Jump to content

Porządny filtr zewnetrzny... i nie tylko

KrzysiMisi
 Share

Recommended Posts

KrzysiMisi

Witam,

Planuje w najbliższej przyszłości lub trochę dalszej, stworzyć własny kawałek raju. Wszystko staram się dobrać jak najlepiej i dokładniej. Planuje wszystko od podstaw i mam problem z filtrem zewnętrznym. I chciałbym żebyście mi doradzili. Wybrałem kilka filtrów:

- Tetra Tec EX 1200

- JBL Cristal Profi 500

- Hagen Fluval 405l

- Aquael Unimax Professional FZKN 500

i ewentualnie Eheim Professional 2228 - chociaż ten ostatni jest sporo droższy od pozostałych.

Ja osobiście skłaniałbym się ku JBL, nie wiem czemu ale jakoś najbardziej mnie do siebie przekonuje. A wy co o tym sądzicie?

A tak przy okazji zapytam się o jakąś pomoc dla zewnętrznego. Myślałem nad Fluval'em 4+, chociaż ciekawie wygląda też Unifilter 1000 UV Aquael. Chociaż do tej lampy UV podchodzę sceptycznie. Miał ktoś z tym styczność? Chciałbym wiedzieć czy jest sens kupować taki "wynalazek" czy lepiej kupić sprawdzonego Fluval'a?

Każda opinia ( z uzasadnieniem) mile widziana.

czester_

Po pierwsze powiedz o jakim akwarium myślisz. Bo do tego dopiero można dobrać odpowiedną filtracje choć większa wcale nie zaszkodzi.

KrzysiMisi

A właśnie tak się przejąłem filtrami, że zapomniałem o zbiorniku, 375l 150x50x50 :)

Praktycznie z w/w to bym się skupił na Tetrze i JBLu oba maja praktycznie identyczne parametry i podobna cene oraz cieszą się dobrą opiną. Eheima to bym odpuścił ze względu na cene a Aquaela bo jakoś mu nie ufam. Fluvali sam uzywam ale w porównaniu z Tetrą i JBLem są jednak drozsze i maja mniejszą pojemność i dlatego fluvala bym postawił obecnie dopiero na 3 miejscu.

O Aquaelu UV było tutaj

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=507

Fluvale może i są niezłe ale nie są idealne bo aby dobrze filtrowały to potrzebują tuningu co było opisywane:

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=626

i tu

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=965

Naprawdę warto zanim się zada pytanie użyć funkcji szukaj na forum znalezienie tych linków zajeło mi z dwie minuty.

Podsumowując to mimo pewnych wad opisanych w innych watkach to ja bym się zdecydował na Weipro TC 1500 lub większy ale 1500 bedzie w miarę optymalny przy większym być może będzie trzeba go tłumić

KrzysiMisi

Prawdopodobnie zdecyduje się na Weipro 1500 :)

A może ktoś jeszcze się wypowie na temat kubełków?

Jeszcze niedawno miałem ten sam problem.

Te same filtry brałem pod uwagę.

Forumowicze pomogli mi w wyborze i zakupiłem JBL 500.

Tu jest pogawędka jak go dobrze wypełnić:

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=1262

Jestem bardzo zadowolony.Jednym z priorytetów była też cicha praca bo akwa stoi przy łóżku.

Powiem obiektywnie, że jeden z forumowiczów też zakupił ten filtr ale głośno mu chodził. Pisał, że oddaje do reklamacji ale jak się jego przygoda skończyła to nie wiem. Tego już nie napisał.

Oby to był odosobniony przypadek.

KrzysiMisi

Skoro jesteśmy już przy kubałkach to co najlepiej do niego włożyć? I jakiej firmy? Dodam że prawdopodobnie pomagał będzie weipro 1500.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• pulpet
      No, robią robotę te ich żyrandole 👍
    • Bastian
      Bardzo fajny i przyjemny rybon dla oka, polecam 👍 Otopharynx Lithobates Sulphur Head Zimbabwe Rock
    • Bastian
      Od dwóch takich co zmienili moje spojrzenie na światło w akwarium 😉👍
    • Kuba1771
      Cześć. Czy ktoś z Was kupował kiedyś ryby w sklepie Świat Akwarysty w Sosnowcu na Będzińskiej 35. Polecacie, nie polecacie. Byłbym wdzięczny za opinie. Pozdrawiam.  
    • triamond
      1.  144 l/h/W czyli 6500l/h przy 45 W. 2. Pomiar przy 30% mocy powtarzany 2 razy z wiaderkiem w wannie i potem w akwarium raz z naczyniem i potem przepływomierzem pływakowym. Nie chciało inaczej wyjść Wcześniej testował te pompy @deccorativo -np.  dcp 3000 dawało 3000l/h przy 11.2 W (ja mam rurkę 50 cm + 3 łuki; tutaj dłuższa rura... większe opory). 3. Filtry mają w większości pompy na prąd zmienny. Tanie i bez elektroniki; duży zysk producenta (wyjątki to np. Aquael Hypermax, HW5000). Wirnik musi być symetryczny. Opory na wężach, czasami karbowanych, złączkach, mediach itd. Lepsze są obiegówki (stałoprądowe np. w narurowcach), ale mają działać przy większych oporach.  Stałoprądowe to nie tylko bezpieczeństwo, ale właśnie wydajność i sterowalność. Wypierają stare AC z klimatyzatorów, rekuperatorów, obiegówek itd. Czas na akwarystykę. U mnie bardzo małe opory (K1 w  takiej ilości, że nigdy nie zarośnie), spływ przez grzebień, krótka rura wylotowa i śmiga:) Polecam!
    • piotriola
      Witaj, odezwałem się gdyż przepływ około 4000 L przy mocy 14 W jest raczej nierealny.  Większość filtrów które mają powyżej 3000 L musi   posiadać moc 40-50 W. Podobnie filtry 20 W będą miały około 1500 L.  Gdy użyjemy pompy mniejszej mocy o podobnym przepływie, przy lekkim zabrudzeniu wsadów filtracyjnych od razu zaobserwujemy spadek przepływu. Przy pompie 50 W mimo zabrudzenia przepływ będzie podobny. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, pompa ma wydajność 4000L przy 30% a  wydajność 144L to 100 % wydajności ? Dla mnie to trochę niezrozumiałe.  Podobnie jest z pompami o której napisałeś. Większość pomp to pompy na prąd zmienny, pompy na prąd stały używane w akwarystyce to względy bezpieczeństwa a nie ich osiągi. darianus  urządzenie które opisałeś służy do napowietrzania stawów, przyznam że mocno mnie zdziwiłeś.👍
    • Rik
      Dwie osoby jeszcze powiedziały że to Aulonokara. Powiedzmy w takim razie że tak jest. Jak powinienem to ustawić? W sensie ile w samców celować tych Yellow i Aulonokar? Ile samiczek? Brać raczej małe czy duże? Czy różne Aulonokary mogą żyć ze sobą czy musi być konkretnie ta sama?
    • Tom74
      Zgadzam się z kolegą. W 100 cm długości będzie kolorowo ... do pierwszego tarła.  
    • Ziemiojad
      Proszę o aktualizację. 
    • Tom74
      Położyłbym płaskie kamienie  na dno. Kamień pionowo z prawej strony i kilka mniejszych przed tymi co są w akwarium.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.