Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


Planuje w swoim baniaczku dużą rewolucję :

- podmianę kamieni

-dosypanie piasku oraz wymianę tła.


Będę musiał spuścić całą wodę i wsadzić łapska do wewnątrz.

Przedstawię mój plan w etapach tak przykrej dla moich maleństw operacji i proszę o porady i praktyczne wskazówki...

Baniak 240 l i parametry ok. Ryb 19 szt. (średnie)

Filtr zew fluval 406 i mechanik JBL e1501

Taki mam plan operacyjny :

1.Odstawić wodę do wiaderek (około 60l) i pozostawić wodę w filtrach.

2.zdemontować stare tło i założyć nowe bez żadnych silikonów. Delikatne oparte skały przytrzymają tło w pionie

3. Dosypać piasku, wcześniej dokładnie wypłukanego

+ wsadzić skały ada 40kg (nowe)

4. Zalać odstawioną "starą" wodę z wiaderek (60l)

5. Wpuścić ryby

6. Dolać kranówkę z wiaderek z preparatem do uzdatniania wody kranowej i sola z aloesem

7. Włączyć filtry


I moje pytanie:

-Czy taka operacja nie osłabi bakteriologicznie mojego baniaczka?

Bardzo proszę doświadczonych o doradztwo w moim przedsięwzięciu.

Z góry bardzo dziękuje za zainteresowanie

Opublikowano

Bakterie w filtrze wytrzymaja jakieś 6 godzin spokojnie. Zrób wszystko sprawnie I tragedii mieć nie będziesz. Ważne tylko aby przed ponownym uruchomieniem filtra zewnętrznego opłukać media w wodzie dojrzałej z martwych bakterii.

Opublikowano

Zostaw włączony kubełek niech chodzi sobie w wiadrze i będzie spoko.

Ile czasu masz zamiar to robić 3-4 godziny?

Nic się nie stanie, możesz spokojnie się bawić.

Opublikowano
Zostaw włączony kubełek niech chodzi sobie w wiadrze i będzie spoko.

Ile czasu masz zamiar to robić 3-4 godziny?

Nic się nie stanie, możesz spokojnie się bawić.



A po co ma chodzić w wodzie wiaderkowej?

Pralka będzie jak w sokowirówce

--

Bakterie w filtrze wytrzymaja jakieś 6 godzin spokojnie. Zrób wszystko sprawnie I tragedii mieć nie będziesz. Ważne tylko aby przed ponownym uruchomieniem filtra zewnętrznego opłukać media w wodzie dojrzałej z martwych bakterii.




A martwe bakerie, jeśli wogóle dojdzie do takiej sytuacji nie będą dobrym pożywieniem dla żywych bakterii?

Opublikowano

Nie zrozumiałem kubły muszą chodzić bez przerwy a i po całej operacji nie czyść filtra trochę mało Zostawiasz starej wody więc ja świeżą dolewał bym stopniowo przez perę dni zawsze odstałą , ja tak robię pozdrawiam powodzenia

Opublikowano
A po co ma chodzić w wodzie wiaderkowej?

Pralka będzie jak w sokowirówce



Ma chodzić właśnie po to żeby bakterie dostawały tlen i nie pozdychały ;-)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Zrób tak jak Kunta prawi. Będziesz miał tyle czasu ile będziesz chciał. Bakteriom nic się nie stanie, ale woda musi być ze zbiornika. Pamiętaj aby napowietrzać w wiaderku gdzie są ryby . Tej starej wody chyba zostawiasz za mało 60l. Zostaw sobie przynajmniej 120l a 50l podmienisz. I to będzie podmiana prawie 40%.

Jeżeli pozostawisz kubełki na kilka godz nie włączone na pewno dojdzie do obumarcia bakterii.

  • Dziękuję 1
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ?
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.