Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich.

Po dłuższym czasie chciałem pokazać swój zbiornik :) Jest to już drugi. Wcześniej miałem 112 ale to już przeszłość.

Akwarium: 200l 100x40x50

Oświetlenie: Halogen LED 10W

Filtracja: Tetra ex700 + Aquael T2000

Wystrój: piasek kwarcowy + kamienie Nero Ebano i czarny łupek

Obsada : Saulosi 7szt, Maingano 5szt (tutaj będzie redukcja jak wszystko się ładnie wybarwi)



p1120357e.jpg



p1120359.jpg



Filmik trochę nieaktualny jeśli chodzi o kamienie ale ładnie ukazuje oświetlenie Led:


Opublikowano

Docelowo 3+1 Saulosi i 3+1 Maingano.

Maingano już 3 razy podeszły do tarła więc jestem w stanie określić płeć. Teraz tylko czekam na wybarwienie się samca Saulosi bo dwie dorosłe samice mam z poprzedniego akwarium..

Opublikowano

To nie jest dobry pomysł. U mnie w 240l są dwa samce i tłuką się non stop. Jeden jest pięknie wybarwiony a drugi śledź. Narazie obserwuję czy nie pojawi się jeszcze jeden i szykuje się do redukcji. A tak wogóle to 200l dwu gatunkowe lepiej zostawić jak jest w planach kolegi, ewentualnie 4 samice max. To nie jest duży baniak. Jak dla mnie kolega przewertował forum i bardzo dobrze dobrał obsadę. Oby tak dalej. Tyle OT.

Baniak fajny. Halogen widzę daje radę :) Sam się przymierzam do wrzucenia 2-ch takich do swojego baniaka. Aranżacja - serpentenit rządzi! :P

Opublikowano

Jesli chodzi o obsadę to raczej zrobię tak jak mam w planach. Jak pisze kolega oleraf, dużo się oczytałem i raczej większość radzi jednego samca i trzy lub cztery samice.

Co do aranżacji to nie posiadam serpentynitu tylko kamień zwany Nero Ebano. W sumie lekko podobny ale drogi jak cholera. Nie mogłem zdobyć serpentynitu i jakoś tak wyszło.

Halogen naprawdę polecam każdemu aby wypróbował. Koszt niewielki a efekt szałowy. Nie do się tego uchwycić ani na zdjęciu ani na filmiku. Tworzy on w wodzie piękny strumień światła i daje efekt niedoświetlonych boków. Dodatkowo bliki... maskara :)


Teraz koledzy mam jeszcze jeden dylemat. Jak widać na filmie moja szafka pomieści nieco większe akwarium - 140x40x50 (niestandardowe). Wyjdzie około 280l i tutaj pytanie: czy obecna filtracja da sobie radę z takim baniakiem? Chodzi trochę o koszta bo nie chcę znów budżetu domowego narażać a samo akwarium troszkę mnie skrobnie (planuję front z OptiW).

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Witam ponownie.

Chciałbym przedstawić swój nowy baniak 280l 140x40x50. Zgodnie z radami kolegów z forum filtracja pozostała bez zmian Tetra ex700- wywaliłem tylko wkłady i zasypałem ceramiką. Brakuje jeszcze korony ale mniejsza o nią.

Stara obsada pozostała a doszły redy

Obecnie pływają:

7 szt Saulosi (dwie dorosłe samice + 5 młodzieży)

2+3 Melanochromis cyaneorhabdos Maingano

1+3 Metriaclima estherae red red

Saulosi pójdzie do redukcji i zostanie 1+3-4 a reszta raczej bez zmian.


KXL.jpg


LXL.jpg


MXL.jpg

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeśli już masz niebieskie podświetlenie, to dałbym wszystkie 6500K.
    • To może w takim razie spróbuję dać po 2 kabały na jedną lampę jeden kanał 6 diod 6.5 a drugi 9tyś k. Niebieski mam już realizowany na modułach LED 24v jako oświetlenie wieczorne tylko na środku. Niestety ale z power ledami jest ten problem, że bez zmiany napięcia każdy kanał musi mieć tą samą ilość diod. U mnie to jest po 6szt przy napięciu 24v i do tego pod każdy kanał driver 
    • W swoim akwarium miałem diody 6500k. Takie diody dają światło neutralne, najbardziej zbliżone do naturalnego. W takim świetle kolorystyka ryb też jest naturalna. Dla podkręcenia koloru niebieskiego i żółtego, pomarańczowego, czerwonego dodałem niebieskie i czerwone diody. Było ich mniej niż białych i miały tylko delikatnie podkreślić kolorystykę ryb nie zmieniając jej. Wiem, że funkcjonuje trend montowania zimnych diod powyżej 6500k, ale jak dla mnie kolorystyka ryb wygląda nienaturalnie, chociaż ryby niebieskie przy takim świetle wyglądają na pewno atrakcyjnie. Żółte i pomarańczowe czy czerwone niestety już nie. Polecam Ci te diody 6500K. Do tego dodaj te czerwone i niebieskie i powinieneś być zadowolony.
    • Cześć Jaras 👋 Nie wiem czy moja opinia będzie Ci przydatna ale właśnie robiłem u siebie dwie belki. Jak wiesz zdecydowałem się jednak na moduły LED. W każdym razie na jednej mam 9000K a na drugiej 6500K. Te 6500K są w mojej opinii dosyć żółte mimo wszystko w porównaniu do 9000K.
    • Cześć. Mam w swoim baniaku 230x70x65h 2 belki DIY po 30cm na power LED -  W każdej z belce siedzą 6x dioda power LED 3w 12000k oraz 6x dioda power LED 3w WFS. Pod to wszystko jest podpięty sterownik leddimerpro od Romka. Ostatnio zauważyłem, że diody 12k są już mocno wysłużone, na każdej z soczewek na środku jest czarna plama. Mam to tak ustawione, że diody zimne na 75% a WFS na 25 % Światło WFS w ogóle mi się nie podoba - jest żółte. Zastanawiam się nad zmianą wszystkich diod na temp. 6500k Co o tym sądzicie? Czy ktoś z Was ma może belkę na power LED opartych właśnie na diodach 6.5k? Co prawda nowe diody już zamówiłem, ale mam jeszcze okazję coś zmienić. Będę wdzięczny za podpowiedzi 
    • Dzięki za odpowiedź, akwarium nie jest świeże ma już ok. 5 lat a chodziło mi o to, że woda nie kryształ czyli tak jak piszesz nie jakaś super, ale jest ok. Tylko ryby urosły, przybyło ich bo się rozmnożyły i myślę, żeby coś poprawić. Dokupię  pewnie ten drugi filtr. Wnioskuję, że jak będą dwa filtry to wyloty ustawić nad zasysami? Ja mam teraz jeden filtr - zasys w prawym dolnym rogu, wylot w lewym górnym rogu ale z przodu - skierowany wzdłuż przedniej szyby a na tylną skierowany jest falownik i pracuje bez przerw. Wklejam zdjęcia, ale nie widać dokładnie bo odbija się światło od okna.  A i jeszcze jedno pytanie o media filtracyjne - do tej pory w kubełku mam to co było oryginalnie czyli na spodzie jakieś kamyczki a reszta gąbki, im więcej czytam tym mniej wiem czy coś w nim zmienić , różne teorie o przewadze ceramiki lub jej braku, czy coś wyjąć czy dołożyć? Gdy dołożę drugi kubełek to dać oryginalny czy pozmieniać i na co?
    • Cześć 👋 Miałem bardzo podobną sytuację jak Ty 🙂 w akwarium 450 litrów (150x50x60) miałem na początku JBL e1902 i falownik 5tys. litrów na godzinę. Gruzu mnóstwo. Woda nie była jakaś super i zdecydowałem się dołożyć drugi filtr. Wybrałem JBL e1502. Ustawiłem je w taki sposób że 1902 zasysał mi wodę z lewej strony z tyłu i wylot miał skierowany mniej więcej na połowę przedniej szyby a 1502 zasysał z prawej strony z tyłu a wylot miał skierowany wzdłuż tylnej szyby w lewo. Falownik włączałem raz, dwa razy dziennie na jakieś kilka minut żeby dmuchnął po skosie w dół wzdłuż przedniej szyby. Dzięki temu podnosił odchody które wyłapywały mi filtry. Nie włączałem go na stałe bo wtedy ryby zachowywały się jak pstrągi w potoku. Nie podobało mi się to. Jeśli jeszcze mowa o kryształowej wodzie to powiedz kiedy było "odpalone" Twoje akwarium?  Może wstaw też zdjęcie baniaka 🙂 
    • Witam, mam akwarium 160x60x60 dosyć zagruzowane, mbuna, filtr JBL e 1902 oraz falownik aqua nova nwm-8000, zastanawiam się czy coś dokładać i proszę o poradę czy to konieczne, niby ogarnia to filtracje ale woda nie jest długo "kryształ", czytając forum doszłam do wniosku, że powinnam coś dołożyć - czy drugi taki sam filtr JBL to będzie dobre rozwiązanie? Jeśli tak to czy jest jakaś reguła jeśli są dwa filtry jak ustawić wloty i wyloty? Zasysy na tylnej ścianie po przeciwległych stronach czy po jednej stronie? Jeśli po przeciwnych stronach to jak wtedy z wylotami - wylot filtra nr 1 nad wlotem filtra nr 2 i odwrotnie? A jeśli obok siebie to jak wyloty - też obok siebie?, 1 na tylnej ścianie, 2 na przedniej? naprzeciw? w które strony skierowane? Gdzie wtedy falownik? Tyle tego, że wiem coraz mniej zamiast coraz więcej. Dziękuję za jakieś wskazówki.
    • Witam,  Szukam dorosłego samca Cyrtocara moorii,  kilka 4-5 samców Metriaclima Msobo Magunga oraz samca M. Lombardoi  Wysyłka lub odbiór osobisty Warszawa, Gdańsk lub trasa S7 do m. Nidzica/Mława 
    • Wyjaśnij co znaczy kaseciak w zabudowie. Możemy się tylko domyślać, że skoro umieściłeś temat w dziale "tło, podłoże, dekoracje" to stanowi on pewnie część tła akwarium? Opisz jak to wygląda, dodaj może jakieś zdjęcie. Napisz z jakiego materiału zrobiony jest kaseciak, a raczej ta część, która ma być klejona do szyby. Jakiego kleju używałeś do tej pory skoro już dwa razy się odkleił?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.