Jump to content

Zapychające się węże


oleraf

Recommended Posts

Bardzo proszę o radę. Mam w swojej 240-ce zainstalowane 2 filtry zewnętrzne, mianowicie 701-kę i 901-kę JBL-a (oczywiście jest i mechanik, ale nie jego problem dotyczy), filtry działają super i generalnie nie występuje konieczność zaglądania do nich. Problemem jest zapychanie się węży. Po 2 tygodniach obrastają brązowym glonem/grzybem :confused: tak mocno że zmniejsza się o 50% przepływ. Po czyszczeniu węży wszystko wraca do normy. Filtr zaczyna pracować na 100%. Chciałbym wydłużyć pracę tych filtrów, bez co dwu tygodniowego czyszczenia, poprzez przejście z węży 12/16 na 16/22 za pomocą przejściówki Eheima. Tuż za zaworem założyć przejściówkę i wąż o większej średnicy, potem znów przed wejściem do baniaka przejściówka i powrót do 12/16 lub wymienić wlot i wylot do baniaka na 16/22 (to już droższa sprawa o 120zł). Mam pytanie jak taka zamiana może wpłynąć na pracę filtra i przepływ? Czy kilkukrotne przejście mocno zmniejszy przepływ wody? Dziękuję za pomoc, kiepski ze mnie teoretyk. :rolleyes:


----

O taką przejściówkę mi chodzi

u7a3e8y2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poszukałbym raczej przyczyny tak intensywnego zarastania węży glonami - bo wydaje mi się, że to tempo jest o wiele za szybkie. Może parametry są optymalne dla glonów, może przez samo ciągłe czyszczenie tak zniszczyłeś wewnetrzną powierzchnię węży, że glony teraz mają o wiele łatwiej, by "zakotwiczyć się" Samo rozszerzanie węży pewnie za wiele nie da - wolniejszy przepływ spowoduje, że glony będą miały jeszcze lepsze warunki do rozrostu. Mam akwarium z e900 od prawie roku - na wężach jest zaledwie cienka błonka glonów, w zasadzie nie spowalniająca przepływu

Link to comment
Share on other sites

Węże są nowe, kupione około miesiąc temu. Parametry też ok, dbam o baniak i mierze je regularnie testami kropelkowymi. W baniaku nie ma też specjalnie glonów, tym bardziej dziwi fakt tak szybkiego zarastania węży. Może dwa tygodnie to przesada, ale po miesiącu muszę je czyścić. Po dwóch tygodniach widać już mocne spowolnienie przepływu. One nie zarastają tak mocno. Jest to może jedno milimetrowa warstwa ale zmniejsza przepływ dramatycznie. Możliwe że to z moją kranówką jest coś nie tak? Już sam nie wiem. Spróbuje poszerzyć węże. Może to pomoże.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.