Jump to content

Nietypowe narożne


west000

Recommended Posts

Witam

Wiem że akwarium narożne i malawi to nie najlepsze połączenie, ale z różnych względów tylko taki baniak może u mnie stanąć.

Pytanie czy da się to zrobić?

Uznaje się że absolutne minimum to standardowe 112l. U pyszczaków najważniejsza jest powierzchnia dna, a mój zbiornik ma niby powierzchnię troszkę większą, ale wysokość słupa wody to tylko 27 cm.

Co sądzicie o tym pomyśle?

post-12672-14695714705127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Czemu takie niskie?

Jeżeli to będzie wysokość akwarium to słabo bo odejmij piach i to że nie zalejesz do pełna...

Jeżeli to tylko "wysokość" wody to brutto pewnie będzie miało z 35cm wysokości co spełnia jakieś tam minimalne wymagania dla małego haremu Saulosi.

Link to comment
Share on other sites

Z powodów wyższych, zbliża się nieuchronnie przesiadka z 270 l. na coś znacznie mniejszego.

Od jakiegoś czasu kiełkuje w mojej głowie pomysł na coś nietypowego.

Narożne paludarium z filtrem hydroponicznym.

Hydroponika funkcjonuje już u mnie od kilku lat, ale nigdy jako samodzielna biologia.

Tutaj chciałbym umieścić ją w "rynience" biegnącej wokół zbiornika, napędzanej jakimś małym filtrem.

Dodatkowo oczywiście filtracja mechaniczna oparta na głowicy 2000l/h.

Niestety, ze względu na wielkość posiadanych szyb, zbiornik który powstał ma zaledwie 27cm słupa wody, po wsypaniu piachu pozostanie 24-25cm czystej wody.

Oczywiście tylko Saulosi, brane są pod uwagę.

Zastanawiam się tylko czy te 20-kilka cm to nie za mało.

post-12672-14695714709019_thumb.jpg

post-12672-14695714710009_thumb.jpg

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ale fajna lokalizacja hydro. Chyba zrobię coś takiego u siebie :-)


Dziękuję za słowa uznania. Lokalizacja hydro jest objęta moim patentem, ale nisko procentowo się podzielę. ;-)


Wejdzie tam około 10l keramzytu, z czego ok. 4l. przewiduję jako złoże dla bakterii. To w zasadzie tyle co niejednym kubełku, więc mam nadzieję że samodzielnie pociągnie biologię w baniaku.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za słowa uznania. Lokalizacja hydro jest objęta moim patentem, ale nisko procentowo się podzielę. ;-)


Wejdzie tam około 10l keramzytu, z czego ok. 4l. przewiduję jako złoże dla bakterii. To w zasadzie tyle co niejednym kubełku, więc mam nadzieję że samodzielnie pociągnie biologię w baniaku.Zastanawiają mnie różnice wysokości tego szkła. O co tam chodzi? Jak ta woda się przelewa ?

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiają mnie różnice wysokości tego szkła. O co tam chodzi? Jak ta woda się przelewa ?


Już tłumaczę.

Woda zostanie wpompowana małym filtrem w tylni narożnik, opłynie cały zbiornik rynienką i wypłynie też w tym samym rogu (na zdjęciu brakuje kilku drobnych szkiełek, ale ogólny zarys jest).

Jeśli chodzi zaś o różnicę wysokości:

Tylne ściany mają rynienkę wysokości 10 cm, a przednia i dwie boczne 5 cm.

Tył ma być obsadzony roślinami pokroju skrzydłokwiat itp.. Potrzebowałem więc wyższej rynienki aby ustabilizować rośliny, na resztę przewiduję rośliny niskie lub pnące, aby wykorzystywały wodę (a w zasadzie to co w akwa zbędne), a jednocześnie nie utrudniały dostępu do pielęgnacji zbiornika.

Tak to sobie wymyśliłem :D


Mam nadzieję, że te Twoje byłe "podrostki" będą miały tam ciekawy domek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
  • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
  • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
  • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
  • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
  • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
  • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
  • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
  • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.