Skocz do zawartości

Placidochromis phenochilus (Mdoka) i P. sp."Phenochilus Gissel", opis i spostrzeżenia


tom77

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, JemioloSeba napisał:

Tak. Te małe to samice i mają owalne płetwy (przynajmniej na razie). Jest to jak dotąd jedyna ryba, która nie podeszła do tarła. Po zmianie akwarium na większe po raz pierwszy zaobserwowałem zaloty samca ale do niczego więcej nie doszło. Widocznie samice potrzebują dużo czasu.

Z tego co pamiętam, chyba @tom77 wspomniał, że tylko 5 osobą z froum lub znajomym udało się zaobserwować tarło, więc widać, że ejst bardzo cięzko o to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Merlot napisał:

Z tego co pamiętam, chyba @tom77 wspomniał, że tylko 5 osobą z froum lub znajomym udało się zaobserwować tarło, więc widać, że ejst bardzo cięzko o to

Raczej to problem zbyt małych akwariów dla tych ryb. 150 cm to dla nich zdecydowanie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od ostatniego wpisu mineło, kilka tygodni a widzę, że Mdoka jest coraz chętniej wybierana do obsady :)

Przez te kilka tygodni, zaobserwowałem pewną ciekawostkę.

Dwie najmniejsze ryby czyli samice Mdoki codziennie ostro rywalizują, a właściwie walka face to face, jest standardowym dziennym rytuałem. Samce kompletnie w tych potyczkach nie biorą udziału, jedynie trzecia samica czasami, rozgania dwie mniejsze kompanki. choć nie zawsze jej się to udaje.

Niestety co do wzrostu samic Mdoki, rosną one niesamowicie wolno, praktycznie cały czas utrzymują swoją wielkość, i już w tym momencie największy samiec jest praktycznie dwukrotnie większy, jak nie i trzykrotnie

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 6 sztuk Gisselek, są już ze mną prawie miesiąc. 
Tutaj nie wiem jak je rozróżnić, 5 jest mocno wybariownych a jedna jest biała z wybariownym podgardlem.. Czyli co, mam odwrócony harem? :D Sugerująć się tą stroną https://www.ciklid.org/artregister/art.php?ID=2524 i jeżeli dobrze rozumiem  Hane to facet a Hona to kobieta? 
Ryby raczej spokojne ale nie trzymają się jakoś w stadzie, każda pływa swoim "życiem" ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, niedzielek napisał:

Posiadam 6 sztuk Gisselek, są już ze mną prawie miesiąc. 
Tutaj nie wiem jak je rozróżnić, 5 jest mocno wybariownych a jedna jest biała z wybariownym podgardlem.. Czyli co, mam odwrócony harem? :D Sugerująć się tą stroną https://www.ciklid.org/artregister/art.php?ID=2524 i jeżeli dobrze rozumiem  Hane to facet a Hona to kobieta? 
Ryby raczej spokojne ale nie trzymają się jakoś w stadzie, każda pływa swoim "życiem" ;) 

Na to wychodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, niedzielek napisał:

No to mam mały problem :D 

Powiedziałbym nawet spory problem szczególnie dla samicy :)

Może ktoś ma Gisselki i chciały oddać/odsprzedać/zamienić. Nie wiem jak u nich z "zalotami", ale mimo wszytsko ze 4 samice przydałoby się dokupić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No automatic alt text available.

No automatic alt text available.

Tak myslalem, ze wrzuce te WC giselki dostepne w u jednego ze sprzedawcow w Anglii wszystkim milosnikom gatunku i tym, ktorzy nie sa przekonani o ich pieknie z fotek :) . Ryby byly sfotografowane w czasie kwarantanny, tydzien po przylocie z Malawi, takze na drugim fotce widac male slady podrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię mały OT, ale jako posiadacz Placidochromis sp. "Phenochilus Tanzania" mógłbym się podpisać pod wieloma Waszymi spostrzeżeniami, którymi się dzielicie w tym wątku. 

Odnośnie tarła - do tej pory 3 z 5 samic przystąpiły do tarła, z tym, że żadnej samicy się nie udało donosić (w dwóch przypadkach samice "zgubiły" ikrę po około tygodniowej inkubacji, a w jednym przypadku pozostałe ryby w akwarium na tyle skutecznie przeszkadzały podczas tarła i wyżerały ikrę z podłoża tuż po jej złożeniu przez samicę, tak że samica nie miała możliwości rozpoczęcia inkubacji). Ryby mam półtoraroczne, ale tak jak to zostało napisane powyżej uważam, że głównym czynnikiem skutecznie ograniczającym możliwość odbycia tarła są warunki lokalowe tzn. za mało miejsca w akwarium, co uniemożliwia tarło. Samce tego gatunku nie są natomiast na tyle energiczne, żeby na czas tarła niedopuścić innych osobników pływających w akwarium do tarliska.

Edytowane przez Post_Mortem
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.