Jump to content

240 L jednogatunkowe


Recommended Posts

Na początek wypada się przedstawić nazywam się Krzysiek Kawka jestem z Łodzi . Do niedawna chodowałem tropheusy jednak zamarzył mi się powrót do malawi . Chiałbym założyć akwarium jednogatunkowe . Ideałem byłby układ 3+9 . Złamałem się jednak na wyborze gatunku . Naczytałem się literatury i wymyśliłem Pseudotropheus Demasoni , Cynotilapia Afra bądź Labidochromis sp. hongi . Biorę pod uwagę jeszcze inne gatunki . Chodzi mi o to by ryby były ładne i ciekawe w zachowaniu a przy tym mniej agresywne . Wiem że demasoni słabo pasuje do tego opisu ale mi się podoba - co zrobić . Mam trochę doświadczenia z pyszczakami ale liczę na waszą pomoc gdyż mam świadomość że często wiedza akademicka mija się z praktyką . Akwarium standardowa 240 120/40/50 z dobrym osprzętem .

Link to comment
Share on other sites

Nie piszemy tak że max koniec i kropka a jak już to mówimy o akwariach 80 cm i 100 cm. Czy uda ci sie posiadać 3 +9 np demasoni nawet najtęzszy umysł malawistyki tego Ci nie powie. Poprostu pyszczaki to nie meble i nie chcą sie ustawić. Dlatego też może ale nie musi Ci sie udać, musisz kupić co najmniej 18 ryb i od młodego hodować w swoim zbiorniku. Czas wskaże czy akurat Twoje samce będą ze sobą współżyć na tyle bezkonfliktowo, że pozostanie się tylko cieszyć czy niestety będziesz musiał eliminować rybki pobite i zagonione ( najczęściej zdominowane samce ). Jeżeli ktoś planuje obsadę wielogatunkową musi coś planować ale nie zawsze plan to realia i zwłaszcza w jednogatunkowej obsadzie może się skończyć nawet 4 samcam ale i 1 rybą. U demasoni jednak nawet tylko 1 samiec i 9 samic to nie problem gdyż samice i tak urodą nie ustępują zdominowanym samcom.

Link to comment
Share on other sites

Czy w 240 jest tyle miejsca ( przynajmniej w teorii) by dwa samce mogły obrać sobie rewiry , czy jeden opanuje całe akwarium? Planuje z jesnej strony zrobić rumowisko skalne z otoczaków a z drugiej jeden duży kamień .

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście jest dość miejsca nawet na rewiry dla 3 może i 4 samców ale to niestety nie jest tak że wbijają słupy graniczne i podpisują akt własności ;). Te "czubki" najczęściej najbardziej kochają rewir w którym usadowił się przeciwnik ;). Wszystko zalezy od tego jak bardzo ten drugi pokaże determinacje w obronie swojej własności wtedy często zachodzi sytuacja, przymusowej tolerancji. Zgrzyty są codziennością próby dominacji też, sytuacja zwłaszcza u młodych ryb zmienia sie jak w kalejdoskopie i na końcu w miare to sie stabilizuje ale niestety nie jest wieczne. Dlatego też dobrym pomysłem szczególnie u ryb agresywniejszych jest ich większa ilość i samoczynny dobór. Szanse na fajny haremik z większą ilością samców jest oczywiście w 120 cm zbiorniku większy niż w 100 cm czy 80 cm choć do pewności że sie uda jest bardzo daleko, szczególnie u agresywniejszych gatunków.

Link to comment
Share on other sites

Hongi są bardzo agresywne i samce rosną duże. Mam dwa wybarwione samce w akwa o dł. 150cm , które mają swoje rewiry w rogach akwarium i są przedzielone samcem barlowi. Na początku były ostre walki później sytuacja unormowała się. Teraz głównie straszą się. W akwa mam dwie sterty piaskowca w obydwu rogach i grotę pośrodku, tak że samce nie zawsze się widzą. W innej sytuacji myślę, że zostałby tylko jeden samiec. Przez pomyłkę zostawiłem niewybarwionego samczyka, biedak siedzi cały czas wciśnięty między skały. Tylko w czasie karmienia jest tolerowany. Rewiry mają spore, musiałbyś zrobic w rogach duże groty i kryjówki dla samic i raczej dwa samce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.