Skocz do zawartości

Parę pytań na początek :)


moni89

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie się udało, stoi zalane od wczoraj :) Proszę spójrzcie na układ sprzętów, bo mam wrażenie, że jakoś ten obieg wody nie jest taki jak ma być. Wydaje mi się, że ani filtr, ani cyrkulator nie wciąga tych wszystkich paprochów.

Akwarium 240l, filtr zewn. Unimax 250, Aquael Circulator 1500, grzałka Aquael 250.

Po prawej stronie , na tylnej szybie wylot z filtra zewn. przez deszczownię i grzałka pionowo w rogu. Przy przedniej szybie, też z prawej, cyrkulator ( wylot ustawiony na przednia szybę, na wlocie gąbka ).

Po lewej stronie wlot filtra zewn. i termometr.

post-12548-14695713643417_thumb.jpg

post-12548-14695713644575_thumb.jpg

post-12548-14695713645332_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym spróbował tak jak Kolega dzidek1985 radzi. Filtr wewnętrzny do lewego tylnego rogu, podciągnięty do góry (mniej więcej na wysokości 2/3 akwarium), strumień wody skierowany wzdłuż tylnej szyby w kierunku rur z kubełka, a wylot z kubła ustawiłbym po skosie na przednią szybę (żeby lepiej dmuchało zdemontowałbym deszczownię i wylot z kubła ustawił pod samą taflą wody, żeby generowała jej ruch i napowietrzała wodę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten filtr wewnętrzny strasznie mnie drażni tak z przodu, ale wyczytałam u kogoś, że filtr wewn. powinien być tak ustawiony, żeby strumień wody omiatał akwarium przy przedniej szybie i wszystko trafiało do wlotu filtra zewn.

Spróbuję tak jak piszecie, tylko kiedy dam filtr wewn. do lewego tylnego rogu to jak ustawię tam wlot z filtra zewn. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Spróbuję tak jak piszecie, tylko kiedy dam filtr wewn. do lewego tylnego rogu to jak ustawię tam wlot z filtra zewn. ?



A dlaczego chcesz ustawiać rurę zasysającą filtra zewnętrznego po przeciwnej stronie akwarium, aniżeli ta po której masz rurę wylotową ?

Skoro masz Unimaxa więc użyj komponentu pn. "rurka przelewowa zespół" (część oznaczona numerem 29 w instrukcji obsługi filtra ;-) i obydwie rury z kubła będą po prawej stronie akwarium, a "mechanik" po przeciwległej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego chcesz ustawiać rurę zasysającą filtra zewnętrznego po przeciwnej stronie akwarium, aniżeli ta po której masz rurę wylotową ?


Ponieważ tak się tutaj na forum dowiedziałam, że lepiej żeby wlot i wylot z filtra zewn. był po przeciwnych stronach akwarium :)


Spróbowałam teraz tak, że po prawej stronie, na tylnej szybie mam wlot do filtra zewn. i obok ( w rogu ) filtr wewn. ( wylot ustawiony do góry w stronę przedniej szyby ). Zobaczcie zdjęcia, czy to ma sens ?

Czy może faktycznie ten wlot i wylot z filtra zewn. dać razem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ tak się tutaj na forum dowiedziałam, że lepiej żeby wlot i wylot z filtra zewn. był po przeciwnych stronach akwarium :)


Spróbowałam teraz tak, że po prawej stronie, na tylnej szybie mam wlot do filtra zewn. i obok ( w rogu ) filtr wewn. ( wylot ustawiony do góry w stronę przedniej szyby ). (...)

czy to ma sens ?



Nie próbowałem takiego ustawienia więc trudno mi się wypowiadać. Nigdy też nie polecałem na forum takiego rozwiązania ;-)

Najistotniejsze jest to, żeby filtracja była efektywna. Jeśli takie ustawienie sprzętu zapewni Ci czyste dno i właściwą cyrkulację wody w akwarium to OK.

Ryzyko jest natomiast takie, że nieczystości, które będą przyciągane przez mocnego "mechanika", będą również podążać w stronę wlotu do filtra zewnętrznego i część z nich będzie trafiać w gąbkę założoną na rurę zasysającą przez co może Ci dodatkowo spadać wydajność "biologa" (plus jest taki, że prefiltr i tak powinno się czyścić przy każdej podmiance wody więc spadki wydajności biologa nie powinny być jakoś bardzo odczuwalne).


Prawda jest taka, że filtrację mechaniczną w akwarium ustawia się metodą "prób i błędów" i nie można w tym przypadku skorzystać z algorytmu, który w każdym przypadku się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzyko jest natomiast takie, że nieczystości, które będą przyciągane przez mocnego "mechanika", będą również podążać w stronę wlotu do filtra zewnętrznego i część z nich będzie trafiać w gąbkę założoną na rurę zasysającą przez co może Ci dodatkowo spadać wydajność "biologa" (plus jest taki, że prefiltr i tak powinno się czyścić przy każdej podmiance wody więc spadki wydajności biologa nie powinny być jakoś bardzo odczuwalne).


A ja nie mam gąbki na wlocie filtra zewn. :( Mam ją założyć na ten "grzebień" taki, co jest na rurkach założony ? Czy jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.