Jump to content

Nietypowe narożne


west000

Recommended Posts

Witam

Wiem że akwarium narożne i malawi to nie najlepsze połączenie, ale z różnych względów tylko taki baniak może u mnie stanąć.

Pytanie czy da się to zrobić?

Uznaje się że absolutne minimum to standardowe 112l. U pyszczaków najważniejsza jest powierzchnia dna, a mój zbiornik ma niby powierzchnię troszkę większą, ale wysokość słupa wody to tylko 27 cm.

Co sądzicie o tym pomyśle?

post-12672-14695714705127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Czemu takie niskie?

Jeżeli to będzie wysokość akwarium to słabo bo odejmij piach i to że nie zalejesz do pełna...

Jeżeli to tylko "wysokość" wody to brutto pewnie będzie miało z 35cm wysokości co spełnia jakieś tam minimalne wymagania dla małego haremu Saulosi.

Link to comment
Share on other sites

Z powodów wyższych, zbliża się nieuchronnie przesiadka z 270 l. na coś znacznie mniejszego.

Od jakiegoś czasu kiełkuje w mojej głowie pomysł na coś nietypowego.

Narożne paludarium z filtrem hydroponicznym.

Hydroponika funkcjonuje już u mnie od kilku lat, ale nigdy jako samodzielna biologia.

Tutaj chciałbym umieścić ją w "rynience" biegnącej wokół zbiornika, napędzanej jakimś małym filtrem.

Dodatkowo oczywiście filtracja mechaniczna oparta na głowicy 2000l/h.

Niestety, ze względu na wielkość posiadanych szyb, zbiornik który powstał ma zaledwie 27cm słupa wody, po wsypaniu piachu pozostanie 24-25cm czystej wody.

Oczywiście tylko Saulosi, brane są pod uwagę.

Zastanawiam się tylko czy te 20-kilka cm to nie za mało.

post-12672-14695714709019_thumb.jpg

post-12672-14695714710009_thumb.jpg

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ale fajna lokalizacja hydro. Chyba zrobię coś takiego u siebie :-)


Dziękuję za słowa uznania. Lokalizacja hydro jest objęta moim patentem, ale nisko procentowo się podzielę. ;-)


Wejdzie tam około 10l keramzytu, z czego ok. 4l. przewiduję jako złoże dla bakterii. To w zasadzie tyle co niejednym kubełku, więc mam nadzieję że samodzielnie pociągnie biologię w baniaku.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za słowa uznania. Lokalizacja hydro jest objęta moim patentem, ale nisko procentowo się podzielę. ;-)


Wejdzie tam około 10l keramzytu, z czego ok. 4l. przewiduję jako złoże dla bakterii. To w zasadzie tyle co niejednym kubełku, więc mam nadzieję że samodzielnie pociągnie biologię w baniaku.Zastanawiają mnie różnice wysokości tego szkła. O co tam chodzi? Jak ta woda się przelewa ?

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiają mnie różnice wysokości tego szkła. O co tam chodzi? Jak ta woda się przelewa ?


Już tłumaczę.

Woda zostanie wpompowana małym filtrem w tylni narożnik, opłynie cały zbiornik rynienką i wypłynie też w tym samym rogu (na zdjęciu brakuje kilku drobnych szkiełek, ale ogólny zarys jest).

Jeśli chodzi zaś o różnicę wysokości:

Tylne ściany mają rynienkę wysokości 10 cm, a przednia i dwie boczne 5 cm.

Tył ma być obsadzony roślinami pokroju skrzydłokwiat itp.. Potrzebowałem więc wyższej rynienki aby ustabilizować rośliny, na resztę przewiduję rośliny niskie lub pnące, aby wykorzystywały wodę (a w zasadzie to co w akwa zbędne), a jednocześnie nie utrudniały dostępu do pielęgnacji zbiornika.

Tak to sobie wymyśliłem :D


Mam nadzieję, że te Twoje byłe "podrostki" będą miały tam ciekawy domek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.