Skocz do zawartości

zmiana tangi 600 l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
ogólnie zależy mi aby było kolorowo i jak najmniej agresywnie

Krzysiutoja dobrze Ci doradził, żebyś rozważył non-mbunę, zwłaszcza że masz 160cm - co daje już takie możliwości. Ustalenia z dostawcą oraz "męskie decyzje" zawsze można przecież skorygować. Jedyny problem, to ryzyko że żona część rybek mogłaby upiec na święta:D

Opublikowano


Analogią nie hoduje się ryb. Po raz kolejny odpuszczam dalszą rozmowę.



No to także nie powinieneś się wypowiadać ;), bo chyba nie miałeś saulosi z maisonami a układ maison z demasoni to nieuprawniona analogia.


Teraz nie powinieneś tym bardziej odpuszczać tematu bo to Twoje racje przekonały początkującego kolegę i warto abyś to Ty mu dalej doradzał bo to Twój układ a ja nadal nie wierzę w jego powodzenie. Jednak mogę się mylić i maisony mogą być całkiem innym pod względem temperamentu pyszczakiem niż jego bliski kuzyn.


To tylko odmienne zdania. Dyskusja z Tobą jest rzeczowa dajesz kontrargumenty i nie rozumiem dlaczego miałbyś się z czegokolwiek wycofywać.

Opublikowano
Cytat: Zamieszczone przez meszek Zobacz posta Analogią nie hoduje się ryb. Po raz kolejny odpuszczam dalszą rozmowę. No to także nie powinieneś się wypowiadać , bo chyba nie miałeś saulosi z maisonami a układ maison z demasoni to nieuprawniona analogia

I tak Wojtku Twoje musi być na wierzchu:-)

Teraz nie powinieneś tym bardziej odpuszczać tematu bo to Twoje racje przekonały początkującego kolegę i warto abyś to Ty mu dalej doradzał bo to Twój układ a ja nadal nie wierzę w jego powodzenie. Jednak mogę się mylić i maisony mogą być całkiem innym pod względem temperamentu pyszczakiem niż jego bliski kuzyn.

To że kolega wybrał obsadę z moją pomocą to bardzo miło. Można powiedzieć że jestem ojcem chrzestnym

Zawsze służe pomocą i na tyle co wiem to na pewno pomogę. Kolego ma za sobą pierwszy etap. Nie którzy myślą że najtrudniejszym jest dobór obsady. Nie zgadzam się z tym obsadę zawsze można wybrać jaka się podoba.

Jestem zawsze dostępny na Pw a i na forum te z mnie widać, także pomogę pomogę.

A przede wszystkim to pomożemy razem a nie tylko ja. Od tego jest forum.

Hari mamy praktycznie w 90% odmienne zdania, ale na całe szczęście się nie pozabijamy:-)

Opublikowano

No jak moje nie będzie na wierzchu to na wierzchu będzie Twoje :mrgreen:. Tak poważnie to ja na prawdę wierzę w to co pisze podobnie jak Ty i dlatego wkładamy w to tyle serca :).


Wydaje mi się, ze proporcje są wręcz odwrotne ...nie zgadzamy się ze sobą w 10 % a w 90 % zgadzamy tyle, że te niezgadzania są bardziej spektakularne :lol:.


Pomagać oczywiście będziemy obaj a potykać zapewne jeszcze nie raz ... to sens i sól istnienia Forum :). Pozabijać na pewno się nie pozabijamy bo My tak na prawdę walczymy chyba tylko palcami po klawiaturze ( na integracji nie ma więc ryzyka :P ) i obaj do siebie już raczej przywykliśmy jakkolwiek by to nie wyglądało z zewnątrz :mrgreen:.

-- dołączony post:

Krzysiutoja dobrze Ci doradził, żebyś rozważył non-mbunę, zwłaszcza że masz 160cm - co daje już takie możliwości. Ustalenia z dostawcą oraz "męskie decyzje" zawsze można przecież skorygować. Jedyny problem, to ryzyko że żona część rybek mogłaby upiec na święta:D


To rozwiązanie ( z non- Mbuna ) troszkę koliduje z pierwszą częścią wymogów CMYK-a czyli zależy mi aby było kolorowo bo jednak samice są kolorowe inaczej ;), choć świetnie realizowało by ten postulat jak najmniej agresywnie.

Opublikowano
To rozwiązanie ( z non- Mbuna ) troszkę koliduje z pierwszą częścią wymogów CMYK-a czyli zależy mi aby było kolorowo bo jednak samice są kolorowe inaczej , choć świetnie realizowało by ten postulat jak najmniej agresywnie.


Na przykład obsada, do której sam się przymierzam (yellow traktuję jako wyjątek od "non-mbunowości" - jedyną rybę mbuna, która dobrze pasuje do non-mbuna zarówno zachowaniowo jak żywnościowo) [też mam akwa 160cm]:

Placidochromis phenochilus Mdoka white lips 3+3 - stado toniowców intensywnie niebieskich, z bezproblemową wielosamcowością

Sciaenochromis fryeri 1+4 - skalniako-toniowiec z super samcem metalicznie niebieskim

Labidochromis caeruleus 1+3 - skalniak "akcent kolorystyczny żółty"


Jedynymi samicami "kolorowymi inaczej" są samice fryeri. A proponowane tutaj samice obsad mbuna też nie są samymi "pięknościami".

IMHO obsada obłędna kolorystycznie, idealnie dobrana żywieniowo, zagospodarowująca całe akwarium, zróżnicowana zachowaniowo oraz nieagresywna.

Ale to moje zdanie.

Cmyk - zobacz ile możliwości daje Malawi!

Opublikowano

Obsada którą podał tom77 to praktycznie pierwsza lepsza obsada , takich możliwości jest wiele .Nie uważam że to taki wielki mix . Obsady z mbuny które pływają w naszych zbiornikach w warunkach naturalnych nie zawsze występują w tych samych rejonach jeziora i nikt tego mixem nie nazywa . Kolego cmyk do puki nie Masz ryb jesteś wygrany lepiej się 100 razy zastanowić , po takich dyskusjach możemy wszyscy czegoś nowego się nauczyć i dobrze że są podzielone opnie świadczy to tylko o poziomie tego forum .Pozdrawiam

Opublikowano

Wydźwiek Malawi -Mix w moim wydaniu ma inne znaczenie niż worek pełen różnych gatunków ryb bez nazw i nie ma mieć wydźwiekunegatywnego. Od dość długiego czasu propaguje to rozwiązanie zwłaszczw w wiekszych zbiornikach. Mix-em jest dla mnie przemieszanie Mbuny z non-Mbuna a takowe w obsadzie Toma występuje.


Zgadzam sie ze wręcz większość a nie tylko niektóre obsady nie sa dobrane geograficzne. Kiedyś wiele osób się na to siliło ale to jest bardzo trudne i tylko czasami sensowne rozwiązanie. Ryby wykazują jakąś preferencje pokarmową nie bez przyczyny. W danym regionie geograficznym generalnie nad daną górką czy skałką ryby konkurują o pokarm i zazwyczaj jest tak że przykładowo Tropheops chilumba ma inny sposób pozyskiwania karmy niż np. zebra chilumba. Rejon zajmowany przez zebry chilumba nie bezie już zajmowany przez tropheopsa i jeden gatunek zostanie wypchnięty z rejonu zajmowanego przez silniejszą populację. Tak przykładowo było z Pseudotropheus livingstonii, który gdy nie posiada silnego rywala zajmuje stanowiska skalne, zazwyczaj jednak jako ryba relatywnie delikatna i słabsza zostaje spychany nad piaskowe połacie, gdzie nie jest tak bezpiecznie. Musiał przetrwać lub zginąć ... przetrwał przystosowując się do uzyskiwania karmy bezpośrdnio z piasku. Tworząc więc obsady geograficzne musielibyśmy nastawić się na budowanie jej w oparciu o ryby które preferują inną karmę np. specjalistę od pozyskiwania glonów z peryfitonu, peryfitonożerce, rybę wybierajacą bezkręgowce z dna, rybę wybierajacą bezkręgowce z peryfitonu, rybożerce i planktonożerce. Niestety sposób karmienia ryb do jakiego jesteśmy zmuszeni na prawdę uniemozliwi nam takie rozwiazanie. Poza tym musimy zauwżyć, że nawet baniak mój czy Pereza daje bardfzo małą przestrzeń i tak na prawdę jest maleńkim wycinkiem niezbyt duzej skały w samym jeziorze.

Opublikowano

tak jak pisałem jestem juz zdecydowany na obsadę mysle jedynie nad wyeliminowaniem ktoregoś gatunku pomijając saulosi poniewaz wydaje mi sie że bedzie tego za dużo przynajmniej jak wszystko urośnie i bedzie mialo młode. Licze kolory żółte i niebiesko-granatowe aby zbytnio któryś nie przeważył. Na początek zredukowałem początkowe stado saulosi z 20 na 15 sztuk. Zastanawiam sie nad red red czy zostawić. Zobaczyłem kilkanaście filmów z podobną obsadą i bardzo mi sie podobał układ który wybrałem. Obecnie zastanawiam sie nad zmianą aranżacji zbiornika, włozyc z 2 kamienie które stoją w ogrodzie każdy z 20 kg i obsypac delikatnie otoczakami które zajmują miejsce w obecnym zbiorniku.


15 szt P saulosi

8 szt acei ngara

8 szt M maingano

10 szt M maison Reef (taka ilośc ze wzgledu na cene ktora drastycznie spada przy 10 sztukach)

8 szt Pseudotropheus sp. elongatus spot

8 -10 red red

Opublikowano

Kolego chyba troszke zaszalałeś z tą obsadą. Sześć gatunków w 160cm to stanowczo za dużo i to w takich ilościach. To nie tanga to Malawi. Dokładając red-reda, dokładasz kolejną dużą rybę. P sp elongatus neon nie pokaże swojego piękna w tej obsadzie. Będzie cały czas zdominowany znam to z autopsji.

Proszę Cię zacznij od 4 gatunków a później zobaczysz czy coś można dołożyć. Zapoznasz się z biotopem Malawi zaobserwujesz co nie co i sam wyciągniesz wnioski.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.