Skocz do zawartości

Mętna woda.


nemo

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście to jest dla mnie jasne że bakterie ponad wszystko. Tylko czy mogę wrócić do starej włókniny czy muszę kupić nową? Kubełek ma 5 tygodni.

Mam jeszcze pytanie o lampę UV bo widzę że niektórzy ją polecają. Czy jest sens takową posiadać?

I jeszcze co z podmianą wody. Myślałem jutro podmienić około 20-30 litrów. NO2 0,01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz starą wypłukać i do niej wrócić.

UV nigdy nie miałem. Niektórzy polecają inni uważają, że jest zbędna.

Jeżeli to pierwotniaki to robiąc podmianę tylko dostarczysz im pożywki. Ciężko coś doradzić jak nie wiadomo co to jest. Ja bym się parę dni wstrzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz starą wypłukać i do niej wrócić.

UV nigdy nie miałem. Niektórzy polecają inni uważają, że jest zbędna.

Jeżeli to pierwotniaki to robiąc podmianę tylko dostarczysz im pożywki. Ciężko coś doradzić jak nie wiadomo co to jest. Ja bym się parę dni wstrzymał.


Jeżeli trwa to już tydzień czy mogą to być pierwotniaki?. Ja bym to opisał jakby dym w wodzie.

--

Co do lampy UV nie jest niezbędna, myślałem że ją masz.

A co do jej stosowania są różne opinie, poczytaj na forum.



Ok, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie. Niestety do dzisiaj woda się nie zmieniła:( Do mechanika wsadziłem watę filtracyjną (serra) w miejsce gąbek. Po około 12 godz. filtracji wata była lekko podbarwiona na kolor zielony. Pomału zastanawiam się czy to zmętnienie nie ma lekko zielonego zabarwienia i może to jest atak glonów? Jednak jak widziałem zdjęcia na forum to do zielonej wody bardzo daleko. Po usunięciu glonów z piachu 10 dni temu, problem się nie powtórzył, a glony rosną tylko na kamieniach. Zastanawiam się czy podczas tej czynności nie podmieniłem zbyt dużo wody i nie zachwiałem biologi w tak świeżym akwarium. Co dalej nie mam pomysłu. Czytałem też o zeolicie, tylko czy ma sens. I jeszcze jedno. Biolog pracuje od jakiegoś czasu na pełnym przepływie. Wg producenta 1050l/h (eheim 2228),. Czy tak powinno być czy zredukować przepływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,


podczepiam się pod temat...


Akwarium 600L (200x50x60) wystartowało w połowie grudnia czyli jakieś 3 i pół miesiąca temu. Rybki pływają od końca stycznia, a więc dobre dwa miesiące - póki co młodzież w ilości 40 sztuk (4 gatunki). Filtracja biologiczna JBL e1501 (ceramika, matrix), mechaniczna Aquael Turbo 2000 (gąbka + wata w pojemniku). Gąbka z watą płukane przynajmniej raz w tygodniu. Wata wymieniana co 2-3 płukania. Regularne podmiany ok 10% tygodniowo. Parametry cały czas stabilne, dziś mierzone - podaję te najważniejsze (testy kropelkowe JBL):


Temp 25 stopni

NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 20

PO4 = 0,2


Od 4-5 dni mam problem z mętną wodą. Powiedziałbym że ma zabarwienie białe wpadające w lekką zieleń. (Jeśli to pomoże mogę wrzucić fotkę). Odpada raczej problem z niewydajną filtracją, źle wypłukanym piaskiem itp. - gdyby tak było, myślę że problem wystąpiłby dużo wcześniej i znikał po 24 godzinach. (Chyba, że ktoś jest w stanie rzeczowo wytłumaczyć mi, że jest inaczej). Czytając posty na forum stawiam, że najprawdopodobniej to pierwotniaki lub zakwit glonów. Czy w grę może wchodzić cokolwiek innego? Doczytałem też, że najlepszy i najskuteczniejszy środek na to - lampa UV. Czy taka lampa to "mniejsze zło"? Rozumiem, że wyjaławia ona wodę zabijając w niej wszelkie drobnoustroje. Czy jest ona w stanie zagrozić bakteriom w filtrze?


No i interesowałaby mnie sama geneza problemu: za dużo żarcia, świecenia? Może akwarium zbyt młode - ma dopiero 3,5 miesiąca? Co może potencjalnie powodować takie problemy?


@nemo jak twoja walka z mętną wodą? Obawiam się, że bez lampy UV się nie obędzie. Poczekajmy na opinie bardziej doświadczonych użytkowników...


Z góry dzięki za wszelką pomoc i zainteresowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.