Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ostatnio zaczęła się kotłowanina w moim akwa (480l, 160x60x50).

W zbiorniku pływają dwa dorosłe samce red red (ok 2 lat) i ścigają wszystkie ryby.

Nie wiem co robić. Z haremu redów zostaną mi dwa samce (które żyją w miarę zgodnie ze sobą) oraz tylko jedna samica (w przeciągu trzech dni straciłem trzy ryby, a drugi dzień już nie widzę kolejnej inkubującej samicy red red, więc może być kolejna ofiara).

Muszę coś zrobić aby redy nie wybiły mi połowy zbiornika

Stąd pytania:

Ile samiczek mam dokupić aby sytuacja znowu się nie powtórzyła? (ostatnio dokupiłem trzy dorosłe i był układ 2+5)

Dokupić osobniki młode czy już mocno podrośnięte?

Może oddać jednego samca aby zapewnić spokój w akwa?

Obsada:

Red red 2+2 (dziś przekopię akwa i może się okazać 2+1)

Ps. saulosi 1+4

trewki 1+5

Acei Ngara 6 (młode)

Woda:

NO2-0

NO3-10,2 mg/l

NH3-0,15 mg/l

pH - 8,1 l

twardość 280 ppm (15,6 °dH)

Ryby karmione dwa razy dziennie (OSI spirulina, OSI vividcolor, Naturefood premium color plus, Hikari Sinking Cichlid Excel, Hikari Cichlid Gold, shrimp mix)

Podstawa to spirulina i hikari sinking.

Opublikowano

Masz wyraźny problem. Agresywne samce Red - Redów występują raczej rzadziej niż częściej ale te ryby to klocki i jak obudził się im instynkt po wspólnych przodkach z innymi Matriaclima np zebra chilumba ;) bywają mordercze. Sam zakup samiczek może nie pomóc a eliminacja ostatniej to takie antymalawistyczne. Niestety ten problem nie dotyczy tylko Twoich ryb to niestety całe pyski. Jak widzisz w mojej sygnaturze Protomelas został w układzie 2 + 0 i to w baniaku dość dużym. Gdy był w układzie 2 + 4 wszystko było OK niestety jedna samica odeszła do krainy wielkich łowów samiec do innego baniaka a ten erotoman zamęczył pozostałe samice i oszczędził swojego syna, którego na razie traktuje dość pozytywnie lecz raczej zmierzają w kierunku związku partnerskiego niż wspólnych wypadów na mecz ;). Teraz mam podobny dylemat. Nie zostawię samych samców może przeniosę je do akwarium klubowego. Niestety nie ma 100% dobrego rozwiązania. Jednak jedynym dającym dużą szansę jest eliminacja samca i uzupełnienie samic do 4-5 szt. Mój Protomelas po eliminacji samca nadal był pobudzony i przeeksloatował 3 samice, gdybym miał możliwość kupna 2-3 samic sytuacja byłaby do uratowania ale mój gatunek nie jest do dostania od ręki. Wielokrotnie jednak pozostawienie jednego samca przy jednoczesnym zwiększeniu ilości samic pomagało. Czasem samiec pobudzany wcześniej przez obecność drugiego samca na prawdę zmieniał się nie do poznania, gdy został sam. Stopień jego agresji spadał nie tylko zauważalnie ale wręcz szokująco ( mój samiec yellow czy maingano ). Skoro samce już raz wybiły samice to chyba manewr nieskończonego uzupełniania obsady jest trochę bezcelowy. Osobiście doradzałbym jednak jeśli się uda dorosłe osobniki. Samice zdolne do tarła, nie muszą to być w pełni wymiarowe egzemplarze, mniejsze ale pewne samice byłyby chyba nawet lepsze. Uciekały by przed starą samicą ( miejmy nadzieje, że samicami ) a już by nadawały się do tarła a wiec samiec byłby radosny i spełniony.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dzięki harisimi za szczegółową odpowiedź.

Miło się czyta konkretne wypowiedzi (chociaż sytuacja jest niezbyt miła).

Zagubiona samicę odnalazłem pod kamieniem :(




Dziwne te dziury.

Aż takie bęcki dostała?

Może była chora?


W związku z tym że pozostał mi potencjalnie zabójczy układ 2+1 to zorientuję się w zaprzyjaźnionym sklepie jakie mają samice redów i czy przygarną samca.

post-11699-14695713716338_thumb.jpg

post-11699-14695713719276_thumb.jpg

Opublikowano

Dziury takie są raczej wygryzane pośmiertnie przez inne pyski ... niepokoić mógłbyś się gdyby ryba wcześniej wykazywała jakieś dziwne objawy.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Co do red-reda to jest ryba zagadka. Miałem podobna sytuacje, straciłem tylko jedna samiczkę. W miarę szybko zareagowałem. Dwa dni obserwacji eliminacja samca bardziej agresywnego a drugi szybko się uspokoił. I tak bym zrobił, zostawił jednego mniej agresywnego samca i dokupił samiczki dorosłe lub prawie dorosłe. Tak jak napisał mój poprzednik gotowe do rozrodu. Powinno być ok.

Ale tak jak zaznaczyłem na początku jest to ryba zagadka.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
    • Moje Synodontis njassae nie wygryzają tła strukturalnego (dotyczy to dwu zbiorników i długiego czasu)
    • Witam,    Panowie mam pytanie czy wasze sumiki także mają zdolność do wygryzania tła modułowego?  Od jakiegoś czasu zauważyłem że z małej dziurki na narożniku powstała większa i ilość się zwiększyła.    
    • Może warto jeszcze raz przemyśleć projekt. Jeśli udało się zrobić dolewkę, to może da się również zrealizować stałą podmianę wody. Potrzebny będzie tylko odpływ do kanalizacji. Można to zrobić przez wykonanie otworu w sumpie – w komorze pompy – oraz zastosowanie: śrubunku, kolanka, sitka do regulacji poziomu. Do ustalenia stałego poziomu podmiany możesz użyć kroplownika z kompensacją ciśnienia. Rurkę doprowadzającą wodę można poprowadzić w rurze odpływowej do kanalizacji – w celu odzyskiwania ciepła w chłodnych miesiącach. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie wyższego akwarium, zintegrowanego z pokrywą, które mogłoby pełnić funkcję magazynu wody na nieprzewidziane sytuacje (raz uratowało dom – moje rozwiązania znajdziesz w stopce). Otwór w sumpie może znajdować się w innym miejscu – ale trzeba się liczyć z wszystkimi tego konsekwencjami. Pamiętaj, aby policzyć spiętrzenie na grzebieniu przy danej wydajności pompy – pozwoli to dobrać odpowiednią wielkość komory pompy i zabezpieczyć się przed zatkaniem spływu. Z rozwiązań DIY możesz też użyć np. ESP32 + czujnika poziomu cieczy + ESPHome do sterowania elektrozaworem. Ja ogarniam teraz problem parowania i wyłączonej wody w domu przy długich wakacjach... będę zdalnie włączał wodę  
    • Poszukałem, poczytałem, przemyślałem i .... zrezygnowałem 
    • W takim razie nie jasno to opisales, bo z powyższego cytatu wynika, że już wypompowanie wody z ostatniej komory przeleje zbiornik. Chyba jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zamontowanie czujnika poziomu wody w kominie, który po osiągnięciu minimalnego poziomu rozłączy pompę w sumpie. Nawet nie wiem czy są takie czujniki🤔 coś musisz wykombinować. 
    • Ok. Jest maloprawdopodobne.  mnie nie chodzi o to że woda z ostatniej komory się nie zmieści do Akwa. Chodzi o przypadek gdzie zatkany jest komin a dolewka cały czas działa i dolewa a pompa pompuje.  myślałem o jakimś awaryjnym odcięciu zasilania od pomp w przypadku całkowitego braku braku wody w ostatniej komorze.    chyba że ktoś ma inny pomysł. 
    • I to jest najbardziej ryzykowne, bo może się zdarzyć że wyporność tła naruszy Ci wytrzymałość tylnej konstrukcji akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.