Jump to content

Zmiana filtra


Vin1985

Recommended Posts

Witam,

Mam okazje na zmiane filtra UNIMAX 150 na UNIMAX 200. Czy przy podmiance musze na cos uwazac? Czy do nowego filtra lepiej przelozyc stare wklady? Czy moga byc nowe? Czy jezeli nowe to musze plukac w wodzie z akwa? Dzieki za pomoc ;-)

Akwarium 112l malawi z saulosi

Link to comment
Share on other sites

No jak nowe... a skąd bakterie w złożach weźmiesz, przeżuć stare wkłady oczywiście. Rozumiem że chodzi Ci o unimaxa 250, on ma 4 kosze więc jeżeli wkłady masz już zużyte to proponuje zacząć od 3 koszy ze starymi mediami i jednym świeżym, co trzy tygodnie bym jeden kosz wymieniał na świeży. Cyba że Ci się nie chce to podłącz 250 - tkę na 5-6 tyg. równocześnie z 150.

Link to comment
Share on other sites

Czyli Ty masz już ten unimax 250 podłączony do akwa? Jeżeli tak i chodzi Ci przez miesiąc to ok. Ja o wymianie wkładów pisałem w kontekście "zachowania biologii" w baniaku (3 stare wkłady i jeden świeży, potem kolejna podmiana na kolejny nowy wkład itd) ale to w sytuacji jeżeli chciał byś w nowym filtrze mieć inne, nowe złoża albo stare już by się zaczęły nie nadawać do filtra.


Co do wymiany wkładów to nikt Ci nie poda jakiegoś ścisłego terminu bo to zależy chociażby od rodzaju wkładu (zupełnie inne terminy "przydatności" będzie miał węgiel a inny ceramika) i jakości danego wkładu. Ja mam wszystkie kubły zasypane ceramiką i od ponad roku jeszcze niczego nie uzupełniałem ani nie wymieniałem, założyłem prefiltry i wszystko puki co gra.

Link to comment
Share on other sites

Konrad, mówiłem o starym filtrze że chodzi on ok miesiąca. W przeciągu tygodnia powinienem mieć już 250. W filtrze 150 mam wkłady które dawali standardowo. Ale zrobię tak jak mówisz; do nowego filtra włożę stare wkłady + jeden nowy i sukcesywnie będę podmieniać. Czyli wnioskuję że w nowym filtrze mogę zastosować 4xceramika bez żadnych innych udziwnień?? :) wielkie dzięki za pomoc !

Link to comment
Share on other sites

No to teraz zrozumiałem... zrób tak jak piszesz. Na wszelki wypadek możesz dodać do nowego złoża jakiś bakterii np. JBL FilterStart (nie jest to konieczne przy podmianie tylko jednego kosza), zasyp całość ceramiką i pomyśl o jakimś prefiltrze.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o bioceramikę, dołączaną do filtrów Unimax, to zalecenia producenta odnośnie sposobu postępowania z mediami filtracyjnymi - jak dla mnie - nie są jednoznaczne. Z instrukcji wynika bowiem, że wystarczy raz na pół roku wypłukanie wkładu BioCeraMax w wodzie akwariowej, przy czym poniżej jest informacja: "albo połowę wkładu wymienić".

Przy czym ta bioceramika wizualnie jest dość mocno porowata i do czasu gdy nie straci takiej struktury, moim skromnym zdaniem nie ma sensu myśleć nad jej wymianą. Zresztą jeśli "biologia" nie będzie wyrabiać w akwarium, wówczas da o sobie znać NO2 i wtedy będzie wiadomo, że czas na zmiany.


Tak na marginesie, dlaczego planujesz Unimaxa 250 do swojego akwarium ? Prawdę powiedziawszy, w takim zbiorniku można byłoby spokojnie "obsłużyć" biologię filtrem wewnętrznym (oczywiście przy założeniu, że ilość ryb, które posiadasz jest odpowiednia na ten litraż tj. harem 1+3 małej mbuny.


Na wszelki wypadek możesz dodać do nowego złoża jakiś bakterii np. JBL FilterStart


Z tym konkretnym preparatem byłbym ostrożny bo z tego co kojarzę jest to "typowy" biostarter zawierający pożywkę (nie są to same bakterie). Sprawdzonym środkiem, który wielu z Nas używało jest Prodibio Biodigest i jeśli mógłbym coś zasugerować to polecam właśnie ten preparat, choć w tej konkretnej sytuacji jest to zbędne.
Link to comment
Share on other sites

Generalnie tylko z tego tytułu że mam okazję za bezcen zakupić owy filtr a obecny oddać rodzicom do ich 112L. Zakładam że mam harem 1+5 natomiast w chwili obecnej rozpoznaję tylko jednego samca i jedną samicę - reszta to młodzież. W środku zbiornika zamontowałem filtr Aquael Fan 1 natomiast te filtry są bardzo głośne. Filtr kubełkowy jest bezszelestny (akwarium znajduje się w pokoju w którym śpię. Może głupie pytanie i trochę odbiegające od tematu (chociaż wychodzę z założenia że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi :) )zakupiłem swoim pyśkom Spirutabs- jak to im podawać? Po prostu wrzucić tabletki do zbiornika czy karmić z ręki (tylko to narazie praktykowałem). I czy pokarm Acticolor (wybarwiający w płatkach, suszone dodatki zwierzęce takie jak krewetki, rozwielitki, larwy ochotki, rureczniki) oraz ActiMin jakie mi polecono w sklepie na pewno jest odpowiednimi pokarmami??

Do tego mam jeszcze wcześniej wspomnianą spirulinę w tabletkach i tropicala malawi. Za każdą odpowiedź bardzo dziękuję !

Link to comment
Share on other sites

Te pokarmy które wymieniłeś to ryby jeść będą no ale na pewno nie są one z najwyższej półki. Na żarciu dla ryb bym nie oszczędzał, wątków w dziale żywienie na ten temat jest cała masa. Tu niczego nowego nie odkryje O.S.I i NF to jest to co każdy kto używał może polecić. Przy Twojej obsadzie nawet najmniejsze opakowanie starczy na długo. Zastanów się czy chcesz karmić pysie tabletkami dla zbrojników i czy osoba która Ci to poleciła nie zrobiła tego z racji braku dostępu do innego pokarmu. Moja rada to nie kupować trocin i tutaj nie chce absolutnie nikogo obrazić ale zupełnie inne efekty możesz osiągnąć stosując lepsze pokarmy.


Co do JBL FilterStart to rzeczywiście jest to bardziej starter jak kolega Post Mortem napisał ale ja sugerowałem się bardziej niepewnością w dojrzałości złóż bo pisałeś że filtr około miesiąca chodzi. Pytanie czy robiłeś testy np. na NO2 ale to już inna kwestia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.