Skocz do zawartości

240l pierwszy raz - kilka pytan przed startem


WoojeK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,


akwa jeszcze nie wystartowało, ale chciałbym sie z Wami podzielić informacjami na temat obecnego stanu i chciałbym też prosić od odpowiedź na pytanie związane z napowietrzaniem.


Tak obecnie wygląda:


akwa.jpg


Akwa: 120x40x50 szyba 12mm

Pod akwa: mata JBL aqapad

Szafka: stabilna konstrukcja na zamówienie (musiała pasować do reszty mebli), 4 punkty podparcia

Ogrzewanie: Eheim Jager 150W

Filtracja biologiczna: Eheim 2228 (na początek z prefiltrem, później pewno go usunę)

Filtracja mechaniczna: Aquael turbo 2000 (bez wkładów ceramicznych, przeniosłem je do biologa i została sama gąbka)

Oświetlenie nocne: LED RGB, długośc listwy 90 cm (zwykle będzie świecił pewno niebieski)

Oświetlenie dzienne: 2x39W, na przód JBL SOLAR ULTRA COLOR T5, na tył JBL MARIN BLUE T5

Podłoże: 40kg żwiru koralowego 0.8-1.2mm

Kamienie: Serpentynit 40kg

Tło: czarna folia (miał być łupek, ale z niego zdecydowałem ostatecznie)

Rośliny: jeszcze nie wiem, ale zastanawiam się nad tym, chodzi mi o uzyskanie ładnego wyglądu, zielony bardzo fajnie kontrastuje z czarnym tłem i kamieniami.

Napowietrzanie: JBL ProSilent a300

Ubezpieczenie: zakupiony pakiet ubezpieczenia przed zalaniem sąsiada i siebie:)


Niestety nie mam jeszcze pokrywy, bo musiała zostać poprawiona w fabryce i z tego też powodu kilka dni muszę poczekać z zalaniem akwa, bo potrzebny będzie dostęp od tyłu (będą listwy boczne zastaniajace kable i węże), ot takie ćwiczenie dla cierpliwości.


Obsada: ostatecznie jeszcze nie zdecydowałem, wiem jednak, że chcę mieć 3 gatunki ryb, najprawdopodobniej na start kupię 10 x Pseudotropheus saulosi , 10 x Pseudotropheus alei +10 innych rybek, na które jeszcze nie mam pomysłu. Docelowo w akwa powinno zostać około 20…24 rybki.


Mam nadzieję, że nie popełniłem żadnych istotnych błędów, jeśli coś powinienem skorygować, to proszę dajcie znać, mam jeszcze czas by to poprawić, do zarybienia jeszcze około miesiąca czasu. Chętnie też poznam Waszą opinię na temat obsady i pomysłu na 3 gatunek.


Od akwa oczekuję przede wszystkim tego, że będzie cieszyć oko, nie będzie w nim nadmiernej agresji i nie będzie sprawiać problemów.


Mam też do Was istotne pytanie. Całość sprzętu starałem się dobierać w taki sposób, by było cicho. Z tego też powodu do napowietrzania kupiłem oddzielny napowietrzacz zamiast korzystać z opcji napowietrzania przez filtr wewnętrzny. Mając niezależny napowietrzacz, można go wyłączyć bez wyłączania filtra. Pytanie: czy w moim akwa z pyszczakami mogę sobie pozwolić na to, by napowietrzanie było wyłączone w godzinach nocnych np. pomiędzy 22:00 o 07:00 rano?


Z góry wielkie dzięki za Wasze odpowiedzi/opinie i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa prefiltr w biologu jest wskazany ponieważ bardzo szybko będzie Ci się zapychała ceramika. A nie wskazane jest częste wkładanie ,,łapek" do filtra bilogicznego.

Druga sprawa pseudotropheus acei odpada do twojego akwarium. Powód - jest zdecydowanie za duże samiec potrafi dorastać do 17cm, resztę sobie dopisz. Docelowa ilość ryb w 240l powinna być nie większa jak 16szt ogólnie.

Jeżeli chodzi o napowietrzanie to w malawce może go nie być wogóle pod warunkiem, że wyloty filtrów poruszają taflą wody( wtedy dochodzi do natleniania wody w akwarium). Więc wyłączanie napowietrzania w nocy w niczym nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan76,


wielkie dzięki za odpowiedź. Odnośnie napowietrzania to cieszę się, że mogę to tak rozwiązać.


Co do obsady, to przyznam szczerze, że przeczytałem setki różnych forów i mam już mętlik w głowie. Znam już serie tzw. dobrych obsad, ale nie wiem jak ostatecznie zaplanować.


Trochę mnie tylko zaskoczyłeś tymi 17cm dla Pseudotropheus saulosi. Na wikipedii właśnie sie doczytałem, że dorasta do 8 cm a nie 17cm, ludzie takie ryby trzymają w znacznie mniejszych akwa.



Pozdrawiam

WoojeK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla czego chcesz usunąć prefiltr? Miej go cały czas a nie bedziesz czyścił filtra zbyt czesto.

Co do obsady to saulosi jak najbardziej pasuje, ale acei musisz usunąć z planów bo masz za mały zbiornik dla tej rybki tzn za krótki.

W malawi napowietrzacz jest zbędny, jeśli chcesz mieć cicho to zrób tak jak ja, wylot z biologa skieruj w kierunku tafli wody tak żeby lekko falowała i to samo w sobie będzie dotleniało, a z mechanika usuń całkiem tą rurkę do dotleniania. I w ten sposob pozbedziesz sie zbednych bąbli i dźwięków wydobywających z akwarium.

Na 240l docelowo zostaw sobie max. 3gat/ haremy 1+3-4

Mam nadzieję że pomoglem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź. Planowałem prefiltr na start (zebranie 1-go syfu) i kupiłem taki "najlepszy z najtańszych", ale skoro już 2 osoby zalecają by go zostawić, to z pewnością zostanie w akwa.


Co do obsady, to dużo jeszcze muszę pogłówkować.


Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko szkiełko kolego. Widzę, że bardzo profesjonalnie wszystko przygotowałeś.

Dobra filtracja, markowe ogrzewanie wszystko gitara. Jeżeli chodzi o obsadę to koledzy mają racje do 240 jest sporo propozycji, podczas gdy zbiornik będzie dojrzewał na pewno dojdziesz do jakiegoś kompromisu.


Z ciekawości zapytam jaką będziesz miał pokrywę?



Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.