Skocz do zawartości

Pseudotrophus acei/ Pseudotropheua ngara- opis i spostrzeżenia hodowcy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Ja mam obecnie 10 sztuk  Acei Luwala. Młode osobniki , zobaczymy co z tego "wyrośnie" akwarium zmienię w przyszłości na jednogatunkowe.Posiadam korzeń w akwarium który kształtem nie przypomina typowych korzeni jakie występują w zbiornikach z pielęgnicami itp.Nie zauważyłem żeby ten korzeń źle wpływał na rybki.Raczej czują się dobrze gdy mają więcej kryjówek.

Edytowane przez grindz0ne
  • 7 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam wszystkich serdecznie gdyż jest to mój pierwszy post na forum.

 

Do ilu cm rośnie acei luwala?

 Czytałem że do 17 cm a na stronie fischmagic znalazłem informację że do12/13. Proszę o rozwianie moich wątpliwości. Dzięki.

  • 3 lata później...
Opublikowano (edytowane)

Koledzy @pozner@harisimi, @Slawek-meszek oraz inni którzy mają duże doświadczenie w hodowli tej ciekawej rybki. Odnośnie Acei we wszelkich artykułach i opisach uwypuklane jest iż ten gatunek ściśle powiązany jest z korzeniami i kłodami drzew wokół których bytuje (odżywianie,zachowanie). Chciałem zapytać jak to wygląda w Waszych akwariach, czy ryby te faktycznie jakoś bardziej ,,kręcą" się wokół korzeni drzew,skubią glony przeważnie tylko z korzenia, poświęcają mu więcej uwagi niż inne pyszczaki?

Edytowane przez rabczanin
  • Lubię to 1
Opublikowano

Mam stadko około 20 Acei w moim akwa. To są jeszcze maluchy do około 6 cm.
Mam kilka korzeni, jednak nie zauważyłem aby interesowały się nimi jakoś szczególnie.
Oczywiście czasem coś poskubią jednak nie częściej niż kamienie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Lubię to 2
Opublikowano

Ja mam i muszę zdementować zainteresowanie Acei korzeniem. Specjalnie dla nich go dodałem

aczkolwiek nie zauważyłem choćby minimalnego zainteresowania

Za to kilka osobników L.Perllmut  upodobało sobie ten korzeń bardzo :)

  • Lubię to 1
Opublikowano

Ja też pozwolę się wypowiedzieć chociaż moja ryba to Pseudotropheus elegans itungi więc nie acei, ale powiedziałbym że blisko😏. Korzenia nie mam i póki co nie zamierzam ale itungi wszystko skubia łącznie, a może przedewszystkim z moją ręka kiedy czyszczę akwarium każdy osobnik tego gatunku mnie skubie gdy tylko wsadzam rękę do akwarium nawet raz upuscilem kamień kiedy 10 cm alfa mnie ciapnął w rękę 😂, także uważam że bez względu na to czy to acei, itungi czy ngara robią to samo lubią skubac bez względu czy to kamień korzeń czy "ludzkie mięso" to moja obserwacja wybaczcie lekki Off Topic 😉

  • Lubię to 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.