Skocz do zawartości

drapią się czy są chore ?


Rekomendowane odpowiedzi

Zrobić podmianę 35% tak jak radzi waszek18? Jeśli tak to ile wody mam odlać?

1) 35% z 250 litrów to 87,5 litra

2) Odejmując 40kg piasku, 50kg kamieni, oraz biorąc pod uwagę, że akwarium nigdy nie jest zalane po brzegij, co daje ok 150 litrów - 35% z 150 litrów to 52,5 litra


Którą opcję lepiej wybrać i czy sam uzdatniacz da radę, może lepiej dolać po podmianie Prodibio Biodigest, albo sól AquaDur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odejmując 40kg piasku, 50kg kamieni, oraz biorąc pod uwagę, że akwarium nigdy nie jest zalane po brzegij, co daje ok 150 litrów - 35% z 150 litrów to 52,5 litra
Nie możesz tak liczyć bo 50 kilo kamieni nie wyprze ci 50 litrów wody. Najprostsza metoda to mierzysz wysokość słupa wody od dna do tafli, wyliczasz procent, odmierzasz kreską od góry i spuszczasz wodę do kreski ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość słupa wody od piasku do tafli wody wynosi 40cm, akwarium ma 50cm wysokości, więc będzie ok.200 litrów w akwarium. Odleję 50 litrów, po kilku dniach zrobię testy i za tydzień znowu podmiana 50 litrów.


Odlewam zawsze za pomocą wężyka (którym zbieram nieczystości z piasku) prosto do 10-cio litrowego wiaderka, wtedy zawsze mam pewność ile wody odlałam.

Mam nadzieję, że jak NO3 wróci do normy rybki przestaną dziwnie się zachowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raffy to nie morszczak i NO3 40 to nie tragedia. Wymiana 100% (oczywiście nie będzie to faktyczne 100%:)) wody w dwa dni na pewno sytuacji z ocieraniem nie poprawi a śmiem twierdzić że pogorszy. IMHO znacznie lepsze efekty da stopniowe podmienianie np. 2x po 20% tygodniowo.

Możesz też rybom zrobić dwudniową głodówkę, z przejedzenia też mogą się ocierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, no3 powyżej 10 to już lekkie szambo :) w jeziorze malawi no3 jest bliskie zeru, i taka zawartość utrzymuje w swoim akwarium. Moje pysie zakupione w połowie grudnia jako 3cm.smarki obecnie mają wszystkie 7cm i są już po tarłach ;) nie karmię ich wymyślnie, nigdy nie chorowały na nic, sporadyczne otarcia już obserwuję jak no3 podskakuje do 10ppm. W pracy obecnie opiekuję ok. 20 zbiornikami z malawi, były różne problemy od czasu do czasu... Dopóki sie nie nauczyłem, że trza sie trzymać niskiego no3 wtedy zdecydowanie większość problemów znika :) no i młode ryby są o wiele wrazliwsze na no3, bo faktycznie dorosłym i dobrze zahartowanym pysiom no3 ok 50ppm nawet nie rusza :) w pracy w zbiorniku 200l pływa czasem ponad 100 ryb i wtedy codzienne podmiany nawet 50% są podstawą, po istnieniu oczywiście :) no ale każdy ma swój sposób na hodowlę, czytałem o półtorarocznych msobo mających 5cm... Nikomu nie narzucam, każdy może spróbować z takimi podmiankami i utrzymywać niskie no3 wtedy hobby sie staje czystą przyjemnością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.