Jump to content

Zbiornik 300l - prośba o poradę

michal0920

Recommended Posts

Witam,

To moja pierwsza aktywność na forum (do tej pory tylko czytałem), więc zacznę od przywitania wszystkich serdecznie, mam na imię Michał, przygodę z akwarystyką zacząłem jakieś dwa lata temu. W tej chwili mam dwa małe zbiorniczki w domu: 30l krewetkarium z red cherry oraz z bojownikiem i drugie 60l (60x30x30) w którym jest para pielęgniczek ramireza oraz jakies drobiazgi :)

Jak zapewne kazdego akwarystę od jakiegioś czasu prześladuje mnie chęć postawienia czegoś większego, po przekonaniu żony, wybór padł na stworzenie biotopu malawi w zbiorniku 300l 120x50x50 (to max co udało się wynegocjować).

Po przeczytaniu kilkunastu wątków z różnych źródeł nt. pękających zbiorników czy też ich wzmocnień, mam już spory mętlik w głowie i nie wiem na jaką firmę się zdecydować.

Bardzo Was proszę o poradę co wybrać żeby spać spokojnie ? Aquaboro ? Diversa ? czy jeszcze coś innego ? a może ma ktoś sprawdzoną firmę w Warszawie lub okolicach ?

I jeszcze pytanie - czy jest sens do tak dużego zbiornika kupować pokrywę z ABS ? czy lepiej od razu zainwestować w ALU ? chodzi głównie o to czy tak duży plastik z czasem się nie powygina ?

Za wszelkie sugestie będę zobowiązany.

Miło powitać Kolegę, który podjął jedyną słuszną decyzję jeśli chodzi o biotop ;-)

A tak na poważnie, gdy będziesz kupował akwarium zwróć uwagę na długość wzmocnień wzdłużnych. Kwestia wyboru konkretnego producenta to moim zdaniem rzecz wtórna.

Ja w swojej 300-tce zażyczyłem sobie wklejenie dodatkowego wzmocnienia poprzecznego. Pewnie wiele osób napisze, że przy takim litrażu było to zbędne, ale w aspekcie psychologicznym śpię spokojniej ;-)

Wybór pokrywy to w zasadzie kwestia zasobności portfela. Pokrywy aluminiowe to wiadomo wyższa półka i są zdecydowanie bardziej funkcjonalne (z reguły są uchylne przez co wygodniejsze w eksploatacji). Ale standardowe pokrywy ABS spokojnie wytrzymają więc nie martw się, że coś Ci się powygina. Ja dotychczas w swoich zbiornikach korzystałem z takich właśnie pokryw i nie zaobserwowałem, żeby coś niepokojącego się z nimi działo).

Zawsze można się jeszcze zastanowić nad opcją bez pokrywy (np. z lampą HQI).

To tak pokrótce. A tak w ogóle to zachęcamy do wypowiadania się w działach tematycznych :-)

Witaj ! ;) Jeśli chodzi o same akwa to ja mam wormaka mam 102 i 74 l już od długiego czasu i nie narzekam. Nic się z nimi nie dzieje a broń Boże nie pękają ( może o samoróbkach czytałeś ) .Jeśli chodzi o to na czym będzie stać to patrz na półki dedykowane pod dany litraż w necie jest tego multum, tak samo jak i osprzętu.Też jestem na etapie stawiania zbiornika 300l. Mam szafkę od 240 , ale za pomocą Sir_Yaro będę miał ją tak przerobioną że postawie na tym 300l. Na forum jest program do pokrywy , w którym podajesz wymiary akwa i Ci wyskakuje potrzebne elementy. Jeśli lubisz majsterkować to polecam ;)

[102] Malawi

No jeżeli chodzi o baniaki Wromaka to takie małe jak u ciebie Guban88ok3m to nie pękają, ale poczytaj o baniakach 240l i 300l to się mocno zdziwisz ile już pękło. Powodem ich były właśnie źle wklejone wzmocnienia wzdłużne, a dokładnie są te wzmocnienia najzwyczajniej za krótkie.

Do kolegi miachl0902 - kupując baniak zwróć uwagę jakiej są długości wzmocnienia wzdłużne. Powinny być zamontowane jakieś około 5cm od ściany bocznej, a nie tak jak u Wromaka kilkanaście centymetrów.

Dziękuję koledzy za rady, poczytałem jeszcze trochę i natrafiłem na allegro na aukcje Przemka Wieczorka :D już napisałem do niego prośbę o wycenę. Powiem Wam szczerze, że zapewne z transportem zapłacę trochę więcej, ale będę spać spokojnie.

Zrodziło mi się jeszcze jedno pytanie - czy jest sens robić przednią szybę z OptiWhite ? czy raczej przy tego typu zbiorniku nie będzie większego efektu ?

Szafkę wybrałem od tej firmy, wydaje się w miarę wytrzymała i estetyczna:

SZAFKA AKWARIOWA / POD AKWARIUM PROSTA 120x50x70 (3461297399) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img19.allegroimg.pl/photos/400x300/34/61/29/73/3461297399@@AMEPARAM@@19@@AMEPARAM@@34/61/29/73@@AMEPARAM@@3461297399

czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia z tą firmą ?

No jeżeli chodzi o baniaki Wromaka to takie małe jak u ciebie Guban88ok3m to nie pękają, ale poczytaj o baniakach 240l i 300l to się mocno zdziwisz ile już pękło. Powodem ich były właśnie źle wklejone wzmocnienia wzdłużne, a dokładnie są te wzmocnienia najzwyczajniej za krótkie.

Do kolegi miachl0902 - kupując baniak zwróć uwagę jakiej są długości wzmocnienia wzdłużne. Powinny być zamontowane jakieś około 5cm od ściany bocznej, a nie tak jak u Wromaka kilkanaście centymetrów.

tego typu ?

AKWARIUM PROSTE 300L _ 120x50x50 _ 8mm _ WROCŁAW (3488152292) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/34/88/15/22/3488152292@@AMEPARAM@@20@@AMEPARAM@@34/88/15/22@@AMEPARAM@@3488152292

[102] Malawi