Skocz do zawartości
**Przypomnienie** Ostateczny termin wpłaty składki członkowskiej za okres 2024/2025 to 15 maja br. Po tym terminie każdy klubowicz, który nie opłaci składki zostanie zdegradowany do rangi użytkownika. ×

Jak długo mogą być w 420l


nowy

Rekomendowane odpowiedzi

Na dziś pływają w nim: kilka młodych S.fryeri trzy dorosłe samice i kilka maluchów ok 4cm, cztery Protomelasy jeden samiec już się powoli wybarwia i kilka 4cm rostratusów. Planowany zbiornik to 720-900l. Niestety ze względów finansowo-budowlanych muszę troche poczekać. :( jak dłudo moge?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo fajnej szerokości to jednak trochę przykrótkie aby podrośniete/dorosłe osobniki się wypływały. Coprawda niektórzy próbują i w akwa o dł 120 cm trzymać S. fryeri bądz Protomelasy "Steveni Taiwan" bo one należą do tych mniejszych [ nie napisałeś jaka masz ich odmiane] jednak uważam ze te 120 to przykrótko i dopiero 150 cm jest dobre ale w każdym bądz razie z tymi dwoma gatunkami problem jest mniejszy za to fosso docelowo potrzebuje conajmniej 200 cm dł. jednak fosso masz jeszcze małe i mimo że rosna całkiem szybko to potrzebują troche czasu aby dorosnąć/dojrzeć bo wtedy to raz ża akwa będzie za krótkie a dwa ze samiec przygotowujący się do tarła to może narozrabiać. Ciężko tak obstawiac ten przedział czasowy ale imho to tak do roku nie powinno być większego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

720 l to naprawdę prawie że minimum dla Fossorochromisa wiec jeśli możesz zrobic to większe o którym pisałes to rób. Co do Nimbochromisów to róznie z nimi bywa, Livingstoni ma opinie łagodniejszego bo fusco to kiler - najczęśiej bo opinie są jak zawsze różne.

Jeśli faktycznie chciałbyć jakiegoś Nimbochromisa dodac to ta 900 litrów byłaby konieczniścią i dobrze by było jak byś postawił na długośc tego akwa tzn aby było jak najdłuższe. W standardowej 720 l czyli 2 m długości to nawet bez Nimbo to podczas tarła Fosso da pozostałym popalic, pamietaj że za jakieś dwa lata Twój fosso bedzie miał ponad 20 cm czyli taki prawie mały karp i naprawdę potrzebuje on terenu, jak do tego dopuścisz Nimbochromisa to Taki protomelas będzie siedział w kącie albo gdzieś skitrany za skała lub filtrem i tyle go bedziesz oglądał zresztą z fryeri wcale nie będzie lepiej. Dlatego uważam że te trzy gatunki jakie mas zw obecnej obsadzie to dadzą radę a i na upartego jeśli masz taką potrzebe to możesz zaryzykoważ i dodać czwarty ale o wielkości i charakterze zblizonym do Protomelasów, natomiast jeśli chcesz Nimbochromisa to wtedy zrezygnuj z fryeri i protomelasa, bo zapewne nie od razu ale za jakieś dwa lata wspomnisz moje słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast jeśli chcesz Nimbochromisa to wtedy zrezygnuj z fryeri i protomelasa, bo zapewne nie od razu ale za jakieś dwa lata wspomnisz moje słowa.


co do nimbochromisa to wiadome iż fusco nie da spokoju protomelasowi a i często się zdarza że po tarle zajmuje przez jakiś czas przynajmniej pół akwarium a livingstonii jest dość spokojny (jak na drapieżniki) tylko przy tarle wystawi rogi, fosso też jest w miare spokojny ale umie dać popalićbo jest potężny ale agresywnościąrzadna z tych ryb nie jest taka jak fusco jest chyba najbardziej agresywnym drapieżnikiem podobnie jak tyrano... frey jest w stanie dotrzymać im towarzystwa podczas tarła sam potrafi pogonić u mnie bucco a nawet fusco tylko że ryba mam młode (półtoraroczne, ok. 15cm), nie wiem jeszcze jak to będzie z dorosłymi ale znajomy spokojnie trzyma go z dorosłymi aristo, fusco, buco i kilkoma innymi... więc dla mnie możesz do tych 720-900l dać jakiegoś nimbo, fosso oraz frey... oczywiście zakładając że akwarium będziesz miał minimalnie 150cm, a i to będzie nie za dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.