Jump to content

Obsada 300l


Recommended Posts

Zbiornik dojrzewa do przyjęcia pyszczaków, a ja dojrzewam do wybrania obsady...i nie jest to łatwe :) Doradźcie jak skomponować z poniższych gatunków optymalne obsady zbiornika 270l (120x50x50). Zaznaczę tylko, że zależy mi bardzo na ciekawych wybarwieniach ryb przy warunku, że będą potrafiły ze sobą żyć oczywiście :) A idąc tym tropem, niektóre piękne samce, które w moim zbiorniku mogły by być niestety w pojedynkę, mają samiczki "szare myszki" prawie bez ubarwienia. Może dałoby się więc skomponować obsadę z trzech gatunków z różnokolorowymi barwnymi pyszczakami (samiec i samica wybarwiona po okresie dojrzewania).

Przy okazji prośba o potwierdzenie czy na załączonych fotkach znajdują się rzeczywiście samce i samiczki podanych gatunków, bo nie ukrywam, że w sieci krążą przeróżne, często odmienne zdjęcia do niektórych odmian.

A może zaproponujecie jeszcze inną obsadę, która cieszyła by oko najbardziej kolorystycznie. Tak czy inaczej fajnie byłoby, gdyby były to ryby możliwe do kupienia (z opcją wysyłki)

Z góry dziękuję :)


Labidochromis caeruleus "yellow"

Metriaclima sp. "msobo" Magunga

Melanochromis interruptus

Melanochromis cyaneorhabdos Maingano

Metriaclima sp. Membe Deep

Pseudotropheus demasoni


Poniżej linki do zdjęć

http://imageshack.us/photo/my-images/96/94506006.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/43/93724415.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/534/11140661.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/94/60138764.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/404/77679167.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/69/70705196.jpg/


Dokleiłeś się do niewłaściwego wątku

Założyłem nowy

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki za sugestie :) Biorę je wszystkie pod uwagę. Mój zbiornik cały czas dojrzewa (fotka w załączeniu :)


awarium300l120x50x50.jpg


W międzyczasie poszerzyłem grono interesujących mnie pyszczaków. W załączeniu własnej roboty montaż :) Starałem się ograniczać do podobnych rozmiarów ryb, omijać maksymalnych agresorów. Znajdują się tam nowe pyszczaki pod względem kolorów (a jak już zaznaczałem zależy mi na "wielokolorowości" obsady (np. niebiesko-żółto-czerwona)

jak

Melanochromis cyaneorhabdos Maingano

Labidochromis caeruleus Yellow

Alunocara Fire Fish Dragon Blood


link z zestawieniem interesujących mnie pyszczaków

zebranegatunkipary.th.jpg


Jak zwykle z góry dziękuję i nie ukrywam, że nie mogę się już doczekać nowych domowników :))--

A co powiedzielibyście na takie obsady. Nie ukrywam, że próbuję wpleść w piękne niebieskie i żółte klimaty trochę trzeciego koloru :) No chyba, że miały by się baaardzo nie polubić. No i po ile maksymalnie samców i samic przy moim zbiorniku (300 l) według was?


demasoni 2+6

msobo magunga 2+6


demasoni 2+6

aulunocara fire fish 2+6


aulunocara fire fish 2+6

msobo magunga 2+6

Link to comment
Share on other sites

Fire fish nie pasuje do demasoni, nie ta dieta.


Jeśli tak ci zależy na fire fish to dobierz ryby do niej mięso i wszystkożerne. Demasoni to wegetarianie.


A co sądzisz o takiej obsadzie:


Demasoni

Msobo Magunga

Iodotropheus sprengerae


Tak na marginesie na zamieszczonej przez ciebie fotce jest mały błąd u demasoni występuje monomorfizm to znaczy że samiec i samice są do siebie podobne.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Fire fish nie pasuje do demasoni, nie ta dieta.


Jeśli tak ci zależy na fire fish to dobierz ryby do niej mięso i wszystkożerne. Demasoni to wegetarianie.


A co sądzisz o takiej obsadzie:


Demasoni

Msobo Magunga

Iodotropheus sprengerae


Tak na marginesie na zamieszczonej przez ciebie fotce jest mały błąd u demasoni występuje monomorfizm to znaczy że samiec i samice są do siebie podobne.A jak by rozłożyć mądrze ilości ryb z rozbiciem na płeć? Chodzi mi też o to ile maksymalnie samców i samiczek na konkretny gatunek.

I jak by było z ilościami np.


Demasoni

Msobo Magunga (ile maksymalnie samców i samic?)

Iodotropheus sprengerae (tu samiczki chyba słabo się wybarwiają?)


lub


demasoni 2+6

msobo magunga 2+6

czy taki podział wchodzi w grę?


I od razu jeszcze jedno pytanie. Czy rzeczywiście demasoni dorastają maksymalnie do 6 cm? Msobo czytam, że nawet do 13cm.

Link to comment
Share on other sites

układ 1+3 (samiec+samice) jest ok. U ciebie z msobo mogłoby być 1/2+5/6 + 1+5/6 rdzawego. Dwusamcowo będzie ciężej, ale to zależy od ryb i one zdecydują :)


Demasoni z msobo również ok, jednak demason to trudna ryba, nie polecam początkującemu. Co do układu u demasonów...wróżenie z fusów, one same o tym zdecydują :) Taka bardzo specyficzna ryba

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.