Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Miał ktoś te ryby? Zakupiłem stadko, całkiem pocieszne są. Ale czy dominujące samice mogą przybrać szatę samca? :confused:

--

Co wy same saulosi hodujecie :D znalazłem info, ze dominujące samice mogą być lekko niebieskie, ale nie kopią tyle jak samiec i jest tu pewien wyznacznik :)

25186917_200.0.jpg

Opublikowano

No niestety tutaj zastrzeliłeś szanowne gronu Klubowiczów i sympatyków ;). Widocznie jesteś pionierem i choć nigdy tych ryb nie miałem to jednak kilka uwag chciałbym od siebie napisać.


Po pierwsze ogromne gratulacje za wybór. Melanochromisy nie wiedzieć czemu są popularne tylko wybiórczo a moim zdaniem zasługują na to w całej szerokiej gamie gatunkowej. Nowy gatunek który poznajesz i dasz poznać nam ;) jest po pierwsze bardzo ąłdny a po drugie bardzo ciekawy ( jak wszystkie Melano ) Pamiętam jak miałem ogromne problemy ze zbyciem tak rzadkich a tak superastych dialeptosów które pozyskałem od swoich dorosłych a dialeptos to wg mnie ryba która powinna być jednym z popularniejszych gatunków. Może mała fotogeniczność tych ryb nie oddająca całej urody i nieznajomość zachowań tego rodzaju blokują ich popularyzacje. Sam nie wiem jednak pamiętam jak w sklepie w Gdańsku zobaczyłem młode Melanochromis parallelus. Nigdy na ta rybę nie zwracałem w książce uwagi a tam zakochałem się od pierwszego wejrzenia stałem przy baniaku z pół godziny i całą siłą woli wstrzymywałem się od decyzji o przerybieniu baniaka ;), później nabyłem dialeptosy i tak te ryby nie trafiły do mnie ale i tak kiedyś trafią ;). Twój gatunek jest podobny więc sadze ze masz nie tylko ryby zabawne ale i bardzo ciekawe. Tyle tytułem pochwał ;).


Samo twoje pytanie oprę jednak na moich doświadczeniach z innymi Melano. Samice mogą i często upodabniają się do samców śmiem twierdzić ze robią to dość skutecznie. Sytuacja taka miała miejsce i u moich dialeptosów, kumpla chipokae a w galerii ktoś pokazał kiedyś inkubującego samca ;) auratusa . Nie znalazłem tej foty po tytule inkubujący samiec ale jak ktoś na nią trafił to niech wklei linka. Tak wiec przebarwienia samic to spotykane zjawisko. tylko Obecne zresztą nie tylko u Melano. Trzeba zauważyć że te nawet najbardziej zbliżone do samca samice nie wyglądają aż tak dobrze jak on.


Z tego co pamiętam jakiś vermivorus już w klubie był ... czy aby nie u Pereza ?

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Czas upłynął, moje chinyankwazki rosną i są już prawie dojrzałe ;) płciowo. Zaobserwowałem, że jest to spokojny melanochromis (wg. niektórych danych rośnie mały). Wyłoniły się trzy samce, dwa się podzieliły akwarium po połowie ;) Trzeci pływa wybarwiony po całym baniaku, nie ma żadnych walk między nimi. Akwarium mają 120cm długie.

Obecnie 4 samice inkubują :)


Ach, ten purple mbuna... :D

25486205_800.0.jpg

  • Dziękuję 1
  • 5 miesięcy temu...
Opublikowano

Niesamowicie płodny gatunek, mam już ponad 50 maluchów, a chętnych brak. Dominujące samice przybierają szatę jak samiec, obecnie zostawiłem sobie 1+2.

Opublikowano

Czyli masz ten sam problem jak ja z dialeptosami ... ryba super, ciekawy gatunek nic jej nie brakuje pod względem urody a chętnych brak. Nie zrozumiem rynku

;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.