Skocz do zawartości

Placidochromis phenochilus (Mdoka) i P. sp."Phenochilus Gissel", opis i spostrzeżenia


tom77

Rekomendowane odpowiedzi

Ankieta Mdokomaniaków


Podziękowania dla Koleżanki i Kolegów, którzy wzięli udział w anonimowej (w zakresie treści) ankiecie i de facto są jej współautorami: toffik9999, Cyrrus07, g.pajak, jafers, JEFFIK, Jemioloseba, Krzysiek_ci, krzysiutoja, Marcin, mathias, mrowa77, nabe, pozner, Rafał77, RAI3, rayan88, robertj1, ryba1, tomek-o26. Dwie osoby wypełniły ankietę „symbolicznie”, wszyscy pozostali w całości (lub prawie w całości), a większość z uzupełnieniami i upewnieniami. Dwudziesty był tom77.

Intencją było zebranie jak największej ilości informacji, w celu uchwycenia statystycznych zależności między zachowaniem tych ryb, a warunkami w jakich żyją.

Dokładne brzmienie pytań załączam na końcu postu. Dla wymogów statystycznych część odpowiedzi wymagała uściślenia dla zachowania intencji głosującego.

Wydaje mi się, że udało się uchwycić kilka ciekawych zależności.


1/ Wielkość największego samca w funkcji wielkości akwarium

(w wieku od 1 roku 8 m-cy do ponad 3 lat)

------------- 13,3cm - w akwariach mniejszych niż 150cm (przez cały czas lub dłuższy okres)

-------------- 14cm - w akwariach od 150cm do 170cm (bez epizodów w mniejszych zbiornikach)

---------------- 16cm - w akwariach 180cm i większych (bez epizodów w mniejszych zbiornikach)

------------------- 19cm - rekordzista w akwa 300cm w wieku 6 lat.



2/ Agresja wewnątrzgatunkowa dorosłych Mdok w funkcji wielkości stada i wielkości akwarium

w skali od 1 (sielanka) do 10 (możliwe zejścia śmiertelne) - uściślenie skali na końcu posta w załączniku nr 11 pytanie nr 7

(w wieku od 1 roku 8 m-cy do ponad 3 lat)

u rybek dorosłych - stopień agresji uzależniony jest głównie od wielkość stadka, na drugim miejscu od wielkość zbiornika.

jedynie w zbiornikach dwóch uczestników ankiety wystąpiły "zejścia pobiciowe" (po 1szt)

-- 2,33 - stada 8-15szt w akwa 180cm i większych

---- 4 - stada 8-15szt w akwa od 150cm do 170cm

----- 5,1 - stadka 5-7szt w akwa 180cm i większych

------ 6 - stadka 5-7szt w akwa od 150cm do 170cm

------- 7,5 - stadka 5-7szt w akwa mniejszych niż 150cm



3/ Stadność dorosłych Mdok w funkcji wielkości stada i wielkości akwarium

w skali od 1 (zerowa) do 10 (lubią być przynajmniej czasami w gromadce) - uściślenie skali na końcu posta w załączniku nr 11 pytanie nr 8

(w wieku od 1 roku 8 m-cy do ponad 3 lat)

u rybek dorosłych - quasistadność uzależniona jest głównie od wielkość stadka, na drugim miejscu od wielkość zbiornika.

------- 7 - stada 8-15szt w akwa 180cm i większych

----- 5 - stada 8-15szt w akwa od 150cm do 170cm

---- 3,8 - stadka 5-7szt w akwa 180cm i większych

--- 3 - stadka 5-7szt w akwa od 150cm do 170cm

--- 3 - stadka 5-7szt w akwa mniejszych niż 150cm



4/ Agresja wewnątrzgatunkowa młodych Mdok w funkcji wielkości stada i wielkości akwarium

w skali od 1 (sielanka) do 10 (możliwe zejścia śmiertelne) - uściślenie skali na końcu posta w załączniku nr 11 pytanie nr 7

(w wieku do 1 roku 2 m-cy)

u rybek młodych - wielkość stadka nie miała większego znaczenia, liczyła się głównie wielkość zbiornika

- 1,5 - w akwa 180cm i większych

-- 2,5 - w akwa od 150cm do 170cm



5/ Stadność młodych Mdok w funkcji wielkości stada i wielkości akwarium

w skali od 1 (zerowa) do 10 (lubią być przynajmniej czasami w gromadce) - uściślenie skali na końcu posta w załączniku nr 11 pytanie nr 8

(w wieku do 1 roku 2 m-cy)

u rybek młodych - wielkość stadka nie miała większego znaczenia, liczyła się głównie wielkość zbiornika

-------- 8,1 - w akwa 180cm i większych

------ 5,8 - w akwa od 150cm do 170cm



6/ W jakiej wielkości akwariach pływały Mdoki:

Tomowi77 wydaje się, że minimalny zbiornik to 150cm, ale dla jednego z Kolegów 200cm to za mało

- 1 - akwarium większe niż 200cm

-------- 8 - akwariów od 180cm do 200cm

-------- 8 - akwariów od 150cm do 170cm

--- 3 - akwaria mniejsze niż 150cm



7/ Agresja wewnątrzgatunkowa Mdok w funkcji wieku (łącznie dla różnych litraży i liczebności stad)

w skali od 1 (sielanka) do 10 (możliwe zejścia śmiertelne) - uściślenie skali na końcu posta w załączniku nr 11 pytanie nr 7

Rozpatrując szczegółowe wyniki widać, jak poziom agresji rośnie mniej więcej liniowo do wieku 1,5roku-2lata, a później jest stały (może nawet lekko maleje).

-- 1,9 - w wieku do 1 roku 2 m-cy

---- 4,5 - w wieku od 1 roku 8 m-cy do ponad 3 lat



8/ Stadność Mdok w funkcji wieku (łącznie dla różnych litraży i liczebności stad)

w skali od 1 (zerowa) do 10 (lubią być przynajmniej czasami w gromadce) - uściślenie skali na końcu posta w załączniku nr 11 pytanie nr 8

Rozpatrując szczegółowe wyniki widać, jak quasistadność maleje liniowo do wieku 1,5roku-2lata, a później jest stała.

------- 6,8 - w wieku do 1 roku 2 m-cy

---- 4,4 - w wieku od 1 roku 8 m-cy do ponad 3 lat



9/ Rozmnażanie

Tutaj niespodzianka: Na 20 akwariów, tylko w 3 odbyły się tarła - Mdoki upodobały sobie zbiorniki: 180cm, 200cm i większy. Do pierwszego tarła doszło: w wieku 1,5 roku, w wieku ponad 1,5 roku; trzeci kolega nie określił wieku ryb.



10/ Odżywianie

Tutaj w pewnym sensie zawód: Mimo zadania 4 różnych pytań tylko na ten temat - nie byłem w stanie wyśledzić żadnego związku z czymkolwiek. Byłem przekonany, że ilość opadającej na dno karmy ma wpływ na agresję. Obejrzę jeszcze wyniki na wszystkie sposoby, ale na razie nie znalazłem żadnych powiązań.




11/ Pytania na które odpowiadali uczestnicy ankiety:

1/ wielkość akwarium: długość x szerokość x wysokość .

2/ liczba Mdok.

3/ forma przeważającego pokarmu: a/ płatki, b/ granulki, c/ różnie

4/ rodzaj przeważającego pokarmu: a/ pływający i wolnoopadający, b/ szybkoopadający, c/ pośredni

5/ intensywność karmienia: a/duża, b/raczej duża, c/ średnia, d/ raczej mała, e/ mała

6/ przy karmieniu, na dno najczęściej spada: a/ nic b/ trochę c/ sporo d/ wszystko, bo karmię przy dnie

7/ Jak ocenił byś poziom agresji wewnątrzgatunkowej między Mdokami w swoim akwarium, w skali od 1 do 10, przyjmując za 1 – sielankę z momentami spięć bez postrzępionych płetw, za 9 bardzo poharatane płetwy ze zdarzającymi się zgonami pobiciowymi, a za 10 – niemożliwą wielosamcowość (pewne zgony konkurentów): a/ u ryb poniżej 1 roku, b/ w wieku 1-2 lata, c/ u ryb starszych niż 2 lata

Uwaga: jeśli masz/miałeś tylko młode rybki, to udziel tylko odpowiedzi na pytanie 7a.

8/ Jak ocenił byś poziom quasi stadności Mdok w swoim akwarium w skali od 1 do 10,

przyjmując za 1 - stan widoczny na załączonym filmie poznera (czyli zerowa stadność)

500l. non mbuna - YouTube


, a za 10 stan, w którym nie jest rzadkością sytuacja widoczna na zdjęciu poznera

1_KCR_0110.JPG

: a/ u ryb poniżej 1 roku, b/ w wieku 1-2 lata, c/ u ryb starszych niż 2 lata

Uwaga: jeśli masz/miałeś tylko młode rybki, to udziel tylko odpowiedzi na pytanie 7a.

9/ W jakim towarzystwie pływały/pływają Mdoki?, np.:

a/ ryba X – …. sztuk – niżej/ równo/wyżej w hierarchii od Mdok, miejsce w hierarchii skutkuje agresją/ słabą agresją/brakiem agresji, stale/tylko w czasie tarła, ryba X jest mniejsza/równa/większa od Mdok, czy połączenie tych rybek z Mdokami się sprawdza?

b/ ryba Y –…. sztuk – niżej/ równo/wyżej w hierarchii od Mdok, miejsce w hierarchii skutkuje agresją/ słabą agresją/brakiem agresji, stale/tylko w czasie tarła, ryba Y jest mniejsza/równa/większa od Mdok. , czy połączenie tych rybek z Mdokami się sprawdza?

c/ ryba Z – …. sztuk – niżej/ równo/wyżej w hierarchii od Mdok, miejsce w hierarchii skutkuje agresją/ słabą agresją/brakiem agresji, stale/tylko w czasie tarła, ryba Z jest mniejsza/równa/większa od Mdok, czy połączenie tych rybek z Mdokami się sprawdza?

10/ Podchodzenie Mdok do tarła częste/średnioczęste/rzadkie/nigdy nie widziałem. Jeśli tak to od mniej więcej jakiego wieku i czy podczas tarła sytuacja w zbiorniku zmieniła się niewiele/znacząco/diametralnie (może 2 słowa komentarza).

11/ Jak długo je miałeś? Np.: od wielkości handlowej ok. 4cm, przez 1 rok i 5 miesięcy

12/ Jaką wielkość osiągnęły ryby?

uwaga: w razie potrzeby, odpowiedzi na wszystkie pytania można podzielić na okresy np. A(do ukończenia przez Mdoki 1 roku), B (później); albo wg klucza okres A (przed tarłami), okres B (później).


Jeszcze raz gorąco dziękuję Mdokomaniakom, którzy tak licznie i tak wyczerpująco odpowiedzieli na ankietę:D

  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem Mdoki (10szt, 3-4cm). Wczoraj "ekipa" pływała razem, dziś już widzę, iż największy samiec pływa sam po całym akwarium, pozostałe pyśki potworzyły grupki 4 i 5 sztukowe. Mniejsze Mdoki próbuj nadążyć za "dużym" samcem samotnikim ale nie dają na razie rady :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy już ktoś wspominał o tym, i też nie wiem czy w 100% jest to trafne spostrzeżenie, jednak zauważyłem u swojego większego (5cm) samca w mocniejszym świetle na ciele czarne kropki, u mniejszych (3cm) kolejne 2szt mają również takie czarne kropki, pozostała 7 szt, takowych nie ma. Być może jest to oznaka jak u tak małych gatunków, przy mocniejszym świetle próbować rozróżnić samca od samic. Oczywiście podkreślam to tylko i wyłącznie moje gdybanie i spostrzeżenie, aczkolwiek może i jednak będzie trafne w przyszłości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropki na ciele u ryb z grupy non mbuna są dość częstym widokiem. Jaka jest ich geneza i czy czemuś służą, trudno powiedzieć. Domyślam się, że jest to pozostałość po wspólnym przodku. Nie wiązałbym tego z płcią, gdyż mają je samice i samce. Często u dorosłych samców one zanikają, ale w pewnych sytuacjach stają się widoczne. U swoich mdok też czasami je widziałem. Myślę, że masz za małe ryby, żeby móc określić ich płeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropki na ciele u ryb z grupy non mbuna są dość częstym widokiem. Jaka jest ich geneza i czy czemuś służą, trudno powiedzieć. Domyślam się, że jest to pozostałość po wspólnym przodku. Nie wiązałbym tego z płcią, gdyż mają je samice i samce. Często u dorosłych samców one zanikają, ale w pewnych sytuacjach stają się widoczne. U swoich mdok też czasami je widziałem. Myślę, że masz za małe ryby, żeby móc określić ich płeć.


Po kropkach Copadichromis jacksoni wybiera samice, z tym że muszą mieć dwie plamy. Samiec ignoruje samice jedno lub trój plamiaste. Pisał o tym Konings gdy obserwował te ryby w rejonie Likomy. W akwarium pewnie trudno będzie coś takiego zaobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc można stwierdzić, że Mdoki (być może, jak reszta placidochromisów -tego nie wiem) rośnie wolniej w porównaniu do mbuna i późno zaczyna się rozmnażać. W związku z tym posiadacze tych ryb muszą się uzbroić w cierpliwość :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.