne.


Co do pokarmu to konkrety poproszę, nazwe firmy, bo 'omega' to mi google kwas wyrzuci i olej.


Czy ryb nie jest za dużo?


-- dołączony post:

Witam czas na edukację FAQ forum KM Pozdrawiam


czytałam :)

-- dołączony post:

A co z KH, GH wody?

A PH ? nie za niskie?

Opublikowano

Oprócz strasznego ,,szamba" (no3=500mg) to jeszcze masz za niskie pH. Po lekturze FAQ wiesz , że można je podnieść za pomocą sody i zastanowić się co CI je tak bardzo obniża lub czy w ogóle test paskowy pokazał prawdę.

Pokarmy z tym co wymienił Raffy ja mogę polecić , OSI - spirulina + vivid color i z NF - cichlid M.

Obsadę omawiamy w innym dziale. Tylko jedno można powiedzieć o twojej obsadzie- jeden misz masz bez składu i ładu.

Opublikowano

Hej kanus.Nie jest tragicznie, filtracja biologiczna działa ci doskonale :) Ale ideał to nie jest,

NAJWAZNIEJSZE TO ZROBIC PODMIANĘ WODY W TYM BAGNIE. Zrób to jeszcze dzisiaj, ale nie całą. tylko stopniowo np. połowę. Ważne jest żeby zbić azotany od normalnych wartości.Jeśli piszesz,że nie robiłaś podman wody to prawdopodobnie akwa nie było też odmulane. Wykonaj porządne sprzątanie odmularzem albo wężem przy okazji,usuń wszystko co zalega na dnie.

Ph też masz za niskie, to będzie druga sprawa do załatwienia. Zmierz jeszcze jakie masz w kranie pH i NO3.

Opublikowano

Tak chciałabym odmulić ale na dnie nic nie ma, piasek jest czysty i nawet jak go ruszyłam to mało co wypłynęło. Nie ma co zbierać.

Czyli, ze tak:

podmieniam wodę dosypując do niej sode, w jakich proporcjach i czy woda ma byc odstana?


Czy mam wyczyścić filtr? Nigdy tego nie robiłam.

Wkłady włozyłam te które były na stanie w zestawie, na wierzchu jest chyba wata.


Dziękuje pięknie :)


Patrze na te moje pływaki z obawą, nie chce ich stracic pomimo, że takie zaniedbane.


Ryby dostałam w prezencie i co do składu to cieszyłam się, ze w ogóle coś mam, bo akwarium stało puste pół roku.



"szambo" "bagno" faktycznie nie jest TRAGICZNIE :)

Opublikowano

Jeżeli nie masz prefiltra , a zakładam że nie masz to czas najwyższy wyczyścić filtr ( pamiętaj żeby ceramiki nie płukać pod bieżącą wodą tylko woda zlana z akwarium- chodzi o to żeby nie zabić woda z kranu bakterii nitryfikacyjnych). Kiedy już wyczyścisz filtr zakup prefiltr to taka zwykła gąbka , ona będzie zbierać nieczystości, po to żeby CI nie zapychały ceramiki ( im bardziej zapchana ceramika mniejsza powierzchnia dla bakterii nitryfikacyjnych). Żeby dodawać sode musisz mieć pewność jakie masz pH( testy kropelkowe) w akwarium jak i w kranie i na podstawie tego będziesz wiedział gdzie tkwi problem. Na tą chwile najważniejsze jest zbicie NO3 ( postępować jak napisali koledzy powyżej) , potem zajmiemy się podniesieniem pH.


Kanus uwierz to jest ,,bagno". Czytałaś FAQ to wiesz ile powinno wynosić no3 w akwarium.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Czyli nie dodawac sody tylko podmieniac kranówką, odstaną?


Moja kranówka to:

NO3 - 0

NO2 - 0

GH - 21

KH - 21

PH - 7,6-8

CL2 kolor nie pasuje do wzoru więc nie potrafie odczytać.


Nie, nie mam prefiltra.


odmulac, czy nie skoro moim zdaniem nie ma co?

Opublikowano

..na początek jak pisał kolega wyżej wymień wodę 50%... Ale pamiętaj aby robić to co tydzień w ilości mniej więcej 25%.. Woda musi troszkę odstać ( przynajmniej 24 godziny ). Teraz wyczyść filtr w wodzie odlanej z akwarium do wymiany... Nie czyść go co podmianę ale wtedy gdy zauważysz ,że spada jego wydajność ( przepływ ).. Nie przekarmiaj ryb... Jak podnieść twardość? Wejdź w FAQ i wszystko masz tam dokładnie opisane... Będzie oki:)

  • Dziękuję 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • A czemu nie ?  Ja bardzo dużo piszę codziennie zawodowo i nie mam już siły i przede wszystkim czasu na pisanie dla przyjemności 🤷‍♂️ Dlatego dla mnie osobiście spotkanie/spotkania to najważniejsze daty w kalendarzu... Szkoda, że jest nas na spotkaniach mniej, dlatego zachęcam każdego do przyjazdu tym bardziej, że jest dobre połączenie PKP z Prudnikiem. Zawsze będę mógł opowiedzieć o swoich doświadczeniach z drapolami choć nie wiem czy faktycznie kogoś to interesuje. Poszukam tez i wrzucę na KM krótki artykuł, który poczyniłem kilka lat temu w tym zakresie na przykładzie Aristochromis christyi, ukazał się on co prawda jedynie w języku angielskim ale mam gdzieś pewnie "rękopis".
    • A czemu nie tu? Wiele razy rozmawialiśmy, nie tylko w Pokrzywnej, ale nie jest moją rolą pisanie tutaj na temat funkcjonowania Twojego akwarium z drapolami😉
    • Wszyscy mają racje aaaale nie do końca 😉 ale na szerszą rozmowę zapraszam na spotkanie do Pokrzywnej ☝️😁 PS. @pozner z tego co ja pamiętam to byłeś przy wielu moich rozmowach właśnie w Pokrzywnej ale widocznie tylko ja byłem trzeźwy 😁😉🤣
    • Nie miałem nigdy poważnych drapoli w akwarium, ale moje doświadczenia z non mbuna oraz z pielęgnicami z Ameryki centralnej mówią że dobrym środkiem do rozładowywania agresji jest mocne przerybienie. Często propozycje obsad na tym forum czy w książce Wojtka Sierakowskiego mogą mieć rację bytu tylko do pewnego momentu. 13 ryb w 1400l to niezbyt wiele w moim odczuciu. Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii z drapolami?
    • To prawda Regulowałem już kilka razy, ale w środku - pod szafką jakiś czas temu założyłem jeszcze drugi, mały zbiornik, 112lz pokrywą, przez to szafka jest dość często otwierana, a czasami nawet częściowo otwarta przez kilka h. Dodam, że ten sposób prowadzenia akwarium nie jest zbyt wygodny przy serwisie, więc nie polecam a szafkę bym musiał regulować w prawie każdy weekend 
    • Bardzo ładny baniak, konkret. Jedyne do czego się można przyczepić do regulacja drzwiczek pod nim 😅
    • @S_owa dzięki za super aktualizację  Wyjątkowo mnie cieszy, bo Twoja kronika zainspirowała mnie do wystartowania akwarium z drapieżnikami. Z takich predatorów kalibru XXL mam u siebie tylko samca Aristo. Zakładam, że moje akwarium finalnie może być dla niego za małe, ale postanowiłem sprawdzić co z tego wyjdzie przy założeniu, że będzie to tylko samiec bez partnerek do harcowania. Jak na razie spokojnie sobie rośnie i nie doskwiera innym lokatorom. Ku mojemu zaskoczeniu w składzie mieszkańców, najbardziej upierdliwy dla wszystkich jest samiec Stigmatochromis Tolae. Miałem 2 samce i 2 samice. Niestety przez niefortunny wypadek jedną samicę straciłem, druga nie wytrzymała presji dwóch samców 😕 Jednego samca sprzedałem bo mi było go już szkoda i ten ostatni, który pozostał potrafi być jak taka końska mucha na łące. Dokucza wszystkim. Ma swoją norę pod kaseciakiem i jego jedynym celem życiowym jest wyganianie wszystkich z tamtego rejonu. Potrafi dać popalić 1,5 razy większemu Nimbochromisowi Polistigma... Będę go musiał usunąć bo mnie już denerwuje.  Zazdroszczę widoku pielęgnującej maluchy samicy Nimbo. Nigdy nie spotkałem się z takim widokiem u moich pyszczaków.  Pozdrawiam 👋
    • Zdecydowanie brakuje tematów na dotyczących drapieżników, a jednak co raz więcej osób dysponuje pozornie większym baniakiem na poziomie np. standardowych 720l (200x60x60). Piszę ,,pozornie" bo to temat drapieżników, a ten litraż to fajna opcja przy mbunie albo przy rozsądnie dobranej obsadzie non mbuny, ewentualnie mixu non mbuny z małymi drapieżnikami. Piszę tutaj lekko ku przestrodze bo tych większych gatunków nie ma nawet co pchać do takiego zbiornika, no chyba, że jest to tylko akwarium przejsciowe. Wrzuciłem tylko 2 filmiki z Bucco ale samiec serio potrafi mocno stłamsić swoich ,,współlokatorów". Ogólnie od kiedy dołożyłem kryjówek jest wyraźnie lepiej, ale pierwsze tarło gdzie buzowały hormony, a 3 samice czekały w kolejce to reszta załogi mogła tylko cierpliwie czekać zajmując jedyne bezpieczne pozycję po drugiej stronie baniaka. Przez 1,5 roku funkcjonowania tego akwarium, z tego co kojarzę nie robiłem żadnej ingerencji w wystrój (ułożenie i liczbę kamieni/modułów), jednak samiec Buccochromisa zmusił mnie do szukania dobrego rozwiania, przez co w ciągu 2-3 tygodni trzy razy robiłem przemeblowanie w baniaku. 80cm głębi daje już pewne możliwości, dzięki czemu ryby mają zarówno dużo miejsca do pływania, jak i pole do ukrycia, czy przemieszania za/między modułami. Na początku ku mojemu lekkiemu zdziwieniu mało z tego korzystały i lewa strona zbiornika i tak należała do samca Bucco. Z czasem nauczyły się, że można umiejętnie się skryć przed wzrokiem dominującego Bucka. W moim zbiorniku pozostałe gatunki (nawet gdy nie było samca Bucco) nie robiły aż takiego spustoszenia w okresie tarła. Mój Fossorochromis ma minimalne potrzeby jeśli chodzi o terytorium obierane w trakcie tarła, choć oczywiście chęć wytarcia samicy powoduje u niego dużą pewność siebie i zdarza mu się pogonić nawet Buccochromisa, do którego normalne boi się nawet podpłynąć. Mimo wszystko nie wyciągałbym z tego jednoznacznych wniosków i nie oznacza to, że te same gatunki (mam na myśli pozostałe gatunki, poza Bucco) w innej konfiguracji np. w mniejszym zbiorniku też pogodziłyby się dostępną przestrzenią. Dopóki w akwarium rządził Champso to on dyktował warunki i szczególnie w trakcie tarła przejmował też pół akwarium (choć ta dominacja trwała, raz, że krócej, a dwa pozostałe ryby mimo mniejszej ilości kryjówek nie były, aż tak zepchnięte do boku). Odgryzał się mu jedynie samiec Nimbo. Bardzo ciekawi mnie jak wyglądałaby sytuacja w akwarium gdyby, wszystkie gatunki występowały w konfiguracji z samicami, a najwiekszy Bucco występował w konfiguracji bez samic. Myślę, że nadal miałby najmocniejszą pozycję w zbiorniku, ale nie byłoby już okresów, w których któraś z ryb dość mocno dominuje pozostałe gatunki (szczególnie w okresie tarła).
    • Nie wiem. Też wiele razy zastanawiałem się, jak to funkcjonuje u @BombeL. Dlatego go wywołałem do tablicy.  Chyba nie bardzo załapałeś mój prześmiewczy ton😉  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.